Kam zajít, co ochutnat a co stojí za pozornost

Odebírat newsletter

politika - informace o tématu

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti)

Podpora ANO a ODS klesla. Na druhé místo se ve volebním průzkumu vyšvihli Piráti

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly letos v lednu, vyhrálo by je hnutí ANO se ziskem 31,5 procenta hlasů. Druzí by byli Piráti se 13 procenty a třetí ODS s 12 procenty, uvedla agentura Median. Do Sněmovny by se podle něj dostalo šest politických stran a hnutí.

Přečíst článek
Pražský hrad, katedrála sv. Víta

Karel Pučelík: Česká demokracie pokulhává, ukázala data. Propadlo fungování vlády

Přečíst článek

Navalnyj je po smrti, potvrdila jeho mluvčí. Na pietních akcích bylo zatčeno přes tři sta lidí

Přečíst článek
Válka na Ukrajině je teď v módu očekávání dlouhého konfliktu

Válka na Ukrajině bude trvat ještě roky. Ruské vzdušné síly překvapily svou nekompetentností, říká expert

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Bývalý americký prezident Donald Trump

Trump musí zaplatit obří pokutu. Jde o drtivou porážku, míní americká média

Pokuty v celkové výši přes 350 milionů dolarů (přes osm miliard korun) uložil newyorský soudce bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho firmám v kauze zveličování hodnoty majetků v komunikaci s bankami či pojišťovnami. Rozhodnutí soudce Arthura Engorona také exprezidentovi zakazuje na tři roky vést ve státě New York jakýkoli podnik včetně jeho vlastní firmy Trump Organization.

Přečíst článek
Francouzská politička Marine Le Penová

Strana Le Penové po proměně slaví úspěchy. Je pro Francii i Evropu stále hrozbou?

Krajně-pravicovým stranám se podle průzkumů letos bude dařit. Příkladem je Národní sdružení kolem Marine Le Penové, které se přes antisemitskou a nenávistnou minulost poměrně úspěšně snaží prezentovat jako běžná politická strana. Tou však ani po značné personální i marketingové proměněně stále není.

Přečíst článek
Americký prezident Joe Biden

Který americký prezident je lepší volba pro vztahy s Ruskem? Putin ukázal na Bidena

Současný americký prezident Joe Biden je zkušenější a předvídatelnější než jeho předchůdce Donald Trump, řekl v rozhovoru šéf Kremlu Vladimir Putin podle agentury TASS. Na dotaz, kdo by byl v čele Spojených států pro Rusko lepší, Putin odvětil, že Biden. Moskva je podle slov ruské hlavy státu připravena spolupracovat s kýmkoliv, koho si Američané letos na podzim do Bílého domu zvolí.

Přečíst článek
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

David Ondráčka: Státní zástupci mají novelu. A teď, kdo bude nejvyšším

Poslanci schválili novelu zákona o státním zastupitelství, a v rozumné verzi. To zásadní jsou pojistky pro odvolávání hlavy celé hierarchické soustavy žalobců. Po mnoha letech marných pokusů, vášnivých debat a někdy i demonstrací, to prošlo v zásadě bez jakýchkoliv politických emocí. Nikoho to nezajímá, až to je trochu podivné.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Estonská premiérka Kaja Kallasová

Problém kvůli sovětským památníkům. Rusové vydali zatykač na estonskou premiérku

Rusko vydalo zatykač na estonskou premiérku Kaju Kallasovou a další pobaltské činitele. Podle agentury TASS to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj jsou důvodem zařazení na seznam hledaných osob jejich „nepřátelské kroky vůči historické paměti“ i Rusku jako takovému. Portál Nastojaščeje vremja dává věc do souvislosti s odstraňováním sovětských památníků v Pobaltí po začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Kallasová uvedla, že se nenechá umlčet a bude dále podporovat Ukrajinu.

Přečíst článek
Chorvatský premiér Andrej Plenković, slovinský premiér Robert Golob, irský premiér Leo Varadkar, finský premiér Petteri Orpo, bulharský premiér Nikolaj Denkov, německý kancléř Olaf Scholz a lucemburský premiér Luc Frieden (zleva) hovoří během kulatého stolu na summitu EU v Bruselu ve čtvrtek 1. února 2024.

