Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Politika

Turci půjdou k volbám podruhé. Erdoganovi chybělo v vítězství půl procenta hlasů

Turci půjdou k volbám podruhé. Erdoganovi chybělo k vítězství pouhé půl procento hlasů

V Turecku se uskuteční druhé kolo prezidentských voleb, protože žádný z kandidátů nezískal v neděli alespoň 50 procent hlasů. Ohlásil to tamní nejvyšší volební úřad.

Přečíst článek

AKTUALIZOVÁNO: Boj o konsolidační balíček vlády se vyostřuje. Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Přečíst článek

Turecké akcie i měna prudce padají. Trhy děsí Erdoganův úspěch, zemi hrozí krize a rozvrat „erdoganomiky“

Přečíst článek
Příklad produkce kopřivnické Tatra Trucks

Stát utratil dva miliony za opravu rypadla v účetní ceně desítek tisíc korun. NKÚ se pustil do ministerstva obrany

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Turci v prvním kole prezidenta nezvolili

Turci zvolí prezidenta až ve druhém kole. Erdoganův zisk spadl pod 50 procent

O příštím tureckém prezidentovi se zřejmě rozhodne až v druhém kole voleb. Současný prezident Recep Tayyip Erdogan podle státní agentury Anadolu v první kole voleb sice stále s náskokem vede, po sečtení zhruba 90 procent okrsků ale jeho zisk klesl pod 50 procent. Výsledek pod 50 procenty Erdoganovi přisuzuje i agentura ANKA, kterou citují opoziční média.

Přečíst článek
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Stanjura: Snížení DPH u potravin vyjde státní rozpočet na 12 miliard

Vládou navrhované snížení sazby DPH u potravin o tři procentní body na 12 procent bude znamenat snížení příjmu veřejných rozpočtů o zhruba 12 miliard korun. Tuto částku uspoří daňoví poplatníci, ale jen v případě, že obchodníci snížení sazby plně promítnou do cen. V diskusním pořadu Partie televize Prima to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Přečíst článek
volební shromáždění na podporu Národní aliance a kandidáta Kemala Kiliçdaroglua

Turci volí prezidenta. Zásadní roli může sehrát Muskův Twitter, který cenzuruje síť

Stávající turecký prezident Recep Tayyip Erdogan může po dvaceti letech prohrát volby. Vyzyvatelem je dlouholetý lídr opozice Kemal Kiliçdaroglu. Kdo z nich nakonec bude řídit jednu z nejdůležitějších zemí současnosti může ovlivnit i Elon Musk, vládce Twitteru, který krátce před začátkem voleb začal značně omezovat část sítě.

Přečíst článek
Plynová turbína

Sankcionované zboží se při cestě do postsovětských republik ztrácí v Rusku

Objem obchodů Evropské unie s Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Arménií raketově vzrostl po ruské invazi na Ukrajinu. Zdá se ovšem, že jde pouze o způsob, jak do Ruska dostat zboží, na které se vztahují sankce Západu. Zboží mířící do těchto postsovětských republik se totiž cestou přes Rusko záhadně „ztrácí“.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Petr Fiala, ODS

Vláda už má teď větší přínos, než měly předchozí dvě, řekl premiér Fiala

I kdyby vláda už nic dalšího neprosadila, její přínos bude větší než v případě předchozích dvou kabinetů, řekl na ideové konferenci občanských demokratů v Praze předseda strany a premiér Petr Fiala. V úvodu celodenního jednání ODS o programu ocenil politiky své strany ve vládě i v dalších funkcích, vyzdvihl také vůli kabinetu k bolestné a nepopulární reformě v podobě konsolidačního balíčku, který vláda představila tento týden. Za priority do budoucna označil posílení české energetiky a bezpečnosti, rozvoj dopravní sítě, snížení byrokracie či reformu vzdělávání.

Přečíst článek
Petr Fiala, Marian Jurečka a Zbyněk Stanjura

Lukáš Kovanda: Kdo zaplatí vládní konsolidační balíček?

Vládní daňový balíček ještě ve spojení s představenými parametrickými změnami důchodového systému – protože o jeho reformu se věru nejedná – zaplatí hlavně „obyčejný člověk“. Nic moc jiného ale vlastně čekat nešlo. Vždyť vláda sama má ke svým výdajům k dispozici peníze z daní a odvodů občanů a firem. A dluh. Dluh, to jsou ale jen budoucí daně a odvody.

Přečíst článek
Loni a letos zdaňuje lidi inflace, od příštího roku to bude konsolidační balíček.

Lukáš Kovanda: Loni a letos zdaňuje lidi inflace, od příštího roku to bude zase vláda. A neumí říct, proč

Loni a letos řadoví lidé v Česku splácejí veřejný dluh zastřeně, prostřednictvím rapidní inflace, totiž takzvanou „inflační daní“, zatímco od příštího roku jej budou splácet nezastřeně. A to prostřednictvím celé řady opatření, včetně zvýšení hned několika druhů daní, která vláda včera prezentovala v rámci představení konsolidačního balíčku, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Stanislav Šulc: Před balíčkem jsme si všichni rovni. Ale někteří si jsou rovnější

Vláda Petra Fialy představila balík 55 opatření na záchranu veřejných financí. Nazvala jej Česko ve formě a během dvou let má přinést úspory ve výši téměř 150 miliard korun. Z reakcí na balíček to vypadá, že se vládě opět povedl majstrštyk: naštvat úplně každého. Tentokrát to však není chyba, ale vlastnost. A ačkoli se pochvaly mnoho nedočká, stávající balíček má i vedle běžných obětí také několik vítězů a skutečných poražených. Kteří to jsou?

Přečíst článek
Konec zlatých časů. O dotace přijdou Agrofert z Babišova fondu, Hamé či Madeta

AKTUALIZOVÁNO: Konec zlatých časů. O dotace přijdou Agrofert z Babišova fondu, Hamé či Madeta

Podporu z programu, který chce vláda při škrtech v zemědělských dotacích zrušit, v minulosti čerpalo několik potravinářských firem z holdingu Agrofert, mlékárenská společnost Madeta, Mlékárna Kunín nebo společnost Hamé. Vyplývá to z informací o příjemcích dotací na webu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

Přečíst článek
Madeta vrací úder. Nebudou dotace, nebude mléko do škol, prohlásil šéf firmy.

Madeta vrací úder. Nebudou dotace, nebude mléko do škol, prohlásil šéf firmy

Největší česká mlékárna Madeta, která kvůli vládním škrtům přijde o zemědělské dotace, zřejmě ukončí dodávky mléka do škol. Byl to vládní program, jejž kabinet asi přestane dotovat, firma přijde také o dotace na technologie, řekl generální ředitel Madety Milan Teplý.

Přečíst článek

News box

Švédsko do systémů 🪂🪂🪂protivzdušné obrany investuje 15 miliard švédských korun (zhruba 34 miliard korun). Oznámila to vláda této skandinávské země. Primárním cílem investic je podle vlády ochrana civilistů a civilní infrastruktury, informuje agentura Reuters. "Zkušenosti z války na Ukrajině jasně ukazují, jak důležitá je robustní a odolná protivzdušná obrana," řekl ministr obrany Paal Jonson.
Ukrajinské síly zaútočily na tři vrtné🛢️🛢️🛢️ plošiny ruské společnosti Lukoil v Kaspickém moři. Informoval o tom generální štáb ukrajinské armády, píše agentura Reuters. Kromě toho Ukrajina hlásí také zásah ruského protiletadlového raketového systému Buk-M3 v okupované části východoukrajinské Luhanské oblasti.
Kuba by měla co nejdříve uzavřít dohodu se Spojenými státy, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti a varoval, že ostrovní stát napříště už nebude dostávat žádnou 🛢️🛢️🛢️ropu ani peníze od Venezuely. Ta byla až dosud největším dodavatelem ropy na Kubu, po únosu venezuelského diktátora Nicoláse Madura do USA se však Trumpovi daří přesměrovat dodávky venezuelské ropy do Spojených států.
Íránští představitelé budou znepokojeným lidem 🕊️🕊️🕊️naslouchat, někteří výtržníci se ale snaží zničit celou společnost, řekl podle tiskových agentur íránský prezident Masúd Pezeškján. Reagoval tak na protesty, které v posledních dvou týdnech přerostly z lokálních nepokojů kvůli chřadnoucí ekonomice v rozsáhlé protirežimní demonstrace po celé zemi. Podle nevládních skupin si už vyžádaly stovky obětí.
Udržet deficit státního💰💰💰 rozpočtu na letošní rok pod 300 miliardami korun bude velmi obtížné. Jednotliví ministři dostali za úkor šetřit. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS) počítal s deficitem 286 miliard korun. Ten ale podle Schillerové neodpovídal skutečnosti.
Volby 🗳️🗳️🗳️do Poslanecké sněmovny by v letos lednu vyhrálo hnutí ANO s 34,6 procenta, což je na úrovni jeho výsledku z loňských sněmovních voleb. Na druhém místě v modelu agentury STEM skončila ODS, která by nyní dostala 14,1 procenta, před STAN s 12,6 procenta. Přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do dolní parlamentní komory by se dostali ještě Piráti a hnutí SPD. Těsně pod ní by skončily strany Motoristé sobě a TOP 09. Vyplynulo to z průzkumu STEM pro televizi CNN Prima News.
Při rozsáhlých ✊🏽✊🏽✊🏽protestech proti teokratickému režimu v Íránu bylo za poslední dva týdny zabito nejméně 192 demonstrantů, uvedla  nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) sídlící v Oslu. V předchozí zprávě tato skupina uváděla 51 mrtvých. Podle neověřených informací však může být obětí několik stovek a podle některých zdrojů i přes 2000, upozornila IHR.
Nevýhodnost💸💸💸 investic do nemovitostí k bydlení se koncem roku 2025 dál prohloubila. Vyplývá to z dat UniCredit Bank. Její ukazatel, jež představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, klesl od října o 16 bodů na minus 3,07 procenta. Tím se relativní nevýhodnost investování do bytů propadla na nejhlubší hodnotu od září 2023.

Továrna na výrobu🔋🔋🔋 baterií do elektroaut v Dolní Lutyni na Karvinsku postavena nebude, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl to v příspěvku na sociální síti. Poukázal na nesouhlas místních obyvatel. Výstavbu plánovala bývalá vláda Petra Fialy (ODS). "Žádná gigafactory tam nikdy nebude," prohlásil Babiš. Na pozemcích o rozloze 278 hektarů chce připravit jinou investici, s níž budou místní obyvatelé souhlasit.

Na české uživatele internetu mířilo v loňském roce více než 100 milionů 🤖🤖🤖kybernetických útoků. Počet útoků byl přibližně o polovinu nižší než v předchozím roce, byly ale sofistikovanější a nebezpečnější. Hackeři do jejich tvorby více zapojovali umělou inteligenci. Vyplývá to z údajů společnosti Gen, která poskytuje bezpečnostní produkty pod značkami Avast, AVG, Norton nebo CCleaner. Číst více
Doporučujeme