První kolo prezidentských voleb v Rumunsku ovládl George Simion

První kolo opakovaných prezidentských voleb v Rumunsku po sečtení všech hlasů jasně vyhrál krajně pravicový politik George Simion, který získal 40,96 procenta. Na druhém místě s velkým odstupem skončil bukurešťský primátor Nicušor Dan s 20,99 procenta hlasů. Třetí je s 20,07 procenta hlasů kandidát proevropské menšinové vlády Crin Antonescu, který již podle agentury Reuters uznal porážku. O budoucí hlavě rumunského státu tak rozhodne druhé kolo 18. května, ve kterém se střetnou Simion a Dan.
Antonescu, který za Danem zaostal o zhruba 87 tisíc hlasů, uznal porážku. Prohlásil také, že výsledek ještě před sečtením zbývajících hlasů již považuje za nezvratný. Volební komise mezitím na svém webu oznámila, že je sečteno 100 procent hlasů, a to i se započítáním volebních lístků ze zahraničí, kde hlasovalo přes 973 tisíc rumunských občanů.
Osmatřicetiletý Simion stojí v čele Svazu pro sjednocení Rumunů (AUR), druhé nejsilnější strany v parlamentu. Staví se proti dalšímu poskytování vojenské pomoci sousední Ukrajině, je kritický vůči Evropské unii a říká, že souzní s hnutím MAGA (Udělejme Ameriku opět skvělou) amerického prezidenta Donalda Trumpa.
O úřad prezidenta se v nynějších kole ucházelo jedenáct kandidátů. Hlasování se zúčastnilo 9,57 milionu lidí, což odpovídá 53,2 procenta oprávněných voličů.
Prezidentské volby se v Rumunsku opakují poté, co ústavní soud loni v prosinci zrušil listopadové první kolo hlasování, v němž překvapivě zvítězil do té doby málo známý krajně pravicový a proruský politik Calin Georgescu. Ústavní soud takto rozhodl, když vyšlo najevo, že Georgescu mohl vyhrát díky ruské vlivové operaci. Opakovaných voleb se účastnit nesměl a dnešní hlasování označil za podvod.
Pokud by Simion zvítězil i ve druhém kole a stal se prezidentem, mohlo by to podle Reuters přivést Rumunsko do izolace, narušit soukromé investice a destabilizovat východní křídlo Severoatlantické aliance. Agentura rovněž poznamenala, že Simion by rozšířil řady euroskeptických lídrů zemí, mezi které započítala slovenského premiéra Roberta Fica a maďarského ministerského předsedu Viktora Orbána.
Možná nastal čas, aby konzervativci začali odhazovat červené čepice. Trumpovský styl se před několika měsíci mohl jevit jako magnet na nespokojené voliče, nyní funguje spíše jako přítěž. Aktuálně to pocítil lídr australské opozice Peter Dutton, který neobhájil ani svůj poslanecký mandát. Stejně dopadl už i kanadský konzervativec Pierre Poilievre.
„Faktor Trump“ prohrává konzervativcům volby. Nyní zaúřadoval v Austrálii
Názory
Velcí světoví těžaři ropy se dohodli na dalším navýšení těžby. Bude platit od června. Řidičům v Česku tak dále zlevní pohonné hmoty, které jsou už nyní na několikaletých minimech. V poměru k průměrné mzdě v ČR tak letošní letní vrcholná motoristická sezóna bude nejlevnější minimálně od roku 2021, kdy se ještě ovšem v cenách pohonných hmot odrážela nižší poptávka, způsobená pandemickými restrikcemi logistiky, obchodu či turistického ruchu.
Lukáš Kovanda: Trump dosahuje svého. Rusko se ocitá v kleštích levné ropy
Názory