Hlavním cílem úprav stavebního zákona, které prosadil ministr Ivan Bartoš je, aby stavební řízení zůstalo na obcích, říká Klára Dostálová, bývalá ministryně pro místní rozvoj za ANO a od půlky listopadu místopředsedkyně sněmovny.
Tuzemský realitní trh je zamrzlý, podobná situace ale panuje i v okolních státech. Česko se liší jen extrémní délkou stavebního řízení a také množstvím vícenákladů, které padají na hlavu developerů, říká generální ředitel Skanska Residential Petr Michálek v dalším díle podcastu Realitní Club.
Nejzásadnější je, že v novém stavebním zákoně chybí integrace dotčených orgánů, říká bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Výstavba se nijak nezrychlí, tvrdí aktuálně předsedkyně poslaneckého výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Přes který nový stavební zákon musí projít. Dostálová z pozice ministryně pro místní rozvoj čtyři roky stavební zákon připravovala. Fialova vláda ho shodila ze stolu. Dostálová chtěla centralizovat úkony státu, nový ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) naopak chtěl ponechat rozhodování na obcích. Minulý týden Bartoš upravený stavební zákon, klíčový zejména pro stavaře, protlačil vládou. Nyní půjde do sněmovny. Co bude dál?
Nepovažuji za šťastné, že každá nová politická reprezentace vždy zasahuje do systému stavebního řízení, říká Jiří Nouza, šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Připouští nicméně, že na to všichni noví vítězové voleb mají právo. S Jiřím Nouzou jsme natáčeli další díl našeho realitního podcastu.
Předloha ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v ní především ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízené soustavy a prozatím zachovává všechny stavební úřady v obcích. Po jednání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Novelu ještě musí projednat sněmovna, Senát a podepsat prezident.
Na nový stavební zákon, který by urychlil výstavbu bytů, se v Česku čeká roky. Teď je situace taková, že stavebníci obíhají úřady a dlouhé roky neznají výsledek rozhodování úředníků. Zákonné lhůty se nedodržují, postih za to není, získat stavební povolení trvá běžně i deset let. Výsledkem je, že mladí nemají kde bydlet, ceny bydlení šíleně rostou, a na vládní úrovni se spí. Může za to trh, nebo vláda, kde hledat viníka, ptá se komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.
Praha a šest dalších tuzemských měst se spojila v boji za lepší stavební zákon, protože ten, co dnes projednává vláda, přinese podle nich jen zhoršení stávajícího stavu.
Česko je na chvostu světového žebříčku v délce stavebního řízení. Proč u nás trvá schválení bytové výstavby deset let? Co by měla zlepšit samospráva, a jaký podíl na tomto děsivém stavu má státní správa? To jsou témata pro expertní debatu v rámci prvního setkání Realitního Clubu, které spolu s partnery pořádá server Newstream.
„Česko vypadlo z infrastrukturní mapy Evropy. Z Berlína do Vídně se jezdí okolo, cestou o několik set kilometrů delší, přesto o několik hodin kratší. To si skutečně musíte klást otázku, jestli to tady děláme správně,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč v dalším díle podcastové série Realitní Club.
Novela stavebního zákona z pera současného ministerstva po místní rozvoj (MMR) sklízí kritiku odborné obce. Strhala ji nejenom Komora architektů, ale i developeři.
Hlavním problémem českého stavebnictví není nedostatek ukrajinských dělníků. Je jím extrémní zdražení surovin a energií. Ceny materiálů se už nikdy nevrátí na původní úroveň, říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. O stavební zákon se ještě povede bitva, ministr Ivan Bartoš podle něj svými změnami spíše vytváří nejistotu a zmatek.
Ústecký krajský soud poslal bývalého hejtmana a poslance ODS 👨 Jiřího Šulce na čtyři roky do vězení za zneužití pravomoci, uložil mu také peněžitý trest a zákaz činnosti. Verdikt, který je součástí dotační kauzy ROP Severozápad, není pravomocný. Informovaly o tom dnes Seznam Zprávy na základě informace soudu. Šulcův advokát Daniel Volák webu sdělil, že se Šulc odvolá.
Jedenáct uvězněných kritiků režimu ruského prezidenta Vladimira Putina vyzvalo světové vůdce v otevřeném dopisu, aby se při uzavření mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou zasadili o hromadné propuštění politických vězňů a uvězněných Ukrajinců v Rusku. Celkem by podle nich mělo jít o přibližně 🔟 tisíc lidí.
Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem 👨 Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times. Jednat spolu budou podle něj o pozastavení některých klíčových dodávek zbraní Kyjevu.
Bývalé sídlo Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v Praze na Žižkově se prodalo v aukci za 3️⃣8️⃣7️⃣ milionů korun. Prodejní cena výrazně přesáhla vyvolávací, když Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) původně nabízel torzo budovy a dva pozemky za 79,12 milionu korun.
Čínský internetový prodejce Shein ve Francii zaplatí pokutu 4️⃣0️⃣ milionů eur (986 milionů korun) za klamavé obchodní praktiky, oznámil dnes francouzský antimonopolní úřad. Jeho úředníci dospěli k závěru, že firma uváděla zákazníky v omyl ohledně slev. Společnost podle úřadu pokutu přijala.
Míra inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,05 procenta z květnového tempa 35,41 procenta, oznámil turecký statistický úřad. Je to výraznější 📉 snížení, než se čekalo, Turecko má ale i tak stále nejvyšší inflaci v Evropě. Meziměsíčně ceny vzrostly o 1,37 procenta po růstu o 1,53 procenta v předchozím měsíci.
Německý kancléř 👨 Friedrich Merz dnes vyzval Evropskou unii, aby našla rychlé a jednoduché řešení v celním sporu se Spojenými státy. V projevu na konferenci bankovní asociace také řekl, že prioritou by měly být v dohodě s USA klíčová průmyslová odvětví.
Japonské společnosti se letos dohodly se zaměstnanci na 📈 zvýšení mezd o 5,25 procenta. To představuje nejvyšší nárůst za posledních 34 let, uvedla dnes největší odborová organizace v zemi Rengo. Inflace a nedostatek pracovních sil zvyšují tlak na další růst mezd.
Pražská technologická skupina Mega, která se zabývá mimo jiné výrobou membrán, 👍 může založit společný podnik s německou firmou Fumatech BWT ze stejného oboru. Záměr povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Objem nových emisí na akciové burze v Hongkongu v pololetí meziročně 📈 vzrostl zhruba osmkrát na 14 miliard dolarů (292,7 miliardy korun) a byl nejvyšší od roku 2021. Díky tomu se město letos zřejmě stane největším místem pro primární nabídky akcií (IPO), a předstihne tak trhy Nasdaq a NYSE v New Yorku. S odvoláním na údaje společností Dealogic a PwC to napsal server televize CNBC.