Maďarské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance Spojených států Davida Pressmana a protestovalo proti výrokům amerického prezidenta Joea Bidena o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi, uvedl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Biden o Orbánovi řekl, že usiluje o nastolení diktatury.
Český premiér Petr Fiala bude 15. dubna v Bílém domě jednat s americkým prezidentem Joem Bidenem. Lídři se na schůzce zaměří se na praktickou spolupráci obou zemí zejména v ekonomice a bezpečnosti.
Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek, který centrálu od minulého týdne spolu s místopředsedkyní Radkou Sokolovou řídil, rezignoval. Zdůvodnil to mimo jiné svým zdravím a věkem. Samek a Sokolová převzali vedení poté, co předák Josef Středula přestal být šéfem ČMKOS kvůli pochybnostem kolem svého členství po neplacení příspěvků.
Bývalý americký prezident Donald Trump, který se podle všeho opět stane kandidátem amerických republikánů na prezidenta, nehodlá finančně podporovat Ukrajinu a je přesvědčen, že tak ukončí válku Ruska proti této zemi. Po návratu z návštěvy Spojených států, kde se sešel s Trumpem, to v rozhovoru pro televizi M1 řekl maďarský premiér Viktor Orbán.
Česká vláda oznámila, že se rozhodla přerušit konzultace s kabinetem slovenského premiéra Roberta Fica kvůli rozdílným názorům na klíčová zahraniční témata. A premiér Fiala vzápětí nato v Kramářově vile přijal lídra slovenské opozice, předsedu strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku. Předseda české vlády zřejmě ví něco, co obyčejným smrtelníkům uniká. Možná dokonce ví, co bude dál.
Sněmovní volby by na přelomu února a března vyhrálo hnutí ANO, dostalo by 38,5 procenta hlasů. Je to nejvyšší zisk od roku 2014, kdy agentura Kantar s průzkumem začala. Druhá ODS by měla 14,5 procenta, Piráti by dostali 9,5 procenta hlasů a hnutí SPD by volilo devět procent lidí.
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) začíná být podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Lipavský to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Babiš v tomto týdnu kritizoval rozhodnutí české vlády přerušit konzultace se slovenskou vládou. Uvedl, že premiér Petr Fiala (ODS) úplně ničí česko-slovenské vztahy. Šéf ANO v reakci označil za hrozbu pro českou bezpečnost a suverenitu naopak Piráty.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svým přístupem k válce proti Hamásu Izrael více poškozuje, než mu pomáhá, je přesvědčen americký prezident Joe Biden.
Přítomnost vojáků NATO na Ukrajině není nemyslitelná, řekl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na konferenci o Polsku jakožto členském státu Severoatlantické aliance. Na sociální síti X o tom informovalo polské ministerstvo zahraničí. Šéf polské diplomacie také uvedl, že vítá myšlenku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který nevyloučil možnost, že by na Ukrajinu byli vysláni cizí vojáci.
Americký prezident Joe Biden kritizoval svého předchůdce ve funkci Donalda Trumpa za schůzku s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který podle něj usiluje o nastolení diktatury. Napsala to agentura AFP.
Prezident Petr Pavel nevyloučil, že se za necelé čtyři roky pokusí ve volbách obhájit svůj mandát. Řekl to České televizi (ČT) v rozhovoru k roku ve funkci. O případné účasti ve volbách se Pavel bude rozhodovat podle politické a společenské situace a podle toho, jak se mu bude dařit naplňovat jeho priority, vyplývá z jeho vyjádření.
Pražská burza v uplynulém týdnu opět posílila, index PX během něj stoupl o jedno procento na 2560,4 bodu. Nejúspěšnějším titulem týdne byla společnost Gevorkyan, největší pokles zaznamenaly akcie pojišťovací skupiny VIG. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Předchozí týden index PX stoupl o 0,04 procenta.
Komise Spojených států pro krásná umění (CFA), což je nezávislá agentura federální vlády, schválila návrh vítězného oblouku, jehož stavbu ve Washingtonu prosazuje prezident Donald Trump. Trumpova vládu už v dubnu ukázala návrh památníku, který nyní komise v mírně pozměněné podobě schválila, uvedla stanice CBS News. Stavbě budou dominovat pozlacené sochy a pozlacené nápisy.
Francouzská automobilová 🚘🚘🚘 značka Citroën se rozhodla vrátit na trh svůj legendární malý automobil 2CV, přezdívaný kachna, a to v podobě nového modelu s elektrickým pohonem. Mateřský koncern Stellantis na tiskové konferenci ve svém americkém ústředí oznámil, že nová generace vozu 2CV se bude prodávat za méně než 15 tisíc eur
Maximální ceny 🛢️🛢️🛢️pohonných hmot, které denně stanovuje stát, o víkendu mírně klesnou. Litr benzinu v Česku oproti dnešku zlevní o 12 haléřů na 45,11 koruny. Naftu pak čerpací stanice budou moci prodávat nejvýše za 42,08 koruny, což je o 23 haléřů méně než dnes. Vyplývá to z cenového věstníku, který dnes odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Jde o ceny pro nadcházející tři dny, tedy víkend i pondělí.
Tabáková společnost 🚬🚬🚬 Philip Morris ČR zahájila ve svém závodě v Kutné Hoře výrobu nikotinových sáčků. Do rozšíření produkce a modernizace investovala přes dvě miliardy korun, vytvořila desítky nových pracovních míst. Podle vedení firmy jde o výsledek dlouhodobé strategie Philip Morris International (PMI), jejímž cílem je postupně nahrazovat tradiční cigarety bezdýmnými alternativami.
Za první čtyři měsíce letošního roku soudy v ČR vyhlásily 255 firemních bankrotů, což je meziroční nárůst o šest procent a nejvyšší počet od roku 2019. Insolvenčních návrhů soudy od ledna do konce dubna přijaly 447, meziročně o 18 procent více. I v tomto případě jde o nejvyšší počet od roku 2019.
Americký prezident Donald Trump na sociální síti oznámil vyslání dalších 5000 amerických ⚔️⚔️⚔️ vojáků do Polska. Zdůvodnil to dobrými vztahy s polským prezidentem Karolem Nawrockým.
Ceny ropy 🛢 na světových trzích rostou. Mezi investory převládá skepticismus ohledně snah o mírové urovnání konfliktu na Blízkém východě a možnosti obnovení dopravy v Hormuzském průlivu. Severomořský Brent přidává 2,3 procenta a obchoduje se za 104,98 dolaru za barel, zatímco barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) zdražuje o 1,8 procenta na 98,16 dolaru.
Očištěný čistý zisk čínského výrobce počítačů Lenovo 💻 se ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil na 559 milionů dolarů (11,7 miliardy korun). Tržby pak byly rekordní a překonaly očekávání analytiků díky vysoké poptávce spotřebitelů po osobních počítačích před možným zvýšením cen. Vysoký růst zaznamenaly tržby související s umělou inteligencí (AI), uvedla firma.
Německá ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla 📈 proti předchozímu kvartálu o 0,3 procenta. V konečné zprávě to uvedl Spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje zveřejněné v dubnu. V loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) Německa proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta.