Reklama

Jurečka odvolal šéfa Úřadu práce Najmona. Ve funkci vydržel dva a půl roku

Ministr práce Jurečka odvolal 14. února 2023 generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona.
ČTK
 ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v úterý odvolal generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Dlouhodobě byl nespokojen s jeho řízením úřadu. Na post ministerstvo vypíše výběrové řízení. Do té doby instituci dočasně povede šéf sekce informačních technologií Karel Trpkoš, uvedlo ministerstvo.

Reklama

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožďování vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Před dvěma týdny na jednání sociálních výborů sněmovny a Senátu uvedl, že úřad práce nefunguje dobře. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní.

Sedmačtyřicetiletý Najmon vedl Úřad práce po rezignaci tehdejší generální ředitelky Kateřiny Sadílkové od února 2020 ve funkci zastupujícího generálního ředitele. Na začátku listopadu 2020 byl na základě výsledku výběrového řízení jmenován novým řádným generálním ředitelem úřadu.

Dalibor Šafařík převezme řízení Lesů ČR.

Státní Lesy ČR mají po roce řádného šéfa. Je jím ekonomický ředitel firmy Šafařík

Státní podnik Lesy ČR rok neměl šéfa. Teď do funkce generálního ředitele přichází současný ekonomický ředitel firmy Dalibor Šafařík.

Přečíst článek

„Úřady práce se potýkají s celou řadou problémů, které znamenají komplikace jak pro samotný úřad a celý resort, tak především pro klienty. To vše není otázkou několika týdnů ani měsíců, ale jde o vleklé a neřešené problémy, na které jsem vedení úřadu práce opakovaně upozorňoval," uvedl Jurečka.

Rok trvající kritika

Podle něj se i přes navrhovaná opatření situace nevyvíjela dobře a je potřeba, aby v čele úřadu bylo kompetentní vedení. „Rok jsme volali po tom, aby byly vybrané pobočky personálně posíleny, aby probíhající proces digitalizace byl správně komunikován, aby zaměstnanci měli dostatek informací a také aby byli dostatečně motivováni. To se bohužel neděje v uspokojivé míře. Kromě interní komunikace leckde zaostává také přímá komunikace s klienty a také ta mediální, to je potřeba změnit,“ uvedl šéf resortu práce.

Reklama

Vláda navrhuje posunout hranici odchodu do důchodu.

Lukáš Kovanda: Navýšení věku odchodu do důchodu do veřejné kasy jen vrátí ty peníze, které vzalo zrušení superhrubé mzdy

Ve věku 65 let by se podle nyní diskutovaného záměru Fialovy vlády pracovat přestávat nemělo. Zamýšlená změna se ovšem nedotkne pracujících ve věku 57 let a starších, kteří půjdou do penze nejpozději právě v 65 letech. Ovšem třeba muž, jemuž je nyní 37 let, má jít podle záměru vlády do důchodu o rok později, v 66 letech, a nyní 26letý muž si na penzi počká dokonce až do 68 let. Při navýšení věku odchodu do důchodu o tři roky, ze 65 na 68 let, bude činit úspora pro veřejné rozpočty zhruba 110 miliard korun ročně – v současných cenách a při současném výkonu ekonomiky. Plyne z vládních výpočtů.

Přečíst článek

V úřadu práce je zhruba 11 500 míst. Najmon začátkem února poslancům řekl, že neobsazených postů v republice bylo celkem 381. Podle Najmona úřad konkurzy zrychlil. V metropoli nabízí příplatek při nástupu. Přijímá také pracovníky na dohodu na výpomoc. Zaměstnanci se mezi pobočkami přerozdělují, digitální žádosti zpracovávají pracoviště v Libereckém a Ústeckém kraji. Zaměstnancům má ulevit také call centrum, které místo nich bude odpovídat na dotazy.

Podle tiskového oddělení ministerstva Jurečka předal Najmonovi v úterý služební hodnocení s popisem důvodů odvolání. Postup byl podle služebního zákona, podotklo tiskové oddělení.

Služební hodnocení obsahuje "známkování" výsledků. Ty mohou být vynikající, velmi dobré, dobré, dostačující či nevyhovující. Zákon zmiňuje odvolání, snížení či odejmutí osobního příplatku. U služebního místa představeného upravuje odvolání, pokud je v hodnocení závěr o nevyhovujících nebo dostačujících výsledcích. Ukončit je možné služební poměr zaměstnance, pokud byl podle dvou hodnocení po sobě výkon nevyhovující. Vedoucí úřadu proti hodnocení námitky podat nemůže.

Reklama

Související

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Stanislav Šulc: Jurečka jen řídil ministerstvo jako firmu. Co se hnutí ANO nelíbí?

Přečíst článek
Nezaměstnanost v Česku v únoru i přes recesi stagnovala. Bez práce je 283 tisíc lidí

Nezaměstnanost v Česku v únoru i přes recesi stagnovala. Bez práce je 283 tisíc lidí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme