Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Money

Solární panely, ilustrační foto

Investice do zelené energetiky stoupají. Stále to ale nestačí na vyřešení krize

Investice do energetiky mají v letošním roce vzrůst o osm procent na 2,4 bilionu USD (56,5 bilionu korun). Tato částka zahrnuje rekordní výdaje na obnovitelé zdroje energie. Ani tento vysoký růst však nebude stačit k vyřešení současné klimatické a energetické krize.

Přečíst článek

Praha plánuje postavit tisíce bytů i nové čtvrti. Pomoci by mohl i soukromý sektor

Přečíst článek

Asociace venture kapitálu ocenily transakce roku. Zabodoval Čuprův Rohlík i slovenské Photoneo, které učí roboty vidět a myslet

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Andrej Babiš

Studie: Klub českých dolarových milionářů se rozrůstá, loni už měl přes 32 tisíc členů

Počet dolarových milionářů v Česku loni díky oživení ekonomiky v Evropě stoupl o 6,9 procenta na 32 200. Jejich majetek meziročně vzrostl o 7,7 procenta na 79 miliard dolarů (1,857 bilionu korun). Vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou zveřejnila společnost Capgemini.

Přečíst článek
Švýcarský Richemont koupil výrobce kabelek Delvaux.

Covid, válka, recese? Nic z toho luxusní segment netíží, útraty rostou

Tržby z prodeje luxusního zboží se letos zvýší nejméně o pět procent, uvádí to studie konzultační firmy Bain. Zákazníci v USA a v Evropě budou navzdory politické nejistotě spojené s konfliktem na Ukrajině a rostoucí inflací nadále kupovat luxusní hodinky, šperky i boty.

Přečíst článek
prodejna luxusních hodinek Rolex v Praze

Švýcarské hodinky ztrácejí lesk. Tempo růstu prodejů klesá, v Číně nastal propad

Prodej luxusních švýcarských hodinek ve světě sice v květnu stoupl o téměř 14 procent, je to však třetí měsíc po sobě, co tempo růstu kleslo, a nejnižší míra exportu za poslední rok. Podepsal se na tom zejména trh v Číně, který se u švýcarských chronometrů meziročně propadl o téměř dvě třetiny, vyplývá ze zprávy Federace švýcarského hodinářského průmyslu.

Přečíst článek
Ruské zlato se po invazi na Ukrajinu stalo tabu. Švýcarsko jej přesto začali opět dovážet

Ruské zlato se po invazi na Ukrajinu stalo tabu. Švýcaři mu nyní dali milost

Po začátku ruské invaze na Ukrajinu a spuštění několika balíků masivních protiruských sankcí se na seznamu nežádoucích komodit dovážených z Ruska ocitlo i zlato. Po dvouměsíční pauze ale Švýcarsko opět přikročilo k jeho dovozu. Důvodem je, že na zlato určené ke zpracování v dané zemi se sankce nevztahují, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Peter Kažimír, guvernér NBS

Guvernér NBS: Slovensko čeká letos i příští rok dvouciferná inflace

Slovenská ekonomika letos poroste o 1,4 procenta, uvádí ve své nové makroekonomické prognóze slovenská centrální banka. Ta svůj odhad výrazně zhoršila. V březnové prognóze ještě počítala s dvojnásobným tempem růstu. Inflace bude podle bankéřů letos i příští rok přes 10 procent.

Přečíst článek
Sergej Brin a Nicole Shanahanová jsou dalším miliardářským párem, který se v posledních letech rozvádí.

Gatesovi, Bezosovi... a znovu Sergej Brin. Další miliardářský rozvod a boj o majetek

Spoluzakladatel Googlu a aktuálně šestý nejbohatší obyvatel planety Sergej Brin před sedmi lety plnil stránky novin a homepage serverů kvůli svému rozvodu s Annou Wojcickou. Ale asi mu není souzeno – po třech letech dalšího manželství s Nicole Shanahanovou požádal o rozvod a celý proces dělení miliardového majetku absolvuje podruhé, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Koncern VW jedná s českou vládou o stavbě gigafactory na území Česka.

Svaz průmyslu: Válka a covid srazí letošní růst německé ekonomiky na 1,5 procenta

Německá ekonomika kvůli následkům pandemie nemoci covid-19 a ruské invaze na Ukrajinu letos vzroste jen o 1,5 procenta, tvrdí šéf vlivného Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfried Russwurm. Svaz ještě na začátku roku počítal s meziročním růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,5 procenta.

Přečíst článek
Huawei (ilustrační foto)

Americké sankce podnítily rozmach výroby čipů v Číně. A Peking to štědře podporuje

Sektor výroby mikročipů roste v Číně rychleji než kdekoliv jinde na světě. Přispěly k tomu sankce, které Spojené státy uvalily na místní technologické giganty, od firmy Huawei Technologies až po firmu Hikvision, které zvýšily zájem o domácí výrobky. Podle údajů agentury Bloomberg pochází 19 z 20 nejrychleji rostoucích firem čipového průmyslu za poslední čtyři čtvrtletí z Číny. Loni jich bylo osm.

Přečíst článek
Palmy, ilustrační foto

Válka na Ukrajině nutí potravináře vrátit se zpět k „neudržitelnému“ palmovému oleji

Výrobci potravin se léta snažili najít alternativu k palmovému oleji, jenž se jako brzda udržitelného rozvoje stal trnem v oku mnohým spotřebitelům. Nahrazen byl zejména slunečnicovým olejem. Válka na Ukrajině, která s Ruskem exportuje dvě třetiny slunečnicového oleje, ale producenty nutí udělat krok zpět od ESG principů a vrátit se opět k používání palmového oleje, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek
ČEZ, sídlo

Stát chce od ČEZ vyšší dividendu, aby měl víc peněz na boj s energetickou chudobou

Majoritní akcionář ČEZ, ministerstvo financí, chce vyšší dividendu, než jakou navrhlo představenstvo polostátního gigantu. Rezort usiluje o dividendu ve výši 48 korun, vedení podniku přitom navrhlo 44 korun na akcii. Uvedl to šéf komunikace ministerstva Tomáš Weiss.

Přečíst článek

News box

Náměstek ministra financí Tomáš Holub ve funkci na vlastní žádost 🛑🛑🛑skončí. Nebude tak pokračovat pod novým vedení resortu v čele s budoucí ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO), která bude do funkce jmenována v pondělí. Holub to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Od dnešního dne vstupují v platnost nové jízdní řády pro💺🚌🚆 vlaky i autobusové spoje. Cestující čekají nové mezinárodní linky, posílení vybraných spojů, ale také časové posuny odjezdů. Úpravy časů autobusových linek souvisí se změnami železničních jízdních řádů a mají zajistit návaznost mezi spoji. Nové jízdní řády budou platné do soboty 12. prosince příštího roku, poté jej nahradí zase nové.
Masivní 📈📈📈zdražování zboží v Česku v příštím roce nehrozí. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory mezi tuzemskými firmami. Více než čtvrtina podniků podle něj plánuje nechat ceny beze změn, další část pak očekává zvýšení během roku maximálně do tří procent. Rychlý růst cen nad pět procent chystá 8,9 procenta tuzemských firem. 

Evropské a americké bezpečnostní🤝🏻🤝🏻🤝🏻záruky pro Ukrajinu by mohly být náhradou členství země v NATO. Podle agentury Reuters to v neděli v chatu s novináři na WhatsAppu připustil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdůraznil přitom, že by to byl z ukrajinské strany kompromis a takové záruky by musely být právně závazné.

Největší tuzemský výrobce obalových materiálů, válcovaných polotovarů a desek z hliníku - společnost Al Invest Břidličná, loni vykázala 💸💸💸tržby 4,97 miliardy korun, což bylo prakticky stejně jako v roce 2023. Podnik dosáhl čistého zisku 217,2 milionu korun, předloni to bylo 257,1 milionu. Společnost to uvedla ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.
Web australské stanice Sky News tvrdí, že střelba na pláži Bondi Beach v Sydney, kde se konala oslava židovského svátku chanuka, má deset obětí. Australské úřady prozatím informace o obětech ani bližší okolnosti incidentu nezveřejnily.
Kurýrní 📦📦📦společnosti v současnosti doručují o 50 až 115 procent více balíků, než je průměr po zbytek roku. V pondělí a úterý příštího týdne bude předvánoční provoz vrcholit. Pro bezpečné doručení před Štědrým dnem doporučují podávat zásilky do přepravy nejpozději 19. prosince. Číst více
Trh s 🚲🚲🚲jízdními koly v Česku byl letos ve znamení výprodejů, protože obchodníci se snažili pomocí slev zbavit zásob neprodaných v předchozích sezonách. Slevy se celý rok pohybovaly i v desítkách procent a lidé tak mohli při nákupu kol ušetřit tisíce korun. Výkyvy v poptávce odstartovala pandemie koronaviru, kdy prudce vzrostl zájem o jízdní kola a poté rychle ochabl. Obchodníkům zůstaly zásoby bicyklů nakoupených za vysoké ceny a museli je dát do výprodejů. Prodejci doufají, že situace na trhu se příští rok začne stabilizovat. Číst více
Od dnešního dne vstupují v platnost nové📋📋📋 jízdní řády pro vlaky i autobusové spoje. Cestující čekají nové mezinárodní linky, posílení vybraných spojů, ale také časové posuny odjezdů. Úpravy časů autobusových linek souvisí se změnami železničních jízdních řádů a mají zajistit návaznost mezi spoji. Nové jízdní řády budou platné do soboty 12. prosince příštího roku, poté jej nahradí zase nové.
Pro podezření z plánování útoku pomocí🚗🚗🚗automobilu na vánoční trh v oblasti města Dingolfing v Dolním Bavorsku zatkla německá policie pět mužů. Policie má podezření na islamistický motiv chystaného činu. Informovala o tom v sobotu večer agentura DPA s odvoláním na generální prokuraturu v Mnichově. O případu píše také deník Bild.
Doporučujeme