Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Semilská proměna. Z chátrající přádelny vznikne kulturní centrum

Chátrající průmyslový objekt z 19. století se promění na multifunkční kulturní centrum se zaměřením na výtvarné umění, vzdělávání a společenský život.  Rodinný podnik Fabrika 1861 na rekonstrukci kromě vlastních prostředků využije i evropskou dotaci ve výši 258 milionů korun.
Fabrika 1861
Michal Nosek
nos

Rodinná firma Fabrika 1861 zahájila rekonstrukci Nové přádelny. Semilský brownfield se díky ní změní na kulturní centrum. Rekonstrukce si vyžádá půl miliardy korun a potrvá do konce letošního roku. Veřejnosti se pak otevře v druhé polovině příštího roku. 

Chátrající průmyslový objekt z 19. století se promění na multifunkční kulturní centrum se zaměřením na výtvarné umění, vzdělávání a společenský život.  Rodinný podnik Fabrika 1861 na rekonstrukci kromě vlastních prostředků využije i evropskou dotaci ve výši 258 milionů korun

„Rekonstrukcí Nové přádelny navazujeme na více než 160letou historii místa, které je symbolem industriálního dědictví regionu. S ohledem na architektonický význam objektu a jeho historickou hodnotu jsme kladli důraz na maximální šetrnost vůči původní stavbě. Nechceme bourat, ale navracet život, protože i zapomenuté budovy mohou být plné budoucnosti. Naším cílem je vytvořit centrum, které nabídne kvalitní zázemí pro současné umění i komunitu,“ uvedl při zahájení rekonstrukce kulturní ředitel společnosti Fabrika 1861 Sebastian Kuršel, který rodinnou firmu vede spolu s bratry Adamem a Jakubem.  

Industriální historie jako inspirace 

Nová přádelna je součástí rozlehlého areálu z roku 1861, který býval centrem textilního průmyslu v Podkrkonoší. Její architektura nese stopy secesního stylu a bohatou industriální historii, sahající až k továrníkovi Franzi Schmittovi, který komplex založil a dbal i na reprezentativní hodnotu stavby. 

Bývalá přádelna se změní na kulturní centrum

Chátrající průmyslový objekt z 19. století se promění na multifunkční kulturní centrum se zaměřením na výtvarné umění, vzdělávání a společenský život.  Rodinný podnik Fabrika 1861 na rekonstrukci kromě vlastních prostředků využije i evropskou dotaci ve výši 258 milionů korun.  Fabrika 1861

„Rekonstrukce Nové přádelny je rozsáhlým technickým zásahem, který zahrnuje nejen obnovu historických konstrukcí, ale i instalaci nových rozvodů a vybudování moderního technického zázemí. Součástí projektu jsou rovněž opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti. Například zateplení střešního pláště, výměna výplní otvorů a instalace nového systému vytápění,” popsal projekt Kuršel s tím, že se počítá i s využitím fotovoltaické elektrárny přímo na střeše objektu, která bude zásobovat areál vlastní elektrickou energií. Tato opatření mají zajistit dlouhodobou udržitelnost provozu kulturního centra a minimalizovat jeho ekologickou stopu. 

Ondřej Vlček odhalil sochu zahradníka

Nadace Vlčkových již rozdělila 144 milionů. Fungovat začíná i usedlost Cibulka

Odhalením sochy zahradníka zahájila provoz první část rekonstruované usedlosti Cibulka. Jde o kavárnu s velkým venkovním prostorem s herními prvky. Celý miliardový projekt má být hotový v příštím roce.

Přečíst článek

Multifunkční kulturní centrum Nová přádelna nabídne devět velkorysých víceúčelových sálů o celkové ploše přes 12 000 metrech čtverečních. Ty budou sloužit nejen výtvarným umělcům v oborech malířství, sochařství a fotografie, ale také pro konání koncertů, výstav, konferencí nebo firemních akcí. 

Továrna na kulturu 

Ve Fabrice najdou své místo nejen etablovaní autoři, jejichž díla mají mezinárodní přesah. Prostor dostávají i mladí umělci. Mezi nimi je například Sebastian Wojnar, figurální sochař, který zde pracuje na jednom z nejrozsáhlejších projektů českého sochařství. Nově přibydou také díla švédského fotografa Erika Johanssona, známého svým originálním přístupem k vizuálním kolážím. V budoucnu budou do projektu systematicky zapojováni i další talentovaní výtvarníci, pro něž Fabrika vytváří prostor pro tvorbu, inspiraci i prezentaci. 

„Záměrně propojujeme umění, architekturu a veřejný prostor. Věříme, že právě v takovém prostředí mohou vznikat nové kulturní impulzy – nejen pro region, ale i pro širší evropský kontext. Zároveň tím navazujeme na historický význam místa, které bylo vždy centrem dění,“ uzavírá Kuršel. 

Proměna továrny Chirana v Modřanech

Továrna Chirany v Modřanech se promění na lofty. Ceny těch menších začínají na šesti milionech

Tovární budova Chirana v Modřanech se začala měnit. Vzniknout v ní má 133 loftových bytů různých velikostí a dispozic. Proměnu pro COOPERA Development, což je joint venture KKCG Real Estate Group a Alma Development, navrhlo studio QARTA Architektura.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Související

Praze chybí 20 středních škol.

V Praze chybí střední školy. Architekti mají rychlé a zároveň ekonomické řešení

Přečíst článek
Doporučujeme