Dlouhodobý rozpočet by měl být pružnější

Po jednání s členskými státy EU dosáhli poslanci Evropského parlamentu dohody o revizi dlouhodobého rozpočtu EU, která řeší nepředvídané problémy, jako je ruská invaze na Ukrajinu.

Přečíst článek
Opakované volby v Berlíně pomohly konzervativní CDU a populistické AfD

Opakované volby v Berlíně uškodily Scholzovi a pomohly opozici a populistům

Opakované spolkové volby ze září 2021 v části Berlína přinesly zisky opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unii (CDU) a pravicově populistické Alternativě pro Německo (AfD).

Přečíst článek
Nový finský prezident Alexander Stubb

Finové si zvolili nového prezidenta. Ten je pro úzkou spolupráci s NATO

Novým finským prezidentem se stane bývalý premiér Alexander Stubb. Jeho soupeř, někdejší ministr zahraničí Pekka Haavisto, ve druhém kole prezidentských voleb uznal porážku. Podle konečných výsledků získal Stubb 51,6 procenta hlasů, zatímco Haavisto obdržel 48,4 procenta hlasů. Volební účast činila 70,7 procenta, uvedla agentura DPA.

Přečíst článek
Bývalý premiér Andrej Babiš

Sněm ANO bez překvapení. Do užšího vedení Babišova hnutí míří jen jeden nový člen

Bývalý premiér Andrej Babiš opět obhájil pozici předsedy opozičního hnutí ANO, které vede nepřetržitě od založení v roce 2012. Tentokrát mu delegáti na celostátním sněmu v Praze dali zhruba 90 procent hlasů, před dvěma lety získal Babiš čtyři pětiny hlasů. V čele ANO tak pokračuje i přesto, že předloni tvrdil, že už znovu na pozici kandidovat nebude. Užší vedení hnutí se příliš nezměnilo ani na dalších místech.

Přečíst článek
Tucker Carlson při rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem

Karel Pučelík: Tucker Carlson jako užitečný idiot

Tucker Carlson je prvním novinářem, který od začátku války na Ukrajině udělal rozhovor s Vladimirem Putinem. Není to však vyznamenáním za jeho práci, spíše jen posloužil zločinnému režimu, jako už mnozí jeho předchůdci SSSR či nacistickému Německu.

Přečíst článek

News box

Hutní společnosti Třinecké železárny loni 📉 klesly tržby ze 47,371 miliardy na 44,536 miliardy korun, pokles představoval šest procent. Díky úsporám ale zůstala v zisku, který činil 186 milionů korun. Proti předloňskému zisku to bylo necelých 60 procent. Podnik vyrobil zhruba 2,4 milionu tun surové oceli, prakticky stejně jako v roce 2024.
Česko zaostává za většinou evropských zemí v počtu elektromobilů a  neplní vnitrostátní cíle pro stavby dobíjecích a plnicích stanic. Vyplývá to z výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu, které dnes úřad zveřejnil. Chybí podle něj například i předpisy pro parkování elektroaut.
Počet potvrzených případů eboly v Kongu 📈 přesáhl 1000. K nedělnímu večeru oznámily místní úřady 1003 nakažených a 254 zemřelých, informovala dnes agentura Reuters. V sobotní aktualizaci konžská vláda uvedla, že počet potvrzených případů činí 956 a počet úmrtí 247.
Nedělní manifestace na podporu veřejnoprávních médií byla podle ministra kultury 👨 Oto Klempíře (Motoristé) o penězích, ne o hodnotách či nezávislosti. Plníme, co jsme slíbili voličům, uvedl dnes časně ráno ministr na síti X. Reagoval tak na demonstraci svolanou spolkem Milion chvilek.
Írán a Spojené státy se 🤝 dohodly na cestovní mapě směřující k dosažení konečné dohody do 60 dní. Uvedly to dnes brzy ráno Katar a Pákistán, které zprostředkovávají jednání o trvalém ukončení války s Íránem. Technické diskuse se povedou do konce týdne, uvádí v prohlášení ke konci víkendového prvního kola jednání ve Švýcarsku na základě memoranda o porozumění podepsaného minulý týden.
V České televizi a Českém rozhlase začala dnes po půlnoci čtyřiadvacetihodinová ☝️ výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.