Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Politika

Vladimir Putin, prezident Ruska

Další splátka ruského dolarového dluhu proběhla. Věřitelé na svých 66 miliard ještě čekají

Rusko dodrželo další závazky. V pondělí splatilo úroky z dolarových dluhopisů ve výši 66 miliard dolarů. Platbu zpracovala banka JPMorgan Chase & Co, uvedla agentura Reuters. Věřitelé platbu zatím neobdrželi.

Přečíst článek

V USA si brousí zuby na Abramovičovu megavilu za 50 milionů dolarů, začínají se rojit zájemci

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Potravinová krize bude. Otázkou je jen, jak velká, říká výrobce hnojiv

Rusko a Ukrajina jsou obilnicí světa. A také dominantními výrobci hnojiv, která podle indexu Bloombergu zdražují nad svá historická maxima.

Přečíst článek
Joe Biden

Biden míří do Polska. Podle USA jde o klíčovou zemi pro zvládnutí konfliktu

Amerického prezidenta čeká "evropský týden". Dnes jej zahájí videokonferencí s evropskými lídry, ve čtvrtek se pak zúčastní zasedání čelných představitelů NATO.

Přečíst článek
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj v Knesetu: Izrael má nejlepší protiraketový systém. Proč jste nám ho ještě neposlali?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve videoprojevu k izraelskému parlamentu tázal, proč Izrael není ochoten dodat Ukrajině protiraketový systém a proč nezavedl proti Rusku tvrdé sankce. Ruský útok na Ukrajinu Zelenskyj přirovnal k nacistickému plánu vyhladit Židy.

Přečíst článek
Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Zelenskyj: Chci jednat s Putinem, musíme využít každou šanci na ukončení války

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je připravený jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Současně varoval, jestliže pokusy o vyjednávání selžou, mohlo by to znamenat "třetí světovou válku". Zelenskyj to prohlásil v rozhovoru s americkou CNN.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Zbyněk Stanjura

Firmy by mohly už za dva roky vést účetnictví a platit daně v eurech

Vláda chystá zavést možnost vedení účetnictví a daňové evidence v eurech od ledna 2024. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Firmy by tak mohly platit daně v eurech.

Přečíst článek
Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Zelenskyj: Boje o Mauripol vejdou do dějin jako Ruský válečný zločin

Ruské obléhání ukrajinského přístavního města Mariupol je válečný zločin, který se bude připomínat po staletí. Podle agentury AP to ve svém pravidelném nočním videoposelství řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské jednotky mezitím podle zpráv z místa po týdnech bombardování postoupily hlouběji do Mariupolu.

Přečíst článek
Ministr hospodářství Německa Robert Habeck jedná v Kataru o dodávkách plynu

Tvrdá realita: Němci nemají nasmlouvaný plyn na další měsíce. Závislost na Rusku trvá

Německý ministr hospodářství Robert Habeck přiznal, že pokud si Německo nezajistí alternativní dodávky plynu a Rusko omezí přísun suroviny, dojde k omezení dodávek pro průmysl i domácnosti.

Přečíst článek
Mateusz Morawiecki, polský premiér

Morawiecki vyzývá Evropu k zaříznutí obchodu s Ruskem

Polsko navrhlo Evropské unii, aby zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem, vzkázal polský premiér Mateusz Morawiecki.

Přečíst článek

Investigate Europe: Evropa vyzbrojila Rusko i přes sankce po Krymu. Podílelo se na tom i Česko

Veřejně dostupná data ukazují, že Rusko nejméně do roku 2020 nakupovalo vojenské vybavení ze zemí Evropské unie včetně České republiky, přestože unie v roce 2014 zavedla embargo na export zbraní a souvisejícího materiálu. Ve svém článku to napsal mezinárodní novinářský tým Investigate Europe (IE).

Přečíst článek
Roman Abramovič, ruský oligarcha

Datový analytik: Ruský majetek v Česku? Nejtěžší je vůbec jej dohledat

Ruských firem napojených na české veřejné peníze není moc. Soustředit bychom se měli na ty, které slouží jako „kasičky“ pro uskladnění prostředků vyvedených z rozpočtů Ruska, říká v rozhovoru Jiří Skuhrovec ze společnosti DataLab. Ta na žádost české vlády zpracovala analýzu ruských firem působících v Česku.

Přečíst článek

News box

Ozbrojené síly USA oznámily, že Hormuzským průlivem dnes propluly dva torpédoborce amerického námořnictva. Podle oblastního velitelství amerických sil CENTCOM se jedná o součást operace, jejímž cílem je odstranit miny z této klíčové námořní trasy, přes kterou se před začátkem konfliktu USA a Izraele s Íránem přepravovala asi pětina globálních dodávek ropy a zkapalněného zemního plynu (LNG). Číst více

Odbory vyzvaly piloty německé společnosti Lufthansa✈️, aby vstoupili do stávky naplánované na pondělí a úterý. Odborová organizace Vereinigung Cockpit obvinila vedení firmy, že s ní není ochotné jednat o jejích návrzích, píše agentura DPA. Stávka se týká společnosti Deutsche Fufthansa, přepravní letecké firmy Lufthansa Cargo, dále pak Lufthansa CityLine a nízkonákladové společnosti Eurowings.

Náměstek ministra školství Zdeněk Kettner (SPD) se veřejně omluvil předsedovi spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláši Minářovi a teologovi Tomáši Halíkovi za to, že před nedávnem sdílel jejich falešnou fotografii s obviněným z teroristického útoku kvůli zapálení průmyslové haly zbrojovky v Pardubicích. Na svém Facebooku uvedl, že netušil, že se jedná o podvrh. Minář o omluvě informoval na síti X. Označil to za malou dobrou zprávu. Připomněl, že Kettnerovi předtím zaslal předžalobní výzvu.  Číst více
Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici. Policie to oznámila na síti X. Pachatelé o minulém velikonočním víkendu bankomaty zřejmě s použitím pyrotechniky poškodili, poté z nich ukradli všechny bankovky a z místa odjeli na elektrokoloběžkách.  Číst více

V pákistánském Islámábádu odpoledne začaly trojstranné mírové🕊️ rozhovory mezi Íránem, Spojenými státy a Pákistánem. S odvoláním na zdroje a média to napsaly agentury Reuters a AFP. Íránská a americká delegace dopoledne samostatně jednaly s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem, který zprostředkoval příměří mezi USA a Íránem. To začalo platit v noci na středu a má trvat dva týdny.

Číst více

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 175 zajatých vojácích a sedmi civilistech z každé strany, oznámilo ruské ministerstvo obrany. O výměně vzápětí informoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Mezi osvobozenými jsou i ranění. Většina z Ukrajinců byla v zajetí od roku 2022, kdy Rusko invazí svých vojsk do sousední země rozpoutalo válku, pokračující pátým rokem.

Ukrajinská armáda bude dodržovat klid zbraní během příměří, dohodnutého na pravoslavné Velikonoce, ale je připravena zrcadlově odpovědět na každý ruský útok. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Současně navrhl Moskvě, aby příměří pokračovalo i po Velikonocích. Číst více

Spojené státy souhlasily s uvolněním zmrazených íránských aktiv uložených v Kataru a dalších zahraničních bankách. S odvoláním na vysokého íránského představitele to napsala agentura Reuters. USA to zatím nepotvrdily. Stejný íránský zdroj Reuters řekl, že krok má přímou souvislost se zajištěním bezpečné plavby Hormuzskou úžinou.

Během noci na neděli se do Česka bude ve vyšších vrstvách atmosféry dostávat saharský prach, vydrží minimálně do začátku příštího týdne. Na síti X to uvedl Český hydrometeorologický ústav. Jemný písek z Afriky se bude vyskytovat ve výškách od tří do pěti kilometrů nad zemí, neměl by proto ovlivnit kvalitu ovzduší. Způsobí jen to, že obloha nebude tak modrá a v dešti se může dostat prach výjimečně i na zem. 

Londýn odloží dohodu s Mauriciem o předání Čagoských ostrovů, uvedla AFP s odvoláním na britskou vládu. Dohodu o předání svrchovanosti nad ostrovy, na kterých se nachází strategicky důležitá americko-britská základna vojenského letectva Diego García, kritizoval nedávno jako velkou chybu americký prezident Donald Trump.
Doporučujeme