Stát rozdá 200 milionů na obnovu brownfieldů

Obce, městské části a kraje budou moci žádat o podporu na projekty revitalizace brownfieldů. Peníze jsou určené na dokumentaci pro stavební povolení, ekologické audity, studie proveditelnosti nebo přípravu soutěží na stavební práce. V novém programu je připraveno 200 milionů korun. Žádosti mohou zájemci podávat od pátku 15. srpna, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
„Řada obcí má chuť a vizi, jak opuštěné areály znovu oživit, ale bez kvalitní projektové přípravy se nikam neposunou. A právě na tu často chybí peníze. Naším cílem je pomoci jim překonat tuto první překážku a otevřít cestu k tomu, aby se z nevyužívaných brownfieldů stala znovu živá místa určená pro podnikání, služby i komunitní život,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Minimální výše dotace je podle ministerstva 500 tisíc korun, maximální 7,5 milionu korun. U obcí do 3000 obyvatel může dotace pokrýt polovinu uznatelných nákladů, u obcí do 10 tisíc obyvatel 40 procent. Města a kraje s více než 10 tisíci obyvateli mohou získat 30 procent nákladů. Jeden zájemce může podat nejvýš dvě žádosti.
Realizace do deseti let
Podmínkou podpory je také to, aby byl projekt realizován do deseti let, sdělilo MPO. „Zásadní podmínkou bude i dokončení výběrového řízení a uzavření smlouvy mezi obcí jako příjemcem dotace a dodavatelem projektových a dalších přípravných činností. Budou tedy podporovány obce, které už na projektové přípravě práce zahájily nebo ji právě ukončily," uvedl vedoucí oddělení brownfieldů na MPO Jan Hana.
V souvislosti s obnovou brownfieldů resort podle tiskové zprávy připravuje další dotační program, který by obcím, městům či krajům poskytl nevratnou dotaci nebo zvýhodněný úvěr na samotnou realizaci projektu. Program by měl být spuštěn v příštím roce.
Ve vznikající čtvrti Rohan City v pražském Karlíně byla dokončena první administrativní budova, která vznikla na základě návrhu architektky Evy Jiřičné.
Sekyra otevřel v Rohan City první administrativní budovu, navrhla ji Jiřičná
Reality
V budově E Factory se v minulosti vyráběla auta a bombardéry, po rekonstrukci je centrem českého umění. Na jednom z největších brownfieldů v Praze chce investor vytvořit novou městskou čtvrť s byty, kancelářemi, obchody, školami i parkem.
Vyráběly se tu vejtřasky i bombardéry. Teď tu sídlí umění. V budoucnu se v Pragovce bude i bydlet
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?