Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Reznikov: Ukrajina má menší ztráty, než bylo v Turecku obětí zemětřesení

ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov
profimedia.cz
 ČTK

Ukrajinské ztráty v déle než rok trvající válce proti Rusku jsou nižší, než kolik bylo obětí nedávného zemětřesení v Turecku, uvedl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v interview pro španělský list La Razon. "Ministr učinil nejednoznačné prohlášení, které může vyvolat skandál," poznamenala agentura Unian. Připomněla, že únorová pohroma v Turecku si vyžádala přes 50 tisíc životů.

Reklama

 

"Samozřejmě máme ztráty, protože jsme ve válce. Jsou ale kriticky nižší než ruské. Nemohu říci číslo, ale mohu ujistit, že celkové číslo je menší, než počet obětí v důsledku zemětřesení v Turecku," řekl Reznikov.

Zdůraznil, že ukrajinské velení šetří životy vojáků, zatímco Rusko používá své jednotky jako potravu pro děla.

"Je to taktika mlýnku na maso. Jim je to úplně jedno. Jen v Bachmutu Rusko každý den ztrácí 500 lidí, zabitých a raněných. To je jeden prapor za 24 hodin. Jsou to žoldnéři a bývalí trestanci z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. To je barbarství," dodal.

Reklama

Ulice města Borodyanka, která byla téměř srovnána se zemí. Ruská armáda ostřelovala bez cíle a smyslu veškeré budovy. V nynějších dnech probíhá likvidace škod po válce a vyprošťování lidských obětí následkem války na Ukrajině, 7.4.2022

Ukrajinská ekonomika následkem války loni klesla o 29 procent

Ukrajinská ekonomika loni kvůli dopadům ruské invaze klesla o 29,1 procenta. Oznámil to ukrajinský statistický úřad. Je to nejvýraznější propad hrubého domácího produktu (HDP) od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz. Výsledek je ale nepatrně lepší, než se čekalo, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Unian připomněl, že již dříve politické a vojenské vedení země veřejně ohlásilo, že přesné údaje o ztrátách zveřejní až po válce. Přesto čas od času zobecněné údaje z Kyjeva zaznějí. Kupříkladu v prosinci poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že Ukrajina od ruského vpádu do konce listopadu přišla o přibližně 13 tisíc zabitých vojáků a že většinu raněných se daří zachránit a vrátit do armády.

Po nedávném úniku dokumentů z Pentagonu se na veřejnost dostalo, že americké zpravodajské služby odhadují nevratné ztráty ukrajinských sil na 16 tisíc až 17 500 vojáků. Za příznačné Unian označil, že Rusové dokument "upravili", aby Rusku přiřkli ukrajinské ztráty a Ukrajině ztrátu 71 tisíc zabitých vojáků, což byl ovšem americký odhad ruských ztrát.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme