Česká výroba hlásí lepší zdravotní stav. Pozitivní, ale nepřeceňovat, krotí nadšení analytici

Objem výstupu české výroby v červnu vzrostl poprvé za více než tři roky. Tempo expanze bylo lehké, ale nejsilnější od února 2022.
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily. Jde o první zlepšení zdraví sektoru od května 2022. Index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 50,2 bodu z květnových 48 bodů. Dnes o tom informovala společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. Analytiky výsledek pozitivně překvapil, nechtějí je ale přeceňovat.
Objemy výstupu české výroby v červnu vzrostly poprvé za více než tři roky. Tempo expanze bylo lehké, ale nejsilnější od února 2022. Ke zvýšení podle účastníků průzkumu přispělo zlepšení poptávky a obnova růstu nových zakázek.Ty se zvýšily jen nepatrně, ale podruhé za poslední tři měsíce.
„Zprávy z české výroby byly na konci druhého čtvrtletí roku 2025 pozitivnější. Výroba i nové zakázky se navrátily k růstu díky prvnímu zlepšení provozních podmínek za více než tři roky,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jonesová.
Útlum byl podle ní přesto stále evidentní u zaměstnanosti a nákupu vstupů. Opakovaný pokles u obou se spojoval s šetřením nákladů a s předchozí slabou poptávkou, ačkoli rozpracovanost opět vzrostla. Ceny vstupů se zvýšily pomalejším tempem, které bylo z historického pohledu utlumené. V souvislosti se silnou mezinárodní konkurencí ovšem klesly prodejní ceny, protože firmy se snažily povzbudit exportní zakázky, dodala.
Propouštění pokračuje, ale pomaleji
České zpracovatelské firmy v červnu opět propouštěly. Zaměstnanost klesla v každém z posledních 33 měsíců, poslední redukce byla v této řadě nejmenší. Někteří účastníci uvedli, že ke snížení počtu pracovníků vedl předchozí útlum nových zakázek, jinde zmiňovali snahy šetřit na výdajích. Rozpracovanost v červnu zároveň stoupla třetí měsíc v řadě, tempo růstu ovšem bylo jen nepatrné.
„Červnový výsledek indexu nákupních manažerů pozitivně překvapil. Tuto hodnotu neočekával ve svých odhadech vůbec nikdo, mediánová prognóza trhu predikovala nárůst jen na 48,5 bodu,“ řekla analytička Raiffeisenbank Tereza Krček. „Červnová data sice představují příjemné překvapení, prozatím bychom je ale spíše nepřeceňovali,“ doplnil analytik Investiky Vít Hradil. Ostatní signály z průmyslové sektoru sice také naznačují jeho oživení, ovšem nikoliv takto skokové, uvedl. Nad Evropou podle něj navíc stále visí hrozba potenciálně nepříznivého vyústění obchodních jednání s USA.
Hlavním důvodem až nečekaně velkého zlepšení je vedle vyšší produkce i optimismus mezi podnikateli, uvedl analytik Banky Creditas Petr Dufek.To je podle něj možná tak trochu i kamenem úrazu dnešního výsledku. Je totiž otázkou, nakolik se jejich víra s ohledem na klesající konkurenceschopnost naplní. „V každém případě to vypadá, že druhý kvartál byl pro průmysl pozitivnějším obdobím, a proto by si za celý letošní rok mohl připsat nárůst okolo 1,5 procenta,“ odhadl.
O významu investic přímo v české ekonomice všichni dávno vědí, stranou pozornosti ale zůstává potřeba investic českých firem v zahraničí. „Tyto investice přitom mohou vyvažovat současnou velkou mezeru mezi vyvezeným a dovezeným kapitálem. Dividendy budou více přitékat také opačným směrem do Česka,“ řekl přední ekonom Petr Zahradník v rozhovoru pro Export.cz. Je zastáncem promyšlené státní podpory investic v zahraničí, kterou by mohla do značné míry převzít agentura CzechInvest.
Ekonom Zahradník: Česko je ekonomikou polotovarů, to se musí změnit. Třeba po vzoru Polska
Leaders
Meziroční růst táhly podle dřívějších údajů ČSÚ zejména spotřeba domácností i vládních institucí. Negativní vliv na meziroční výkon ekonomiky měly naopak hlavně výsledky zahraničního obchodu.
Česká ekonomika vzrostla v 1. čtvrtletí nejrychleji za skoro tři roky
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.