Odvětví luxusního zboží prochází významnými změnami. Zatímco v minulosti bylo vnímáno jako něco exkluzivního, co si nemůže dovolit každý, dnes se zejména v Číně dostává do popředí pojem „luxusní ostuda“. Ekonomická nejistota a přísné sociální zásady vlády totiž nabádají spotřebitele k menší okázalosti. Tyto změny negativně ovlivňují prodej řady známých luxusních značek. A nejen tam. Celkově lze pozorovat změnu chování spotřebitelů a posun k takzvanému „tichému luxusu“, což podtrhuje i aktuální kauza Dior a Armani, ale také hospodářské výsledky prodejů dalších módních domů.
Zámek, menhiry nebo třeba věž. Dají se prodat? Ano, má to ale svá specifika. Jedná se o velmi unikátní typy nemovitostí, které se objevují na realitním trhu jen minimálně. Ostatně i jejich cena a kupci bývají velmi specifičtí, protože nejde o běžné nemovitosti, které je možné klasicky zhodnocovat. V realitním žargonu se jim říká trofejní nemovitosti. Na to, které budovy se mohou takto nazývat, kolik se jich ročně objeví a které z nich byly za posledních sto let nejvíce unikátní, jsme se zeptali šéfky Knight Frank a prezidentky Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), Zdenky Klapalové, která se tímto tématem zabývá dlouhodobě.
Hned tři z desíti nejdražších domů světa roku 2022 najdete podle realitních expertů v Londýně. Další pak v New Yorku, Bombaji nebo na Azurovém pobřeží. Všechny je spojuje opulentnost. Podívejte se.
Filmová hvězda a držitelka Oscara Sandra Bullocková není jen jedinečná herečka a producentka - je i schopná podnikatelka v realitách. Luxusních nemovitostí vlastní řadu a nedávno prodala jednu z nich, avokádový ranč v jižní Kalifornii, za v přepočtu 128 milionů korun. A rozhodně na prodeji neprodělala.
Francouzská energetická společnost EDF podala stížnost Evropské komisi (EK). Nelíbí se jí rozhodnutí české skupiny ČEZ a české vlády pověřit výstavbou nových jaderných ☢ reaktorů v elektrárně Dukovany jihokorejskou společnost KHNP a ne ji. Informuje o tom web Euractiv. Doručení dopisu na toto téma podle webu potvrdil mluvčí Komise.
Prezident Petr Pavel přijal k dnešnímu dni demisi ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN), kterého ve funkci nahradí první místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Lukáš Vlček. K pátku 11. října pak Pavel přijal demisi ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty), uvedla prezidentská kancelář. Šalomounovu pozici se premiér Petr Fiala (ODS) rozhodl dále neobsazovat.
Ceny ropy 🛢 pokračují v růstu 📈 kvůli obavám z širšího konfliktu na Blízkém východě a možných výpadků v dodávkách suroviny z tohoto regionu. Severomořská ropa Brent se tak poprvé od konce srpna vyšplhala lehce nad hranici 80 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisuje téměř 3,1 procenta a nachází se nedaleko 76,7 dolaru za barel.
Kurz koruny se v úvodu týdne změnil jen minimálně. Vůči euru dnes česká měna ve srovnání s pátečním závěrem oslabila o dva haléře na 25,36 koruny za euro. K dolaru stagnovala, když se obchodovala za 23,10 koruny za dolar.
Pražská burza mírně posílila 💪. Index PX stoupl o 0,13 procenta na 1593,76 bodu. K růstu burze pomohly především cenné papíry bank. Nejvýraznější zdražení a jeden z největších objemů obchodů z hlavních emisí zaznamenaly akcie Moneta Money Bank. Posílily o 1,64 procenta na 111,80 koruny. K nejobchodovanějším emisím patřily i akcie Komerční banky, které si připsaly 0,38 procenta na 790 korun a cenné papíry Erste 0,16 procenta na 1234 korun.
Pojišťovny vyplatily za povodně, které zasáhly ČR v polovině září, přes dvě miliardy korun. Klienti jim nahlásili 66 300 pojistných událostí za 14,9 miliardy korun. Odhad pojištěných škod zvýšily na 17,9 miliardy korun. Uvedla to Česká asociace pojišťoven.
Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst 📈 o více než 13 procent. Například měsíční plat premiéra a předsedy parlamentní komory by vůbec poprvé přesáhl 300 tisíc korun a plat ministrů 200 tisíc korun. Vyplývá to z výpočtu ČTK z novely příslušného zákona, který kvůli zásahu Ústavního soudu předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení.
Číst více
Britská společnost BP ruší plán, podle kterého chtěla do roku 2030 snížit těžbu ropy a plynu. S odkazem na tři informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Nová strategie předpokládá pomalejší transformaci energetiky a také nové investice na Blízkém východě, a to v Iráku a v Kuvajtu. Šéf podniku Murray Auchincloss tyto změny oznámí zřejmě až v únoru, kdy zveřejní aktualizovanou strategii.
Číst více
Novým majitelem ostravské firmy Vítkovice Steel se stane společnost Jindal Steel International z globální průmyslové skupiny Jindal Group působící v ocelářství, energetice a těžebním průmyslu. Odkoupením podílů od dosavadních majitelů získá 100 procent akcií. Nový vlastník má ostravské firmě zajistit zelenou ocel a investice do rozvoje. Vstup investora musí ještě posoudit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Číst více
Čínská společnost Chery Holdings uvažuje o primární veřejné nabídce (IPO) akcií své automobilové divize v Hongkongu. Nabídka by mohla divizi Chery Automobile ohodnotit asi na 50 miliard jüanů (více než 164 miliard korun). Uvedla to agentura Bloomberg, která se odvolává na informované zdroje.