Reklama

Putin je možná už týdny mrtvý, může ho nahrazovat dvojník, spekulují britská média

Ruský prezident Vladimir Putin (na snímku z 5. května 2022)
ČTK / AP

Ruský prezident Vladimir Putin je možná už týdny či měsíce po smrti a na veřejnosti za něj může vystupovat dvojník. Podle britských médií o tom spekulují zdroje z britské tajné služby MI6, podle kterých by Rusové Putinovu smrt asi delší dobu tajili. Je to další z řady mediálních spekulací, z nichž jiné tvrdí, že je Putin vážně nemocen a léčí se s rakovinou.

Reklama

Množí se dohady, že zdraví ruského prezidenta se v posledních měsících zhoršuje, jeho tvář vypadá nafouklá a pozorovatelé se ptají, zda nemůže mít devětašedesátiletý prezident například leukemii. Vysocí šéfové MI6 podle zdrojů říkají, že ruský prezident byl nedávno vážně nemocný, ale že jeho případnou smrt by Kreml zamlčel.

Nedávná Putinova vystoupení byla velmi pravděpodobně nahrána předem, uvedl například server britského listu Daily Mirror. Spekulovalo se, že na moskevské přehlídce ke Dni vítězství začátkem tohoto měsíce mohl být prezidentův dvojník.

Vladimir Putin

Protiruské sankce: Od koho a proti komu a čemu? Podívejte se na jejich přehled

Evropská unie na svém mimořádném summitu na začátku června přijala již šestý balík protiruských sankcí jako odvetu za vpád Moskvy na Ukrajinu. Klíčovou otázkou bylo embargo na ruskou ropu, z jejíhož prodeje Kreml výrazně financuje agresi vůči Ukrajině. Jak vypadají dosavadní sankce? Podívejte se na jejich přehled včetně ruské reakce, jak jej sestavila BBC a server newstream.cz.

Přečíst článek

„Putin je velmi nemocný, a když zemře, jeho smrt budou zatajovat týdny, ne-li měsíce," řekl serveru zdroj z tajných služeb. „Je zde také možnost, že už mrtvý je," dodal. Upozornil zároveň, že takové informace se teď nedají zjistit.

Putin je podle názoru Daily Mirror hlavou malé skupiny vysokých úředníků, kteří jsou mu zcela loajální. „Skutečný strach (pro jeho kumpány) je, že jakmile bude oznámena jeho smrt, mohlo by dojít ke kremelskému převratu a ruští generálové se budou chtít z Ukrajiny stáhnout,“ napsal list.

Reklama

Ruský prezident Vladimir Putin (na snímku z 5. května 2022)

Putin se chystá znárodňovat zahraniční firmy. Zdůvodňuje to záchranou pracovních míst

Rusové opět hrozí zestátněním zahraničních firem. Zákon, kterým jim to umožní, by mohl začít platit už během několika týdnů, píše agentura Reuters.

Přečíst článek

„Putinova smrt by je zanechala bezmocné a zranitelné, takže je v jejich vlastním zájmu říkat, že Putin je naživu – i když opak může být pravdou," dodal. Často se také tvrdí, že Putin bere steroidy nebo podstupuje léčbu rakoviny, kvůli které vypadá otekle. Ukrajinský šéf vojenské rozvědky generálmajor Kyrylo Budanov také tvrdil, že Putin je vážně nemocný rakovinou, podotkl Daily Mirror.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme