Jak říkat pravdu a mýlit se zároveň ukázal dnes v debatě CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala, když se jal divákům vysvětlovat, že jsou v Česku vlastně daně nízké. A naneštěstí jen dal další hůl do rukou svým kritikům.
Příslušníci ukrajinské armády bojující v ruské Kurské oblasti zajali dva zraněné vojáky ze Severní Koreje a odvezli je Kyjeva k výslechu. Na svém telegramovém účtu o tom informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Veřejnost má největší důvěru v opoziční politiky, vládní většinou propadli. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News. Největší důvěru mají lidé v předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho spolustraníky Karla Havlíčka a Alenu Schillerovou, po nich následuje předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Za nimi se umístil vládní politik a šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Stejnou podporu jako Rakušanovi vyjádřili lidé i lídryni hnutí Stačilo Kateřině Konečné (KSČM), která zasedá v Evropském parlamentu. Za nimi je předseda vlády Petr Fiala (ODS), stejnou podporu jako premiér má i europoslanec za Motoristy Filip Turek.
Trumpova vyděračská zahraniční politika má nový cíl. Po arktickém Grónsku kvůli strategickému významu pošilhávají světové velmoci, a Donald Trump by ho pro USA rád odkoupil. Gróňané však dlouhodobě usilují o nezávislost, a pokud se Dánska skutečně zbaví, jen těžko budou hledat nového „pána“.
Arménská vláda schválila návrh zákona o vstupu země do Evropské unie; podle dokumentu, který má ještě přijmout parlament, tím Arménie oznamuje začátek procesu získání členství v EU. Premiér Nikol Pašinjan současně upozornil, že o vstupu do EU může rozhodnout jedině celostátní referendum a že ještě dříve by Jerevan měl s Bruselem vypracovat cestovní mapu integrace. Kreml zareagoval varováním, že nelze být současně v EU a v Ruskem vedeném ekonomickém uskupení Euroasijská hospodářská unie (EAHU), která Arménii skýtá četné výhody, uvedla ruská média.
Trumpovy výroky ohledně získání Grónska obletěly svět a jsou nyní předmětem diskuzí na sociálních sítích i na politické úrovni mezi státníky. Mezi těmi kdo situaci sleduje je i Kreml.
Babiš se ani nemusí moc snažit. Nemusí se k ničemu vyjadřovat, nemusí mít názory. Ono mu to tak nějak jede samo. Prostě vyhraje v letošním roce volby. Možná poskládá vládu jenom ze svých nohsledů. Možná k tomu bude potřebovat jako podržtašky Motoristy, Klausova Macinku. To se uvidí na podzim.
Opoziční hnutí ANO dlouhodobě vede průzkumy a míří k výhře ve volbách. Zatím to směřuje k tomu, že v říjnu Babiš vystřídá Fialu a přivede si do vlády své ministry a obmění celou administrativu státu. Ale co to bude za lidi? Kromě trojky Babiš, Havlíček a Schillerová, to jasné není. Obecně se ví velmi málo o vnitřních poměrech v centru ANO. Kdo na tomto politickém dvoru kolem vládce Babiše má vliv a pozice?
Americký miliardář Elon Musk zjišťuje, jak by bylo možné zajistit odchod stávajícího britského premiéra Keira Starmera z funkce ještě před příštími parlamentními volbami. Jednou z možností by mohlo být posílení podpory jiných stran v zemi. S odkazem na list Financial Times, který se odkazuje na své informované zdroje, to napsala agentura Reuters. Další parlamentní volby v Británii by se měly konat až v polovině srpna 2029.
Britská vláda nechala zmrazit majetek mezinárodní neonacistické organizace Blood and Honour a zavedla na ní finanční sankce. Krok kabinet premiéra Keira Starmera odůvodnil podezřením, že organizace se zapojila do teroristických aktivit či takové činnosti podporovala. Skupina bývala populární mezi skinheady.
Americký prezident Donald Trump je z ruského prezidenta Vladimira Putina zklamaný, ale ještě s ním neskončil. Řekl to v telefonickém rozhovoru s BBC. Už čtyřikrát si myslel, že se s Ruskem podaří uzavřít dohodu o míru na Ukrajině, ale vždy, když se zdála blízko, zbořil Putin v Kyjevě nějakou budovu, poznamenal Trump. Americký prezident, který dříve kritizoval NATO jako zastaralé, také BBC řekl, že věří v kolektivní obranu.
Čínská ekonomika v druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,2 procenta, což představuje mírné zpomalení oproti růstu o 5,4 procenta v prvním čtvrtletí. Růst hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí podle agentury Reuters mírně předčil očekávání analytiků a ukázal odolnost čínské ekonomiky vůči americkým clům.
Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy korun.