Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Cena kakaa se žene do astronomických výšin. Čokoláda ještě podraží

Ghanský farmář suší kakaové boby pod sluncem na plantáži ve východní oblasti v Ghaně 15. listopadu 2021.
profimedia.cz
 ČTK

Ceny čokolády, které se už delší dobu zvyšují, by podle analytiků mohly pokračovat v růstu. Pro jejich další vývoj bude klíčová sklizeň kakaa v Západní Africe. V uplynulém roce se ceny kakaa zvýšily téměř o polovinu kvůli obavám, že nepříznivé počasí a choroby rostlin zasáhnou produkci v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Tyto dvě země se na celosvětových dodávkách kakaa podílejí zhruba dvěma třetinami. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Reklama

Odborníci se obávají, že bude přetrvávat globální nedostatek kakaa. Vysoká inflace v oblasti čokoládových výrobků by tak mohla pokračovat, ačkoli širší inflační tlaky v potravinářském sektoru polevují. Přední výrobci čokolád, například firmy Hershey a Lindt & Sprüngli, už varovali, že možná budou nuceni přikročit k dalšímu zvýšení cen.

„Současná situace vypadá dost hrozivě, pokud nenastane dramatické zlepšení výhledu“,uvedl analytik Darren Stetzel ze společnosti StoneX a dodoplnil, že zvyšování cen by mohlo mít negativní dopad na spotřebu.

Lukáš Kovanda: Kakaové boby zdražují. Pozor na nenápadně zmenšovaná balení cukrovinek v obchodech

Lukáš Kovanda: Kakao a čokoláda zdražují. Pozor na nenápadně zmenšovaná balení cukrovinek v obchodech

Zdraží čokoláda i výrobky z ní. Čeští spotřebitelé si proto musí v obchodech dát pozor na nenápadně zmenšovaná balení čokoládových cukrovinek. Cena kakaových bobů totiž prudce roste, je už takřka na historickém rekordu, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Ceny termínových kontraktů na kakao na komoditní burze v New Yorku se v polovině září vyšplhaly na dvanáctiletá maxima. Od té doby sice mírně klesly, jejich další vývoj však bude záviset na výsledku sklizní, které nyní začínají v Ghaně a Pobřeží slonoviny. Zdroje obeznámené se situací v červenci podle agentury Bloomberg uvedly, že Pobřeží slonoviny v hlavní sezoně, která trvá od října do března, očekává pokles produkce kakaa téměř o pětinu.

Analytici ze společnosti Rabobank a Marex předpokládají, že produkce kakaa v nadcházející sezoně klesne v celé západní Africe. Společnost Marex odhaduje, že na světovém trhu bude chybět 279.000 tun kakaa, což je výrazně více než v předchozích dvou sezonách.

Napjatá situace na trhu s kakaem se odráží napříč dodavatelským řetězcem. Závody na zpracování kakaových bobů po celém světě snižují tempo výroby produktů využívaných v cukrovinkách, píše Bloomberg. Podle firmy Cargill, která obchoduje se zemědělskými komoditami, začínají vysoké ceny již podkopávat poptávku.

švýcarská čokoláda Toblerone brzy nebude mít na svém obalu Matterhorn

Obaly Toblerone přijdou kvůli výrobě na Slovensku o Matterhorn

Z obalů čokolády Toblerone brzy zmizí obrázek ikonické alpské hory Matterhorn, protože americký výrobce Mondelez brzy přesune část produkce na Slovensko a švýcarské zákony v takovém případě neumožňují využívat v marketingu národní symboly alpské země. Informoval o tom list Aargauer Zeitung.

Přečíst článek

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Kakaové boby zdražují. Pozor na nenápadně zmenšovaná balení cukrovinek v obchodech

Lukáš Kovanda: Kakao a čokoláda zdražují. Pozor na nenápadně zmenšovaná balení cukrovinek v obchodech

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme