Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ceny bytů v Česku letos klesly o 1,2 procenta, nejlevněji je v Liberci

Byty na prodej
ČTK
 ČTK

V letošním prvním čtvrtletí ceny bytů mezičtvrtletně klesly o 1,2 procenta. Průměrná cena za metr čtvereční tak byla 92 200 korun. Důvodem byla snížená poptávka způsobená inflací, růstem hypotečních úvěrů a zdražením nemovitostí kvůli vysoké ceně energií a stavebních prací. Přesto jsou byty stále o 70 procent dražší než před začátkem koronavirové pandemie. Uvádí to analýza finančně poradenské společnosti Deloitte.

Reklama

Nejvyšší průměrný propad cen bytů byl zaznamenán v Liberci, kde proti poslednímu čtvrtletí roku 2022 klesla jejich cena o 15,6 procenta. V Ostravě byty zlevnily o 12,6 procenta a v Pardubicích o 11,2 procenta. Výjimkami jsou naopak Ústí nad Labem, kde ceny vzrostly v průměru o 4,4 procenta, a Zlín, kde vzrostly o skoro pět procent.

V Praze ceny téměř stagnovaly s nárůstem o 0,2 procenta. Ceny se v hlavním městě ale lišily v jednotlivých částech města. Nárůst byl zaznamenán u bytů v Praze 8 o 5,5 procenta, v Praze 3 o 3,8 procenta a v Praze 9 o 2,8 procenta. Naopak cena výrazně klesla v centru města. Nejvýraznější propad cen Deloitte zaznamenal o 18 procent v Praze 1 a o 12 procent v Praze 2. Podle analýzy Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) se na konci roku 2022 nabízelo nejvíce bytů v Praze 9, kde je velký počet brownfieldů a rozvojových ploch. Naopak v Praze 1 a 2 se jich nabízelo nejméně.

Dům Fragment v Karlíně objímá obří socha.

Fragment v Karlíně opět budí pozornost. Po obřích sochách zaujalo obří nájemné

Ještě před svým dokončením vyvolal projekt nájemního domu Marcela Sourala a jeho skupiny Trigema velké pozdvižení. A to hlavně díky obří soše ženy, která dům objímá.

Přečíst článek

"Prodeje bytů v meziročním porovnání v Česku klesly o 9,5 procenta, konkrétně z 6046 na 5471 jednotek. V Praze se pak pokles v počtu prodaných bytů projevil mírněji,” řekl Petr Hána, expert na nemovitostní trh z Deloitte.

Reklama

V prvním čtvrtletí roku 2023 se téměř 64 procent všech bytů prodalo v Praze. Deset procent všech bytů se prodalo v Brně a zbytek připadl na Plzeň a další krajská města. Více než polovinu tvořily novostavby. V panelových domech se prodalo 1605 bytů a v cihlových domech 1174 jednotek.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Nové byty v Rezidenci u Šárky

Nové byty v Rezidenci u Šárky nabízí komorní bydlení v přírodě. A přímé tramvajové spojení do centra

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme