Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Izraelsko-palestinské boje táhnou zlato nahoru

Češi prchají před inflací ke zlatu
iStock
 ČTK

Cena zlata se v pondělí vyšplhala na týdenní maximum nad 1850 dolarů (zhruba 43 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Poptávku po žlutém kovu podpořily obavy, že střety mezi Izraelem a palestinským islamistickým hnutím Hamás přerostou v širší konflikt na Blízkém východě. Investoři zlato obvykle využívají jako bezpečné útočiště v dobách politické a ekonomické nejistoty, píše agentura Reuters.

Reklama

Kolem 16:30 SELČ si cena zlata podle údajů agentury Bloomberg oproti pátku připisovala zhruba jedno procento a nacházela se v blízkosti 1851 dolarů za unci.

Hnutí Hamás v sobotu zahájilo největší vojenský útok na Izrael za poslední desetiletí. Zahynuly při něm stovky Izraelců a vyvolal vlnu odvetných izraelských náletů na Pásmo Gazy.

Zlato ještě poroste

Analytik Giovanni Staunovo ze společnosti UBS uvedl, že vzestup geopolitického napětí bude cenu zlata přinejmenším krátkodobě podporovat. Upozornil nicméně, že růst ceny budou brzdit přetrvávající vysoké úrokové sazby ve Spojených státech. Vysoké úroky jsou pro cenu zlata nepříznivé, protože prohlubují jeho nevýhodu proti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy.

Investoři nyní čekají na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky (Fed). Doufají, že si díky zápisu budou moci učinit lepší představu o dalším vývoji měnové politiky v USA. Minulý měsíc ponechal Fed svou základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Naznačil však, že hodlá držet úrokové sazby na vysoké úrovni delší dobu a že by je mohl ještě zvýšit.

Reklama

Po útoku na Izrael sklízí kritiku i Netanjahu, podle komentátorů posílil Hamás

Netanjahu je terčem kritiky. Posiloval Hamás a vytvořil podmínky pro útok, píší světová média

Rozsáhlý útok palestinských radikálů podle médií ukazuje nejen na selhání zpravodajských služeb, ale i na selhání muže, který téměř nepřetržitě posledních více než deset let stojí v čele Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu podle komentářů v izraelském i zahraničním tisku svou politikou posiloval teroristy z hnutí Hamás a pomohl vytvořit podmínky pro jejich překvapivou víkendovou ofenzívu.

Přečíst článek

Izrael podle egyptského zpravodajského zdroje ignoroval varování

Izraelská vláda podcenila situaci, varovali jsme je, uvedl egyptský zpravodaj

Egypt, který často slouží jako prostředník mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás, opakovaně hovořil s Izraelci o „velké“ hrozbě. Izraelští představitelé se ale soustředili na okupovaný Západní břeh Jordánu a varování ohledně Pásma Gazy zlehčovali. Agentuře AP to řekl nejmenovaný představitel egyptských zpravodajských služeb v souvislosti s víkendovým útokem palestinských ozbrojenců právě z Pásma Gazy na izraelské území, při němž zahynulo nejméně 700 Izraelců.

Přečíst článek

Izrael je ve válce

Analytička: Hamás už teď vyhrál, Netanjahuův pád započal

Překvapivý a masivní útok palestinských radikálů na Izrael je podle analytičky Ireny Kalhousové z Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vítězstvím hnutí Hamás, které za ním stojí. Není jen selháním izraelských zpravodajců, ale celého systému v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem, uvedla dnes Kalhousová na síti X. Podle ní může skončit odstoupením předsedy izraelské vlády podobně, jako tomu bylo před 50 lety po takzvané jomkipurské válce.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme