Reklama

REPORTÁŽ: V Ekvádoru to vře. Tisíce lidí v ulicích Quita demonstrují proti růstu cen

nepokoje v Ekvádoru
Martina El Kooli / Newstream
Martina El Kooli

Hlavní město Ekvádoru Quito už přes dva týdny paralyzují demonstrující davy. Tisíce nespokojených a inflací „ožebračených“ občanů vyšly do ulic. Požadují větší sociální pomoc a odchod prezidenta Guillerma Lassa, píše spolupracovnice Newstreamu z místa Martina El Kooli.

Před týdnem demonstranti obsadili kulturní dům v Quitu. Centrum tradičně slouží jako místo setkávání domorodých obyvatel a jeho volný přístup byl jednou z podmínek pro zahájení jednání demonstrantů. O den později se protestující pokusili vtrhnout do Parlamentu. Střety mezi policií a aktivisty si vyžádaly několik mrtvých a zraněných.

Vůdcem domorodého protestního hnutí v Ekvádoru je Leonidas Iza, 39letý zemědělský inženýr, který byl v červnu 2021 zvolen do čela největší organizace domorodých národů, Konfederace domorodých národností Ekvádoru (Conaie).

Iza pochází z provincie Cotopaxi (nachází se v centrální části země s hlavním městem Latacunga) a jeho organizace vedla násilné protesty v říjnu 2019 (jedenáct mrtvých), účastnila se povstání, které v letech 1997 až 2005 svrhly tři prezidenty. Leonidas Iza je mnohem ideologičtější než jeho předchůdci a vykonává spíše vertikální řízení ve své organizaci.

Zavřeno hlásí celá řada provozů i v nejrušnějších částech Londýna

Reportáž z postcovidového Londýna: Všude chybějí lidé. V dopravě, obchodech i muzeu

Po téměř dvou letech se konečně lze dostat do Londýna bez jakéhokoli omezení a Češi tak mohou jako před pandemií vyrazit na nákup na Oxford Street či navštívit British Museum. Postpandemický Londýn však má několik problémů. Předraženými hotely v centru začínaje a nedostatkem řidičů Uberu konče. A věděli jste, že na celý středně velký Marks & Spencer stačí jen jeden „shop assistant“?

Přečíst článek

Ekvádorský konzervativní prezident Guillermo Lasso se dostal k moci přesně před rokem a je kritizován ze všech stran. Bez naprosté většiny v Národním shromáždění nebyl tento bývalý bankéř schopen schválit žádný ze svých zákonů.

Vyšší střední třída v Ekvádoru, která nesdílí věc domorodců, žádala prezidenta Lassu, aby byl pevný, aby znovu získal kontrolu nad současnou situací. Vláda pravděpodobně kvůli uspokojení těchto vyšších sociálních vrstev podstoupila riziko a nechala Izu 14. června zatknout, aby jej druhý den propustila. Iza prohlásil, že se stal obětí politického únosu.

Tři dna na to, prezident vyhlásil výjimečný stav v šesti z dvaceti čtyř provincií země. Platí v nich noční zákaz vycházení od 22.00 do 5.00 hod. Toto opatření požaduje Conaie zřušit před zahájením jakéhokoli vyjednání.

Luxusní turecký resort Terezy Maxové
video

REPORTÁŽ: Turecký resort Terezy Maxové nabízí skutečný luxus. Jezdí sem i Češi

Luxusní resort Kaplankaya poblíž tureckého města Bodrum byl letos zařazen mezi top dovolenkové destinace prestižního výběru Daily Mail. Resort, který i nabízí 140 pokojů a 27 vil, vybudovala Tereza Maxová spolu se svým manželem, tureckým miliardářem Burakem Oymenem. Reportér byznysového portálu newstream.cz resort navštívil. „Češi jsou rozhodně mezi návštěvníky z top deseti zemí,“ prozradil Sarp Okçuoğlu, obchodní šéf společnosti Six Senses, která resort provozuje.

Přečíst článek

Protesty v roce 2019 stály zemi asi 800 milionů dolarů (762 milionů eur), mobilizace domorodců může mít za následek vážné ekonomické následky, zatímco ekonomika země je na cestě k postpandemické obnově.

Kromě cen pohonných hmot demonstranti odsuzují nedostatek pracovních míst, udělování těžebních koncesí na domorodých územích, nedostatek kontroly nad náklady na zemědělské produkty a požadují nové projednání dluhů zemědělců vůči bankám.

Od roku 2020 se cena za galon (3,78 litru) nafty téměř zdvojnásobila, z 1 dolaru na 1,90 dolaru, a cena benzinu vzrostla o 46 procent, z 1,75 dolaru na 2,55 dolaru.

Protesty pokračují v nejméně 11 z 24 provincií země. Strategií demonstrantů je paralyzovat většinou provizorními zátarasy a barikádami na silnicích a útočit.

Domorodé národy tvoří nejméně jeden milion ze 17,7 milionu obyvatel Ekvádoru.

Lasso v projevu vyzval demonstranty, aby se vrátily do svých domovů. Zmínil, že násilí páchané infiltrovanými zločinci ukazuje úmysly destabilizovat demokracii a že přijme opatření v rámci zákona a bude bránit mír.

REPORTÁŽ: V Thajsku vrcholí turistická sezona. Hoteliéři optimismem zrovna nehýří

Thajská ekonomika je závislá na příjmech z turismu, ale zároveň se snaží vyhnout nekontrolovatelnému nárůstu nových případů nemoci covid-19. Hlavní sezóna tam právě vrcholí, a ačkoliv thajská vláda turisty za přísných podmínek do země pouští, hoteliéři radostí zrovna nesrší.

Přečíst článek

Reklama

Související

Důchodkyně

Vývoj životní úrovně důchodců rekordně předčí životní úroveň pracujících

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Průzkum: Životní úroveň klesá. Polovina Čechů musí kupovat levnější zboží

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme