Páteční zhoršení ratingu Francie ze strany agentury Fitch podtrhuje, jak moc se eurozóna od roku 2004 změnila. Tehdy Česko coby „čtyřkař“ mělo vstupovat mezi „jedničkáře“, dnes je z Česka „dvojkař“ a má vstupovat mezi „horší trojkaře“.
Když se lidé či média baví o průměrné sazbě hypoték, za dané berou, že je řeč o aktuální nabídkové ceně. Nikdo nepodotýká, že řada lidí má ve skutečnosti sazbu třeba i výrazně nižší, neboť ji fixovali v době, kdy hypotéky byly výrazně levnější.
Zpochybňování statistických dat ze strany vládních politiků nahrává dezinformační scéně. Politici totiž zpochybněním bez hlubší znalosti věci nahlodávají důvěru veřejnosti ve stát a jeho úřady i důvěru v EU, komentuje kauzu kolem údajně zavádějících dat Eurostatu ekonom Lukáš Kovanda.
Eurostat potvrdil, co v Česku podniky a lidé viděli v loňském roce na zálohách či fakturách dodavatelů energií. Což bylo neřízené zdražování. Ceny plynu pro domácnosti se loni ve druhém pololetí zvýšily meziročně nejvíce ze všech zemí Evropské unie, o 231 procent, pravil zpětně evropský úřad. Je to šílené číslo.
Elity amerického establishmentu, i finančního, připravují Ukrajinu na to, že může být nevyhnutelné usednout k jednacímu stolu a ukončit boje. Prý chybí munice, válka je drahá a tříští americké síly, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Česká ekonomika se posouvá od tržního hospodářství k systému závislému na dotacích. Každý (skoro) se snaží o dotace ucházet, jinak by byl přece blázen, komentuje s jistou mírou nadsázky protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka.
Kolik neuvěřitelných výmyslů kolem klimatu jsou schopní dobře placení evropští politici vymyslet, z toho jde hlava kolem. V Africe, která má nejrychlejší populační přírůstek z celého světa, v řadě zemí je to přes tři procenta ročně, tomuto uvažování asi moc nerozumí. Pálí v kotli všechno, co kolem najdou a co hoří. Ale přesto je touhou řady Afričanů dostat se do Evropy a požívat díleček z blahobytu, který si Evropa před 150 lety vydobyla.
Debata, zda při alokaci kapitálu využívat aktivní nebo pasivní správu aktiv, se vede již řadu let. Pro každého investora bude odpověď na tuto otázku jiná, míní analytik J&T Jakub Kudýn. Není žádné univerzální řešení, které by vyhovovalo všem, a každý z těchto přístupů má své klady a zápory, dodává.
Přijímací zkoušky na střední školy (čtyřleté i víceleté), které proběhly minulý týden, mnoha rodičům způsobily totální deziluzi z našeho státu i samospráv. Nebyl to hezký pohled na nervózní fronty vystresovaných dětí a rodičů před pražskými gymnázii, kde se tlačily stovky dětí zelených strachem před zkouškami. Byla to bezmocná obžaloba neschopnosti našeho systému, který spíš odrazuje, než by vtahoval.
Nedávný komentář Dalibora Martínka s titulkem „Učitelé se domohli vyšších platů. Kdy se my domůžeme lepší výuky?“ vzbudil mezi čtenáři velký ohlas. V redakci jsme obdrželi desítky souhlasných i nesouhlasných reakcí, statisticky v poměru 2:3. Přinášíme některé z nich. Zveřejňujeme je bez redakčních zásahů jen po běžné jazykové korektuře.
Vláda se zavázala, že se už nebude vyjadřovat k žádným uniklým materiálům, které se objevují ve veřejném prostoru. Ministři drží slovo. Nekomentují, ale ledva premiér vytáhl paty na cestu po asijských zemích, začali veřejný prostor zásobovat dalšími nápady na možný obsah konsolidačního balíčku. Ministr financí Stanjura například prohlásil, že není vyloučeno zvýšení základní sazby daně z příjmu z nynějších 15 na 17 nebo 18 procent. Že by občanští demokraté připustili porážku své posvátné krávy? Nemožné. Premiér to přece opakuje do omrzení – zvyšování daně z příjmu je nepřípustné.
Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová oznámila, že Evropská unie uvolní 5️⃣,5️⃣ milionu eur (137 milionu korun) pro nevládní organizaci The European Endowment for Democracy (EED), která těmito financemi podpoří Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). O podporu financování rozhlasové stanice, která sídlí v Praze, aktivně usilovala Česká republika.
Neúspěšný kandidát na prezidentský úřad a krajně pravicový rumunský politik 👨 George Simion podle agentury AFP chce, aby ústavní soud zrušil hlasování kvůli údajnému vnějšímu vměšování. V nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil nezávislý prozápadní kandidát a starosta Bukurešti Nicušor Dan, pro něhož hlasovalo přibližně 54 procent voličů, Simion získal přibližně 46 procent.
Ceny ropy se mírně 📉 snižují, na trhu panuje nejistota ohledně geopolitického vývoje. Severomořská ropa Brent kolem 18:15 středoevropského letního času ztrácela zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 65,2 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o zhruba 0,4 procenta a nacházela se nedaleko 62,4 dolaru za barel.
Společnost EP Energy Transition, která je dceřinou firmou skupiny EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského, koupí padesátiprocentní podíl v 🏭 hnědouhelné elektrárně Lippendorf v Německu. Vlastnit v ní bude jeden z bloků. Podíl od společnosti Energie Baden-Württemberg AG (EnBW) převezme na začátku příštího roku, akvizici ještě musí schválit regulační orgány.
Pražská burza obrátila směr a vrátila se do blízkosti pátečního rekordního závěru. Index PX 📈 stoupl o 0,27 procenta na 2185,93 bodu. Vzhůru šly akcie bank, se ztrátou naopak skončily po pondělním růstu cenné papíry energetické společnosti ČEZ nebo zbrojovky Colt CZ. Česká koruna stagnovala k euru a mírně posílila vůči dolaru.
Předsedkyně Evropské komise 👩 Ursula von der Leyenová přislíbila, že situaci ohledně tendru na jaderné bloky v Dukovanech bude urychleně a transparentně řešit. Český prezident Petr Pavel to řekl novinářům po dnešním jednání se šéfy unijních institucí v Bruselu.
Organizace Strana kurdských pracujících (PKK), která tento měsíc oznámila konec ozbrojeného boje proti turecké vládě a záměr rozpustit se, ☝ kritizovala nedostatek záruk od vlády k zahájení tohoto procesu. Uvedla také, že Ankara nezastavila vojenské operace proti jejím členům. Agentuře AFP to řekl mluvčí politického křídla PKK, kterou Turecko, USA či EU považují za teroristickou organizaci.
Česko podporuje dodávky humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, uvedl dnes v Bruselu český ministr zahraničí 👨 Jan Lipavský. Je ale podle něj třeba zajistit, aby se nedostala do rukou palestinského teroristického hnutí Hamás. O humanitární pomoci pro Gazu Lipavský podle svých vyjádření nedávno hovořil i se svým izraelským protějškem.
Němečtí ekonomové se v hodnocení koaliční dohody mezi pravostředovou unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD) ☝ výrazně rozcházejí. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo, v němž 33 procent zúčastněných akademických ekonomů smlouvu hodnotí pozitivně, 33 procent neutrálně a 32 procent negativně. Pozitivně ekonomové vnímají zejména plány na investice do infrastruktury a obrany nebo snížení byrokracie. Kritizují naopak absenci řešení demografických problémů a chybějící strukturální reformy.
Český premiér 👨 Petr Fiala je na jednodenní návštěvě Ukrajiny. V Užhorodu se setkal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem, s nímž jednal o další podpoře Ukrajiny, hospodářské spolupráci či budoucnosti české ambasády v Kyjevě. Ve východoevropské zemi, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi, šéfa české vlády doprovází ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka a ministr zemědělství Marek Výborný.