Reklama

AKTUALIZOVÁNO: Řecký premiér Mitsotakis ovládl volby, k většině v parlamentu mu chybí pět křesel

Řecký premiér Mitsotakis vyhrál volby, ale nezískal většinu v parlamentu
ČTK / AP
 ČTK

V Řecku po sečtení více než 99 procent hlasů získala konzervativní strana Nová demokracie (ND) premiéra Kyriakose Mitsotakise téměř 40,8 procenta hlasů. Před levicovou opoziční stranou SYRIZA expremiéra Alexise Tsiprase má náskok skoro 21 procentních bodů, většinu v parlamentu ale nezískala.

Reklama

Mitsotakis už podle serveru eKathimerini prohlásil, že nebude hledat koaličního partnera, ale bude usilovat o nové volby, které řecká média označují za druhé kolo hlasování. Díky volebnímu systému by si v nich ND mohla polepšit v důsledku přidělení bonusových křesel pro vítěze. Konat by se mohly přibližně na přelomu června a července.

Tsipras uspěl v jediném obvodu

Krátce po první oficiální projekci v neděli psala řecká média o „historických volbách", o „zemětřesení" a „drtivém vítězství", uvedla agentura DPA. SYRIZA, považovaná za nejnadějnějšího protikandidáta stávající vlády, vyhrála jen v jediném z 59 volebních obvodů. Za vlastními výsledky z roku 2019 strana zaostala o 11 procentních bodů, píše DPA.

Rhodos

REPORTÁŽ: Jel jsem do Řecka a stejnou chybu už neudělám

„Super jídlo a pohostinní lidé,“ vyskočí na mě, když otevřu nějakého turistického průvodce o jakémkoliv řeckém ostrově. Dovolím si nesouhlasit. Strávil jsem týden projížděním řeckého ostrova Rhodos ve snaze nalézt nějaké pohostinné lidi. Viděl jsem vše od velmi chladné obsluhy, přes naprosto apatickou (nejčastěji) až po tu agresivní, když se vám něco nelíbí.

Přečíst článek

Volební účast byla 60,9 procenta. Celkem se do řeckého parlamentu dostalo pět stran, další tři strany těsně nepřekročily nezbytnou tříprocentní hranici.

Vítězná ND získala 146 mandátů v 300členném řeckém parlamentu, SYRIZA dosáhla na 71 mandátů. Na třetím místě skončila sociálnědemokratická strana PASOK s 11,5 procenty, za což jí připadne 41 křesel. Čtvrtá je komunistická KKE se 7,2 procenty, pátá s 4,5 procenty strana Řecké řešení, za což jí přísluší 16 mandátů.

Turci půjdou k volbám podruhé. Erdoganovi chybělo v vítězství půl procenta hlasů

Turci půjdou k volbám podruhé. Erdoganovi chybělo k vítězství pouhé půl procento hlasů

V Turecku se uskuteční druhé kolo prezidentských voleb, protože žádný z kandidátů nezískal v neděli alespoň 50 procent hlasů. Ohlásil to tamní nejvyšší volební úřad.

Přečíst článek

V souladu s ústavou dá teď prezidentka Katerina Sakellaropulosová třem nejúspěšnějším stranám mandát k sestavení vlády. Pokud neuspějí, jmenuje hlava státu zhruba o měsíc později přechodný kabinet, který připraví nové volby. Strana ND již předem avizovala, že bude usilovat o jednobarevnou vládu, což v noci na dnešek potvrdil i její lídr Mitsotakis. Podle zdrojů z ND by se volby mohly konat 25. června namísto dříve avizovaného 2. července, píše web eKathimerini.

Nadšení příznivci Nové demokracie se shromáždili před sídlem strany v Aténách, jásali a mávali stranickými vlajkami, píše agentura AP.

Home-office

Prodeje letních dovolených jsou vyšší než loni, cestovky věští úspěšnou sezonu

Cestovní kanceláře očekávají úspěšnou letní sezonu, prodeje zpravidla překonávají loňský rok. Zájem se někde vrací i do stavu před koronavirovou pandemií. Češi aktuálně poptávají především Turecko, Řecko nebo Španělsko. Na prvních příčkách se ale tradičně drží také Chorvatsko. Letní zájezdy proti loňsku podražily zhruba o desetinu.

Přečíst článek

Řecký premiér Mitsotakis vyhrál volby, ale nezískal většinu v parlamentu zdroj: ČTK / AP

 

Reklama

Související

Erdogan bude opět prezidentem Turecka. Gratuluje mu celý svět, čeští politici zatím váhají

Erdoganova vláda nad Tureckem se protáhne na čtvrtstoletí. Gratuluje mu celý svět, čeští politici zatím váhají

Přečíst článek
Recep Tayyip Erdogan

Erdoganova vláda v Turecku pokračuje, ve druhém kole prezidentských voleb porazil „tureckého Gándhího“

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme