Už žádní zahraniční studenti. Trumpova administrativa vystavila Harvardu stopku

Podle deníku The New York Times tím administrativa dále zvyšuje nátlak na univerzitu, po níž žádá, aby se přizpůsobila agendě prezidenta Donalda Trumpa. Harvard Trumpovu administrativu kvůli zákazu zahraničních studentů zažaloval.
Americké Harvardově univerzitě byla pozastavena možnost přijímat zahraniční studenty, přičemž ti stávající budou muset přestoupit na jiné univerzity. V dopise zaslaném univerzitě a zveřejněném na síti X to oznámila ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová. Podle vyjádření univerzity je toto rozhodnutí nezákonné, později uvedla, že jej zažalovala. Rozhodnutí americké vlády znepokojilo mimo jiné čínské studenty, kteří jsou největší skupinou zahraničních posluchačů na této prestižní vysoké škole. Někteří začali kvůli tomu rušit cesty domů.
„Píši vám, abych vás informovala, že Harvardově univerzitě je s okamžitou platností zrušena certifikace pro program studentů a výměny návštěvníků,“ sdělila Noemová v dopise. Stávající studenti budou podle ministryně muset přestoupit na jiné univerzity nebo jim bude hrozit, že přijdou o možnost v zemi legálně pobývat.
Výsada, nikoli právo
„Tato administrativa činí Harvard odpovědným za podporu násilí, antisemitismu a za koordinaci s Komunistickou stranou Číny na jeho akademické půdě. Pro univerzity je výsadou, nikoli právem, přijímat zahraniční studenty, a těžit tak z jejich vyššího školného, které jim pomáhá naplnit mnohamiliardové nadační fondy,“ uvedla Noemová v dopise.
Podle deníku The New York Times (NYT), který o dopisu informoval ještě před jeho zveřejněním, tak administrativa dále zvyšuje nátlak na univerzitu, po níž žádá, aby se přizpůsobila agendě prezidenta Donalda Trumpa. Tímto krokem míří na významný zdroj financování nejbohatší univerzity v zemi. Harvardova univerzita minulý měsíc zažalovala administrativu kvůli snaze vlády prosadit změny v učebních plánech a procesech přijímaní studentů a nabírání zaměstnanců.
Harvardova univerzita později uvedla, že zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli zákazu zápisu zahraničních studentů. Čtvrteční oznámení označila za protiústavní odvetu za to, že se postavila proti politickým požadavkům Bílého domu.
V žalobě podané u federálního soudu v Bostonu univerzita uvedla, že krok vlády porušuje první dodatek americké ústavy a bude mít „okamžitý a ničivý dopad na Harvard a více než 7000 držitelů víz“.
Od doby, co americký prezident Donald Trump tvrdě škrtí dotace pro americké univerzity, se situace v některých z nich značně zdramatizovala. Krušné časy zažívá po Harvardu i ta nejprestižnější.
Nejprestižnější univerzita světa propouští a přijímá méně studentů. Kvůli Trumpovi
Politika
Noemová v rozhovoru na stanici Fox News uvedla, že vláda zvažuje obdobná opatření i vůči dalším univerzitám. „Mělo by to být varováním pro všechny univerzity,“ cituje ministryni agentura Reuters.
Rána pro hospodaření
Univerzita již v reakci uvedla, že postup vlády považuje za nezákonný a že je i nadále odhodlána uchovat si možnost hostit studenty a vědce z více než 140 zemí, píše Reuters. „Tato odvetná akce hrozí vážně poškodit harvardskou komunitu i naší zemi a podkopává akademické a výzkumné poslání Harvardu,“ uvedl Jason Newton z mediálního oddělení univerzity.
Na Harvardově univerzitě v tomto roce studovalo asi 6800 zahraničních studentů, což představuje přibližně 27 procent celkového počtu studentů. Školné činí 59 320 dolarů pro školní rok. Dnešní rozhodnutí administrativy tak bude mít podle NYT významný dopad na hospodaření univerzity.
Zákaz by mohl ohrozit i studia budoucí belgické královny Elisabeth. Píše o tom dnes agentura Reuters, podle níž 23letá princezna právě dokončila první rok studia na prestižní univerzitě.
Harvardova univerzita je o 140 let starší než Spojené státy, její nadační jmění je vyšší než hrubý domácí produkt téměř 100 zemí a vzdělávalo se na ní osm amerických prezidentů, napsal deník The New York Times.
Americkou střední třídu drtí prudce rostoucí náklady na studium elitních vysokých škol. A tyto školy se samy ocitají pod tlakem útoků Trumpovy administrativy kvůli federálnímu financování.
Američané nemají peníze na studia svých dětí. Nestačí ani miliony
Money
Američtí akademici čím dál více emigrují v reakci na kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, zejména kvůli jejímu tlaku na vysoké školství, píše list Financial Times. Řadu z nich znepokojuje snížení financování, omezování akademických svobod nebo kroky vlády zaměřené proti vědě. Kanadské a evropské univerzity se americké výzkumníky snaží nalákat do zahraničí.
Trumpova politika žene americké akademiky pryč ze země. Lákají je kanadské a evropské univerzity
Politika