Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Sice to nikoho nezajímá, ale hnutí ANO vede i ve volbách do Evropského parlamentu

Poslankyně Klára Dostálová (ANO)
ČTK
 ČTK

Volby do Evropského parlamentu by nyní v Česku vyhrálo podle průzkumu agentury STEM/MARK hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), kterou by volila pětina lidí.

Reklama

Zhruba po deseti procentech hlasů by dostala koalice Starostové a osobnosti pro Evropu, kterou tvoří hnutí STAN a SLK, a koalice SPD a Trikolory. Podobný zisk by měli i Piráti. Pětiprocentní hranici by ještě překročila koalice Stačilo! v čele s komunisty a koalice Přísahy a Motoristů sobě. S ohledem na očekávanou nízkou volební účast je ale třeba brát výsledky průzkumu s obezřetností.

Podle ní by ANO vyhrálo eurovolby, i když jeho lídryni Kláru Dostálovou zná jen zhruba polovina dotázaných. Nejznámějšími lídry kandidujících stran a uskupení jsou Danuše Nerudová, která je jedničkou kandidátky STAN, a Lubomír Zaorálek z čela kandidátky SOCDEM. Oba tyto politiky zná 82 procent dotázaných. Třetím nejznámějším je Alexandr Vondra (Spolu), o kterém má povědomí 65 procent občanů. Zhruba polovina zná vedle Dostálové ještě Kateřinu Konečnou z koalice Stačilo! Ostatní jedničky z kandidátních listin lidé znají podstatně méně, uvedl STEM/MARK.

Poslanec SPD Jaroslav Foldyna

Foldyna i člen Pirátů. Jaká je česká stopa kolem proruského webu Voice of Europe?

Asistent poslance SPD Jaroslava Foldyny Milutin Ilić spoluorganizoval v Praze únorovou konferenci, které se zúčastnili zástupci proruského zpravodajského portálu Voice of Europe, který je nově na českém sankčním seznamu.

Přečíst článek

Například SOCDEM, která kandiduje s hnutím Budoucnost a jejímž lídrem je Zaorálek, by ale ve volbách podle průzkumu získalo méně než pět procent hlasů potřebných pro zisk mandátů v Evropském parlamentu. Nyní by jich mělo 3,4 procenta. Dvě a půl procenta lidí by ještě volilo Svobodné a necelé procento by dalo hlas Zeleným.

Účast v eurovolbách v průzkumu avizovaly dvě pětiny dotázaných. Analytik agentury Radek Pileček ale upozornil, že skutečná volební účast bývá oproti deklarované v průměru o čtvrtinu nižší, což by v tuto chvíli odpovídalo reálné účasti kolem 30 až 35 procent.

Do eurovoleb se podle ministerstva vnitra přihlásilo 30 volebních formací, z toho 11 koalic. Lidé budou pro své kandidáty hlasovat 7. a 8. června.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Stanislav Šulc: Konec šetření. Volby se blíží a rozdávání peněz z eráru je zpět

Nebyla by to správná vláda, pokud by se nepokusila vyřešit takzvaný problém se sociálními dávkami. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se tak pouští do zásadní reformy, která má čtyři stávající populární dávky sloučit do jedné. Přitom rovnou připouští, že může dojít k navýšení celkových sociálních výdajů. Snaha šetřit deklarovaná v letech 2022 a 2023 je pryč. Už zase se pouští žilou státu, protože zdroje nejspíš už zase jsou.

Přečíst článek

Podle zjištění STEM/MARK je pro Čechy nejdůležitějším tématem, které by se mělo řešit na evropské úrovni, bezpečnost Evropy. Za důležitou ji považuje 89 procent dotázaných. Podobně zásadní jsou pro ně energetická a surovinová bezpečnost Evropy a migrační politika a boj s nelegální migrací. Jejich řešení považuje za důležité kolem 86 procent lidí. Pro tři pětiny je důležitým tématem k řešení i konkurenceschopnost Evropy a podle zhruba 70 procent jsou to i boj s dezinformacemi a řešení konfliktu na Ukrajině.

„Často slýchaný Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu) by ke stěžejním tématům evropských voleb nejspíše patřit neměl, za důležitý jej označila polovina lidí, ovšem s rozdílnými postoji. V rámci respondentů, pro které je Green Deal důležitým tématem, s ním 64 procent souhlasí, 36 procent nikoliv,“ doplnili autoři průzkumu.

Agentura provedla průzkum v době od 28. března do 8. dubna a zúčastnila se ho tisícovka lidí starších 18 let.

Reklama

Související

Právník Ondřej Dostál

Dostál: Voličům dokážeme nabídnout lepší alternativu, než je pětikoalice

Přečíst článek
Lídr koalice SPD a Trikolory Petr Mach

Mach: Rád bych viděl Evropu jako společenství spolupracujících suverénních národů

Přečíst článek
Europoslanec za ODS a lídr vládní kandidátky Spolu Alexandr Vondra

Vondra: Nabízím to, co dělám celý život. Realismus, zkušenosti a vyjednávací schopnosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme