Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Odborářská revoluce se nekoná. Středula je opět v čele centrály

Staronový předseda ČMKOS Josef Středula
Newstream.cz
 ČTK

Předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) bude dál Josef Středula, který před třemi týdny skončil ve vedení centrály kvůli neplacení členských příspěvků. Na mimořádném sněmu v Praze ho zvolili odboráři a odborářky. Získal 64 ze 112 platných hlasů. Podle některých předáků je to slabý mandát. 

Reklama

„Člověk se musí nejenom nad sebou zamyslet, co všechno udělal, ale také zlepšit komunikaci s členskými odborovými svazy, protože je nějaký důvod, proč tak hlasovaly. Já o tu důvěru stojím. Věřím, že ji obhájím,” řekl po svém zvolení Středula. Uvedl, že chce s místopředsedy vyrazit do základních organizací a "důvěru si vybojovat".

Volební komise vydala 113 lístků, platných bylo 112. Středula získal 64 hlasů, tedy 57 procent. Naposledy ho do čela centrály odboráři a odborářky zvolili na sjezdu v dubnu 2022. Tehdy měl 88 procent hlasů.

„Je to slabý mandát,” řekl ke Středulovu zisku bývalý předseda ČMKOS a Středulův předchůdce ve funkci Jaroslav Zavadil. Podobně se vyjádřil i předák školských odborů František Dobšík. Školské odbory i některé další svazy mají ke Středulovi výhrady.

Vláda ruší zaručené mzdy v soukromém sektoru

Novela zákoníku práce ruší zaručené mzdy v soukromém sektoru

Vláda schválila novelu zákoníku práce s valorizací minimální mzdy. Novela počítá od příštího roku i se zrušením zaručené mzdy při práci v soukromém sektoru. Zaručené výdělky budou platit už jen pro veřejný sektor.

Přečíst článek

Volí se místopředsedové

Středulovu pevnou pozici v čele odborů oslabila jeho prezidentská kandidatura i její ukončení s podpořením protikandidátky Danuše Nerudové. Dobšík zmínil i "nepodařené demonstrace" či nefungující servis, který má centrála poskytovat svazům.

Staronový předseda si nemyslí, že by jeho slabší mandát měl na vyjednávání s vládou a dalšími partnery vliv. „To určitě nic nezpůsobí. Je důležité, že odbory se dohodly. Věřím, že ČMKOS bude mít po dnešním jednání celé vedení. To je ta zpráva pro vnějšek,” uvedl Středula.

ČMKOS je s 31 svazy s asi 270 000 členů největší odborová centrála v zemi. Středulu na předsedu nominovalo 14 svazů, mezi nimi i nejpočetnější svaz KOVO. Dvě nominace získala pak také místopředsedkyně Radka Sokolová, která teď konfederaci dočasně řídí. Na předsedu však nekandidovala. Podle ní měl sněm ukázat, zda Středula má dál důvěru odborářů. Na uvolněný post místopředsedy po rezignaci Víta Samka navrhlo 13 svazů vedoucího sociálně-právního oddělení ČMKOS Jiřího Vaňáska a svaz Media pak Jana Křemena z Českého rozhlasu. 

Huť Liberty Ostrava

Trpělivost došla. Před hutí Liberty Ostrava proběhne stávka odborů, verbuje se i veřejnost

Před hlavní bránou hutní společnosti Liberty Ostrava se 22. února v poledne uskuteční odborový protestní mítink za tamní zachování výroby oceli, oznámil předseda OS KOVO Roman Ďurčo a další zástupci odborů. Odboráři také kritizovali vládu, že situaci v huti Liberty Ostrava, která od 22. prosince stojí a zaměstnanci jsou doma, nevěnuje dostatečnou pozornost.

Přečíst článek

Reklama

Související

Odbory zřídily celostátní stávkový výbor. Protestní akce chystají před prázdninami

Odbory se šikují, zřídily celostátní stávkový výbor. Protesty chystají před prázdninami

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme