Železniční most zachovejte a mrakodrapy nestavějte. UNESCO vystavilo účet Praze

Nejenom zachování Vyšehradského mostu, UNESCO varuje Prahu i před výstavbou dalších výškových budov na Pankráci.
„Žádáme Česko, aby zachovalo a obnovilo Vyšehradský železniční most na jeho současném místě,“ uvádí v rozhodnutí výbor s odkazem na závěry poradní mise z prosince 2024. Dále vyzývá ke zvážení dalších doporučení mise týkající se mostu a jeho okolí. Experti tehdy potvrdili jednak, že most opravit lze a zároveň to Praze i doporučili.
Jak by mohl most vypadat po rekonstrukci? Podívejte se zde.
Železniční most na Výtoni musí Praha zachovat
„Skutečně není jiná možnost než Vyšehradský most opravit na stávajícím místě. Tímto jsou vyloučeny varianty stavby nového mostu i přesun současného na jiné místo, pokud Česká republika nehodlá riskovat problémy se zápisem Prahy v UNESCO,“ uvedl Martin Horáček, prezident ČNK ICOMOS.
O osudu mostu mezi Smíchovem a Výtoní se debatuje dlouhé roky. Uvažovalo se o jeho záchraně a posléze zbourání, kvůli špatnému technickému stavu nebo nedostatečné kapacitě. Projekt, se začal připravovat už před 14 lety.
Železniční most na Výtoni není nutné bourat. Stačí ho zrekonstruovat a dostavět třetí kolej. Bude to levnější. A také rychlejší. Ukazuje projekt zadaný Nadačním fondem pro záchranu Vyšehradského železničního mostu.
Miliardáři tlačí na stát, aby zachránil železniční most na Výtoni
Reality
V roce 2022 SŽ představila výsledky mezinárodní architektonické soutěže, ve které uspěl projekt počítající se zachováním pouze spodní části mostu s pilíři a nahrazením historické vrchní nýtované konstrukce novou. Proti čemuž se tehdy zvedla vlna odporu mezi místními obyvateli, komunálními politiky či památkáři.
Do zachování mostu se zapojila i skupina miliardářů, kteří nechali vypracovat nezávislou studii. „Nechceme diktovat, co se má a nemá dělat, my prostě nabízíme možnost,“ řekl za Nadační fond pro záchranu Vyšehradského mostu Tomáš Bistřický, někdejší spolumajitel nápojářské firmy Toma. Spolu s ním je ve fondu majitel logistické firmy Eurowag Martin Vohánka a finančník Jan Barta.
UNESCO nechce v Praze mrakodrapy
Výbor UNESCO se ve zprávě Česku zaměřil například i na výstavbu v centru Prahy. V Pražské památkové rezervaci se podle dokumentu staví totiž nevhodně, dochází jednak k narušování urbanistických struktur a historických fasád. Stejně tak mezinárodní organizace vymezila proti výstavbě výškových budov na pražské Pankráci. „Výbor vzal se znepokojením na vědomí, že tři schválené výškové budovy Rezidence park Kavčí Hory zhorší kumulativní dopady na pohledový horizont Pankráce a že se připravuje další výšková výstavba v zadní části pankrácké pláně a v jihovýchodním pohledovém horizontu,“ uvádí rozhodnutí.
Revitalizace okolí Hlavního nádraží nebo Nákladového nádraží Žižkov. Velké plány má Praha a její radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček i v Holešovicích. Stát tam má Vltavská filharmonie i celá nová čtvrť. Kdy a kde ale metropole „kopne“ do země? „S mírnou nadsázkou a eufemismem vlastně mohu říct, že jsme začali stavět Vltavskou filharmonii. Pracujeme tam totiž se Správou železnic na stavbě podchodu,“ říká v rozhovoru Petr Hlaváček.
Petr Hlaváček: Vltavskou filharmonii jsme vlastně už začali stavět
Reality
„Je znepokojivé, že Český stát ignoroval předchozí žádosti výboru, aby byl zastaven projekt Rezidence park Kavčí hory a byly dodržovány výškové limity pro oblast Pankrácké pláně,“ dodal prezident Horáček.
Zpráva řeší i návrh Vltavské filharmonie. Žádá, aby byl podroben důkladnému hodnocení vlivu na kulturní dědictví (HIA). A tento požadavek navrhuje výbor vetknout i do tuzemského právního řádu.
„Projekt na rekonstrukci Hlavního nádraží v Praze je velmi smělý, ale řeší dlouhodobé problémy, které jsme dosud nedokázali řešit,“ říká šéf pražských plánovačů Ondřej Boháč v dalším díle podcastu Realitní Club. Kromě zásadních pražských projektů, jako jsou rekonstrukce Hlavního nádraží či výstavba Vltavské filharmonie, se dostalo i na další ožehavá témata - Metropolitní plán Prahy i rekodifikaci stavebního zákona.
Šéf pražských plánovačů: Kdyby si v Praze nikdo nestěžoval, byl bych nervózní
Reality
Revitalizace okolí Hlavního nádraží nebo Nákladového nádraží Žižkov. Velké plány má Praha a její radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček i v Holešovicích. Stát tam má Vltavská filharmonie i celá nová čtvrť. Kdy a kde ale metropole „kopne“ do země? „S mírnou nadsázkou a eufemismem vlastně mohu říct, že jsme začali stavět Vltavskou filharmonii. Pracujeme tam totiž se Správou železnic na stavbě podchodu,“ říká v rozhovoru Petr Hlaváček.
Petr Hlaváček: Vltavskou filharmonii jsme vlastně už začali stavět
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?