Česká národní banka viní z inflace vládní deficity, jenže zároveň ve své aktuální prognóze přiznává, že vláda už příští rok stáhne deficit pohodlně pod úroveň maastrichtského kritéria pro přijetí eura. Vládě to může pomoci vyhrát volby.
Poslední dubnový víkend se nesl v duchu zklamaných nadějí v tisícovkách rodin. Školy totiž uveřejnily výsledky přijímacích zkoušek. Zvláště pak v Praze ani heroické výkony nestačily na přijetí. O něco snazší to měli školáci v regionech, míní protikorupční expert a bývalý šéf Transparency International David Ondráčka. V případě hlavního města má jasno: „Praha zamezuje přístupu ke vzdělání,“ píše Ondráčka ve svém komentáři pro Newstream.
Celková výše dluhu USA zhruba 573krát převyšuje roční výkon české ekonomiky, varuje dlouholetý investiční stratég George Sorose. Bankovní krize v USA přitom prý teprve začíná, komentuje rostoucí zadlužení Spojených států i tamní bankovní krizi ekonom Lukáš Kovanda.
Současná vláda Petra Fialy vytvořila za čtyři měsíce „sekeru“ ve státním rozpočtu za 200 miliard korun. Sečteno, podtrženo, tu samou „sekeru“ – v očištění o inflaci – vytvořily obě Klausovy vlády, Tošovského vláda a vláda Zemanova v letech 1993 až 2001.
Žádné vládě se nechce do úpravy valorizačního vzorce penzí. Což je v jednoduchosti řečeno každoroční navýšení penzí na základě vzorečku, kde hlavní roli hraje výše inflace (v současnosti je 15 procent), a poloviny růstu reálné mzdy. Za loňský rok byl růst reálných mezd 6,5 procenta.
Vláda nakonec bude rozpočet muset novelizovat, do schodku 295 miliard korun se podle všeho nevejde, ukazuje historie. Nelze vyloučit, že deficit bude nakonec až v pásmu od 350 do 400 miliard korun. Komentuje čísla k plnění rozpočtu za období leden až duben, které v úterý vydalo ministerstvo financí, ekonom Lukáš Kovanda.
Často máme tendenci preferovat známé před neznámým, domácí před cizím. Pustit se do nového dobrodružství vyžaduje jistou dávku odvahy a překonání přirozeného instinktu, který nám radí zůstat v bezpečí. V investiční teorii se vlivem emocí na rozhodování investorů zabývá ,celá vědecká oblast behaviorálních financí. Jednou ze známých tendencí, které investory často vedou k nesprávným rozhodnutím, je tzv. „home bias“. Tedy tendence investovat prioritně v domácím, známém prostředí.
Svátek práce bývá mylně označován za komunistický svátek. Najdou se dokonce tací, kteří by jej zrušili. To by však byla chyba. Místo mávátek v nadcházejících letech bude mít cenu opět si připomínat, jak důležitou roli v životě lidí práce hraje. Bude jí totiž méně a méně. Jaký to bude mít dopad na lidské vědomosti, znalosti a dovednosti?
Když se v roce 2016 zaváděl nový státní svátek, Velký pátek, ministerstvo financí tehdy v příslušné důvodové zprávě uvedlo, že den volna navíc připraví ekonomiku o 0,4 procenta hrubého domácího produktu. Nominální hrubý domácí produkt činil v roce 2016 celkem zhruba 4800 miliard korun. Podíl 0,4 procenta z této sumy odpovídá 19,2 miliardy korun, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Šéf zdravotnického rezortu Válek je si na sto procent jistý, že od poloviny května bude v Česku dostatek antibiotik. Jednak proto, že se ministerstvu u části výrobců, kteří situaci zavinili tím, že nedodávají dostatek potřebných léčiv, podařilo obnovit dovozy a především pak proto, že se zlepšuje počasí. Jestli něco místním politikům jde, tak zdůvodnit, proč něco nejde nebo nešlo. A co na českou léčbu počasím Slunečník, Měsíčník a Větrník?
V uplynulém týdnu se akciové trhy solidně zhouply směrem dolů, americký index S&P 500 poklesnul až k hladině 4050 bodů, kde znovu našel pevnou podporu kupců. Ti chtěli patrně využít korekce širšího trhu. Tento „výplach“ se odehrál i přes pokračující solidní výsledky v americkém korporátním sektoru, kde rozhodně nezklamal Microsoft ani Alphabet (Google). Obě společnosti překonaly konsensus analytiků a udržují víru v to, že případná technická recese v americké ekonomice nebude mít na zisky velkých společností výraznější dopad.
Neúspěšný kandidát na prezidentský úřad a krajně pravicový rumunský politik 👨 George Simion podle agentury AFP chce, aby ústavní soud zrušil hlasování kvůli údajnému vnějšímu vměšování. V nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil nezávislý prozápadní kandidát a starosta Bukurešti Nicušor Dan, pro něhož hlasovalo přibližně 54 procent voličů, Simion získal přibližně 46 procent.
Ceny ropy se mírně 📉 snižují, na trhu panuje nejistota ohledně geopolitického vývoje. Severomořská ropa Brent kolem 18:15 středoevropského letního času ztrácela zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 65,2 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o zhruba 0,4 procenta a nacházela se nedaleko 62,4 dolaru za barel.
Společnost EP Energy Transition, která je dceřinou firmou skupiny EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského, koupí padesátiprocentní podíl v 🏭 hnědouhelné elektrárně Lippendorf v Německu. Vlastnit v ní bude jeden z bloků. Podíl od společnosti Energie Baden-Württemberg AG (EnBW) převezme na začátku příštího roku, akvizici ještě musí schválit regulační orgány.
Pražská burza obrátila směr a vrátila se do blízkosti pátečního rekordního závěru. Index PX 📈 stoupl o 0,27 procenta na 2185,93 bodu. Vzhůru šly akcie bank, se ztrátou naopak skončily po pondělním růstu cenné papíry energetické společnosti ČEZ nebo zbrojovky Colt CZ. Česká koruna stagnovala k euru a mírně posílila vůči dolaru.
Předsedkyně Evropské komise 👩 Ursula von der Leyenová přislíbila, že situaci ohledně tendru na jaderné bloky v Dukovanech bude urychleně a transparentně řešit. Český prezident Petr Pavel to řekl novinářům po dnešním jednání se šéfy unijních institucí v Bruselu.
Organizace Strana kurdských pracujících (PKK), která tento měsíc oznámila konec ozbrojeného boje proti turecké vládě a záměr rozpustit se, ☝ kritizovala nedostatek záruk od vlády k zahájení tohoto procesu. Uvedla také, že Ankara nezastavila vojenské operace proti jejím členům. Agentuře AFP to řekl mluvčí politického křídla PKK, kterou Turecko, USA či EU považují za teroristickou organizaci.
Česko podporuje dodávky humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, uvedl dnes v Bruselu český ministr zahraničí 👨 Jan Lipavský. Je ale podle něj třeba zajistit, aby se nedostala do rukou palestinského teroristického hnutí Hamás. O humanitární pomoci pro Gazu Lipavský podle svých vyjádření nedávno hovořil i se svým izraelským protějškem.
Němečtí ekonomové se v hodnocení koaliční dohody mezi pravostředovou unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD) ☝ výrazně rozcházejí. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo, v němž 33 procent zúčastněných akademických ekonomů smlouvu hodnotí pozitivně, 33 procent neutrálně a 32 procent negativně. Pozitivně ekonomové vnímají zejména plány na investice do infrastruktury a obrany nebo snížení byrokracie. Kritizují naopak absenci řešení demografických problémů a chybějící strukturální reformy.
Český premiér 👨 Petr Fiala je na jednodenní návštěvě Ukrajiny. V Užhorodu se setkal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem, s nímž jednal o další podpoře Ukrajiny, hospodářské spolupráci či budoucnosti české ambasády v Kyjevě. Ve východoevropské zemi, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi, šéfa české vlády doprovází ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka a ministr zemědělství Marek Výborný.
Polovina českých firem ❌ pozastavila své aktivity směrem k podávání pravidelných zpráv o udržitelnosti v environmentálních, sociálních a správních tématech (ESG). Reagovaly tak na dubnový odklad uplatňování dvou evropských směrnic, které po firmách v EU požadují, aby zmírňovaly případné negativní dopady svého podnikání na životní prostředí a společnost. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte.