Jedna z nejúspěšnějších popových zpěvaček v historii Cher se již na podzim rozhodla prodat své honosné sídlo v neorenesančním stylu v celebrity milovaném Malibu na pobřeží Tichého oceánu v Kalifornii. Původní cena 85 milionů dolarů (asi 1,81 miliardy korun) se ale zdála být příliš, a tak se dům se sedmi ložnicemi a devíti koupelnami nyní nabízí se slevou deset milionů dolarů, uvedl deník The Wall Street Journal. Podívejte se na prodávané sídlo ve fotogalerii.
Co bylo před pár měsíci nemyslitelné, stává se nyní realitou. Největší český developer Dušan Kunovský zlevňuje nové byty v projektu Harfa. Pozor, nezlevňují staré byty na okrajích měst nebo neúsporné domy z první republiky, jak se to děje poslední rok. Zlevňují byty ze zcela nového, ještě nepostaveného projektu.
Dopravní podnik má jasno. Novou podobu stanice Českomoravská navrhne přední český designér Maxim Velčovský a architektonické studio edit! Architects. Místo původního keramického obkladu bude hlavní roli ve vestibulu hrát sklo.
Do deseti let by v Bratislavě mohla vyrůst zbrusu nová čtvrť Southbank, která leží v blízkosti samého historického centra hlavního města Slovenska a řeky Dunaje. Rozsáhlý rezidenční projekt s tisícovkou bytů a 85 tisíci metry čtverečními retailových a kancelářských ploch zde nyní chystá developer Penta Real Estate Slovakia. Ten poté, co pozemek vloni koupil od společnosti HB Reavis, na realizaci projektu vyhlásil mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž. Jejího vítěze oznámil letos už začátkem března a teprve o měsíc později zveřejnil také vítězný soutěžní návrh.
Nabídkové ceny starších bytů v Česku v prvním čtvrtletí roku meziročně klesly průměrně asi o 11 procent. Vyplývá to z analýzy firmy FérMakléři.cz. Šedesátimetrový byt po rekonstrukci v Praze podle ní vyjde zhruba o půl milionu korun levněji.
Na jedné straně nálepka luxusního bydlení v atraktivních lokalitách, na druhé levné nájemní byty pro město. Top hráči na pražském rezidenčním trhu se snaží dohnat skomírající prodeje výstavbou obecních bytů. Dostupné bydlení chystá po Finepu také Sekyra Group, zapojit se chce i Central Group.
Mezi investory rostou pochybnosti ohledně zdraví evropského trhu s komerčními realitami, někteří mají obavy z jeho prudkého propadu po nedávných problémech v bankovním sektoru. Vyšší náklady na půjčky nyní tlačí dolů ceny realit, které v uplynulých letech těžily z nízkých úrokových sazeb, píše CNBC.
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 12,6 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 60 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování třetí měsíc za sebou klesla, a to z únorových 5,9 na 5,86 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Nemovitostní fondy přinesly loni investorům rekordní výnosy. Podle specializovaného portálu Nemovitostni-fondy.cz dosáhlo v průměru za rok 2022 čisté zhodnocení těchto fondů 8,5 procenta, což je nejvíce za dobu jejich fungování. Předloni v průměru vynesly 6,75 procenta. Většina akciových, dluhopisových a balancovaných fondů skončila loni ve ztrátě mezi deseti až 20 procenty.
Zatímco běžní Češi přemýšlejí, za co utratit peníze, případně kam je investovat, zda jet na dovolenou nebo si něco nového pořídit do domácnosti, stát tyto problémy neřeší. Jeho příjmy nadále rostou, a stejně tak výdaje. Poradenská společnost Ceec vydala čtvrtletní zprávu, ve které hodnotí český stavební trh. Přestože se v letošním roce čeká mírný pokles aktivity, peněz bude na výstavbu stále dost.
Růst cen pronájmů v meziročním srovnání zpomalil a mezičtvrtletně ceny i klesly, v Praze u bytu 2+1 o pět procent a v Olomouci u dispozice 3+1 o osm procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Asociace nájemního bydlení nicméně odhaduje, že letos nájemné zdraží o méně než 15 procent.
Pražská burza dnes posílila 💪, index PX stoupl o 0,33 procenta na 2529,45 bodu. Z předních emisí se dařilo rakouským titulům - VIG a Erste, mírně si polepšila i Komerční banka, naopak energetická společnost ČEZ a Moneta Money Bank oslabily. Objem obchodů byl podprůměrný.
Chytré mobilní telefony využívá pro připojení k internetu 92 procent dětí a dospívajících v Česku od devíti do 17 let, zatímco stolní počítač či notebook jen třetina. Vyplývá to ze studie výzkumného centra IRTIS Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Indie vyzvala Spojené státy, aby přestaly útočit na plavidla v Ománském zálivu, píše agentura Reuters. USA tento týden zaútočily již proti třem tankerům s indickou posádkou, přičemž při jednom z útoků zahynuli tři indičtí námořníci. Oblastní velitelství amerických sil (CENTCOM) uvedlo, že provedlo údery na tankery, které převážely íránskou ropu.
V Česku se připravují stavby tří malých modulární reaktorů SMR. Jde o lokality Temelín, Dětmarovice a Tušimice. Ambicí ČR je být součástí dodavatelského řetězce, takže nejde jen o český projekt, ale o celoevropský, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) navštívili plzeňskou Škodu JS, předního evropského výrobce a dodavatele zařízení pro jadernou energetiku.
Maďarský premiér Péter Magyar se před summitem EU, který se za týden uskuteční v Bruselu, plánuje sejít se svým slovenským kolegou Robertem Ficem. Dnes také podle agentury MTI řekl, že země Visegrádské čtyřky, kam kromě Maďarska a Slovenska patří také Česko a Polsko, obnoví společné porady, na kterých se v minulosti před unijními summity scházely, aby koordinovaly své pozice.
Dvě čínské lodě poprvé vpluly do vod kolem ostrova Tchaj-pching, který leží ve sporné oblasti Jihočínského moře a který kontroluje Tchaj-wan. S odvoláním na tchajwanskou pobřežní stráž to dnes napsala agentura AFP.
Britský ministr obrany John Healey rezignoval kvůli sporu s premiérem Keirem Starmerem, který podle ministra nevyčlenil dostatek zdrojů potřebných k obraně země. Healey oznámil rezignaci na síti X.
Schodek státního rozpočtu může příští rok překročit 350 miliard korun. V pravidelném čtvrtletním stanovisku to uvedla Národní rozpočtová rada (NRR). V letošním roce vláda plánuje hospodařit s deficitem 310 miliard korun, znamenalo by to čtvrtý nejhlubší schodek od vzniku Česka.
Číst více
Letecká společnost Smartwings ✈ zahájí od 23. října provoz přímé linky mezi Prahou a Lisabonem. Navýší také počet spojů do Porta, Bilbaa a Toulouse. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Do Lisabonu létají z pražského letiště také aerolinky TAP Air Portugal a easyJet.
Číst více
Ceny plynu 🔥, uhlí a pohonných hmot i přes úpravu systému emisních povolenek ETS 2 vzrostou. Průměrná domácnost si po jejich zavedení připlatí několik tisíc korun ročně. Tuzemskému průmyslu pak hrozí další ztráta konkurenceschopnosti.