Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

gaza - informace o tématu

Boje v Rafáhu

AKTUALIZOVÁNO: Izrael odmítl dohodu přijatou Hamásem. Armáda udeřila v Rafáhu

Návrh dohody o příměří schválený palestinským hnutím Hamás neplní izraelské požadavky, ale Izrael bude pokračovat v jednáních, řekl podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Jeho válečný kabinet mezitím jednohlasně vyjádřil podporu pokračování vojenských operací v Rafáhu na jihu Pásma Gazy.

Přečíst článek
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Konflikt s hnutím Hamás si vybírá svou daň. Moody´s snížila rating Izraele

Ratingová agentura Moody´s oznámila, že snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele o jeden stupeň na A2. Píše to agentura Reuters.

Přečíst článek
Palestinské město Rafah

Netanjahu se mýlí. Izrael má do zničení Hamásu daleko, tvrdí tajné služby

Izraelská armáda v Pásmu Gazy od října omezila bojové schopnost palestinského hnutí Hamás, není ale tak blízko jeho zničení, jak o tom ve středu hovořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Napsal to deník The New York Times (NYT) s odkazem na zdroje z americké tajné služby. Netanjahu chce dosáhnout úplného zničení Hamásu, což mnozí označují za nereálné.

Přečíst článek
Soud OSN v Haagu nařídil Izraeli, aby zabránil genocidě a zlepšil situaci v Gaze

Zabraňte genocidě a zlepšete humanitární situaci v Gaze, vyzval Izrael soud v Haagu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) dnes předběžným opatřením nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky, které zabrání genocidě a zlepší humanitární situaci v Pásmu Gazy, kde izraelská armáda vede vojenskou operaci proti palestinskému hnutí Hamás.

Přečíst článek
Americké a britské síly společně zaútočily na stanoviště jemenských povstalců

Další údery na jemenské povstalce. USA a Británie cílily na muniční sklady

Americké a britské síly zaútočily na několik stanovišť jemenských povstalců, včetně cílů v blízkosti letiště u jemenské metropole Saná, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Přečíst článek
Írán je ke konfliktu na Blízkém východě blíže, než se zdá

Eskalace konfliktu na Blízkém východě? Do bojů je připraven vstoupit Írán

Konflikt, který se nyní odehrává v Pásmu Gazy a na celém Blízkém východě, je sice konfliktem vedeným prostřednictvím spojenců, ale Írán oznámil světu - a konkrétně Izraeli - že je ochoten sám vstoupit do boje, když k tomu bude dotlačen. V souvislosti s rolí Teheránu v době sílícího napětí mezi blízkovýchodními, ale i dalšími zeměmi, to napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Bojujeme s Hamásem, ne s Palestinci. Gazu nehodláme trvale okupovat

Izrael podle premiéra Benjamina Netanjahua nehodlá trvale okupovat Pásmo Gazy, ani vysídlit jeho civilní obyvatelstvo, pro jehož ochranu prý armáda dělá maximum.

Přečíst článek

Týden tradera: Trhy klesají a evropská ekonomika má slabé výhledy

Akciové trhy dostávají jednu ránu za druhou. Slabší výsledky v americkém korporátním sektoru v podobě technologické Alphabet, slabší výhled Texas Instruments, růst dluhopisových výnosů a konflikt v Gaze. To je výbušný koktejl, který seslal index S&P 500 na dostřel mety 4100 bodů.

Přečíst článek
Izraelská armáda obnovila kontrolu na hranici s Pásmem Gazy

Totální blokáda Gazy. Izrael nebude dodávat elektřinu ani potraviny, uvedl ministr obrany Galant

Izraelské ozbrojené síly oznámily, že obnovily kontrolu nad izraelskými obcemi u hranice s Pásmem Gazy, kam v sobotu vtrhli ozbrojenci z radikálního hnutí Hamás. Izraelský ministr obrany Joav Galant dále nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Úřady podle něj přeruší dodávky elektřiny a zablokují dovoz potravin či pohonných hmot. Galant označil opatření za součást boje proti „bestiím“, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek
Reklama

News box

Největší evropská automobilka Volkswagen bude vyvíjet levné 🚗 elektromobily, aby mohla lépe konkurovat čínským výrobcům. Cílem je vyrábět elektromobily pro evropský trh v ceně kolem 20 tisíc eur (přes 493 tisíc korun). Světová premiéra je plánována na rok 2027. Automobilka se svým oznámením přišla poté, co začátkem měsíce zkrachovala jednání o spolupráci na tomto projektu s Renaultem.
Do české muniční iniciativy už přispělo 15 zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance přes 1️⃣,6️⃣ miliardy eur (39,5 miliardy korun), řekl před dnešním jednáním o bezpečnosti s evropskými státníky v pražské Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS).
Společnost T-Mobile koupí téměř všechny mobilní operace amerického regionálního operátora United States Cellular, včetně zákazníků a obchodů, a 30 procent jeho aktiv v oblasti spektra. Hodnota transakce činí 4️⃣,4️⃣ miliardy dolarů (99,8 miliardy korun). Oznámil to dnes T-Mobile.
Česká televize v přípravě rozpočtu na příští rok počítá s variantou, že bude muset omezit výrobu premiérových pořadů o 40 až 45 procent. Na výrobu pořadů přitom například letos plánuje v rozpočtu vynaložit téměř 2️⃣,6️⃣ miliardy korun, řekl Radek Konečný z tiskového oddělení.
Průměrný hrubý měsíční výdělek absolventa vysoké školy magisterského a inženýrského stupně je o 17 600 korun 📈 vyšší než u středoškoláka s maturitou. Pokud má zaměstnanec dokončenou bakalářskou úroveň vysokoškolského studia, vydělá v průměru o 10 tisíc korun více než ten, kdo ukončil střední školu maturitou. Vyplývá to z aktuálního zjištění portálu Platy.cz mezi několika tisíci respondenty. 
Obezita sice není nakažlivá jako chřipka, nicméně splňuje parametry nemoci jako třeba 📈 vysoký krevní tlak. Je to nemoc s výraznou genetickou složkou podmíněná do velké míry životním stylem. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), to řekl Petr Zouhar z Fyziologického ústavu AV ČR. 
Ukrajině se podařilo 👍 stabilizovat frontu v Charkovské oblasti, uvedl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov. V rozhovoru s agenturou Reuters také řekl, že Rusko má nyní na Ukrajině a v její blízkosti 500 tisíc vojáků a chystá se tento počet navýšit o dalších 200 tisíc až 300 tisíc. Kyjev podle Umerova už velmi brzy dostane první západní letouny F-16.
Společnost Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada koupí za 1️⃣,9️⃣6️⃣ miliardy dolarů (44,4 miliardy korun) divizi sportovního vybavení americké firmy Vista Outdoor. Americký podnik o tom dnes informoval v tiskové zprávě. 
Neudržitelnost penzijního systému představuje podle premiéra Petra Fialy (ODS)  zásadní zátěž pro Česko. Je třeba zajistit, aby důchodové pojištění nezkolabovalo, řekl ministerský předseda po dnešním zahájení mimořádné sněmovní schůze svolané z koaličního podnětu k úvodnímu kolu debaty o sporných širších změnách v penzích.
Inflační očekávání spotřebitelů v eurozóně minulý měsíc 📉 klesla na nejnižší úroveň od září 2021. Spotřebitelé podle výsledků průzkumu Evropské centrální banky (ECB) v dubnu předpokládali, že spotřebitelské ceny v eurozóně se v příštích 12 měsících zvýší o 2,9 procenta, zatímco v březnu počítali s tříprocentním růstem.
Reklama
Reklama
Doporučujeme