Nastal správný čas na koupi chalupy? Možná, na trhu je jich dost

Jak se dostat k vlastnímu bydlení ve městě? Třeba prodejem chaty či chalupy. Průměrná cena rekreačního objektu totiž hypoteticky může pokrýt více než polovinu nákladů na nákup bytu ve většině regionů. Navíc podle dat Bezrealitky právě teď nastal vhodný čas na prodej.
„Kdo bude připraven, může mít štěstí a přes léto ještě prodat. Přes jarní pokles zaznamenáváme asi třetinový nárůst zájemců, ale stále se bavíme o malých číslech a rozhodně se jedná jen o dočasnou vlnu,“ zmiňuje Martin Ponzer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.
Zájem o nákup totiž oproti jaru mírně vzrostl, ve srovnání s loňským rokem je ale nákupujících méně. Loni v létě mělo zájem o koupi chaty či chalupy průměrně šest lidí. Na jaře se podle dat platformy o jednu rekreační nemovitost zajímalo v průměru mezi třemi až čtyřmi lidmi, v polovině roku to bylo okolo pěti lidí. Už tradičně se potenciální kupci poohlíží po objektech v dobrém stavu a zajímavé lokalitě.
„Nejlépe se prodávají chaty do hodiny jízdy od větších měst, v blízkosti vodních ploch, lesů, cyklostezek a horských oblastí. Například Lipensko, Posázaví nebo horské lokality jako Jizerské hory, Krkonoše či Šumava, které jsou ale cenově výš, a poptávka zde bývá selektivnější,“ říká Ondřej Mašín, šéf Bidli.
I přesto, že cena chat a chalup v Česku stoupla, dají se podle portálu Bezrealitky.cz sehnat i objekty, které stojí jen pár set tisíc korun.
Chcete pryč z města? Chata se dá v Česku sehnat za pár set tisíc
Reality
Ceny chat a chalup nadále rostou
Cenu ale podle Ponzera neovlivňuje pouze lokalita. „Každá chata, i když jde o jednu lokalitu, nabízí jiné možnosti. Záleží tedy jen na vyjednávání majitele i zájemce. Prodej rekreačního objektu je práce spíše na měsíce než týdny a vždy musí začít tím hlavním - kalibrací ceny,“ dodává Ponzer.
I přes nižší poptávku však před letošní sezonou stouply nabídkové ceny. Průměrná chalupa – tedy v libovolném stavu – se dnes nabízí za zhruba 3,2 milionu korun. U objektů bez nutnosti generální rekonstrukce v prémiových lokalitách mohou ceny vyšplhat až k úrovni 6,4 milionu korun. Segment malých chat se stabilizoval zhruba na 850 tisících u průměrného objektu a 1,6 milionu u nejlukrativnějších lokalit.
Češi byli, jsou a asi i budou národem chatařů a chalupářů. Potřebu mít klidné útočiště, kam lze prchnout před hektickým životem ve městě, je v nás hluboce zakořeněna. Některé rekreační nemovitosti jsou obzvláště povedené. Podívejte se na náš výběr.
FOTOGALERIE: Jak to dopadne, když si Čech postaví chatu? Podívejte se
Enjoy
Z dat Bezrealitky zároveň vyplývá, že roste počet nabízených nemovitostí, nabídka bude nejvyšší za posledních pět let. Už na podzim by se mohl trh mírně přiklonit ke kupcům. „Prodávající se budou muset smířit s tím, že jeho chatě nebo chalupě bude konkurovat výrazně více nemovitostí. A to s sebou nese tvrdší vyjednávání o ceně,“ dodává Ponzer.
V Česku je odhadem více než 400 tisíc rekreačních objektů, ať už jde o chaty, chalupy nebo zahradní domky. Při průměrné nabídkové ceně 3,2 milionu korun pak majetek Čechů v tomto typu nemovitostí přesahuje 1,2 bilionu korun.
Zájem o rekreační objekty v Česku stagnuje. Děje se tak po několika letech extrémního zájmu, i období ochlazení poptávky. Ceny chalup před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst, uvedla realitní služba Bezrealitky. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří.
Chaty a chalupy v Česku před sezonou zlevňují. Na nové rekordy se ale dostaly roubenky
Reality
Zatím lidé z Prahy spíš utíkají. Do jejího okolí je ženou vysoké ceny nemovitostí. V budoucnu to ale bude naopak, říká šéf realitky Century 21 Tomáš Jelínek. Některé rodinné domy budou podle něj v budoucnu neprodejné. „To, co opravdu neroste, je cena starších domů ve Středočeském kraji s cenovkou nad 20 milionů korun, pro takové domy se jen těžko hledá kupec. Je to pochopitelné, protože i banka vždycky váží součet hypotéky a samozřejmě nákladů na provoz toho domu,“ dodává v rozhovoru.
Tomáš Jelínek: Staré rodinné domy budou neprodejné, kvůli vysokým nákladům na energie
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?