Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Fialův kabinet rozšířil sankční seznam. Přibyl na něj Putinův dodavatel zbraní

Jana Černochová, ministryně obrany, Petr Fiala, premiér
ČTK
 ČTK

Počet lidí na vnitrostátním sankčním seznamu se dnes zdvojnásobil ze tří na šest. Vláda na něj na návrh ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zařadila ruského podnikatele Borise Obnosova a jeho příbuzné, manžele Rostislava a Olgu Zorikovovy. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zahraničí a vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) na tiskové konferenci. Ministerstvo zahraničí zároveň navrhuje zařazení jmen na sankční seznam Evropské unie.

Reklama

Obnosov dodává Putinovi zbraně

Obnosov je generálním ředitelem státního holdingu KRTV, který vyrábí zbraňové systémy a podle ministerstva je dodává ozbrojeným silám režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Zorikovovi mají podle úřadu rodinné vazby na Obnosova a z toho osobní prospěch, v Česku vlastní a užívají luxusní nemovitosti a vozy. Olga Zorikovová je Obnosovovou dcerou, Rostislav Zorikov je jejím manželem.

„Ruský oligarcha, jenž stojí za výrobou raket, které zabíjejí nevinné Ukrajince, musí nést následky. Stejně jako ti, kteří si v Česku užívají luxusu za peníze z obchodu se smrtí,“  uvedl Lipavský na sociální síti X, dříve Twitter. „Tyto osoby se buď přímo podílejí na výrobě zbraňových systémů pro režim Vladimira Putina, nebo z výnosu takové činnosti mají prospěch,“  poznamenal Fiala.

Web Aktuálně.cz před měsícem uvedl, že Zorikov žije v Praze a za peníze z ruské agrese na Ukrajině si kupuje nemovitosti a auta. Podle serveru se také dříve na pražském Žižkově dostal do potyčky s aktivistou, který chtěl protestovat proti zapojení rodiny do válečné výroby. Zorikov má podle serveru v Česku trvalý pobyt a kromě firmy na Žižkově vlastní dva byty a několik luxusních vozů.

Ruský prezident Vladimir Putin

Česko zmrazilo sankciovaný ruský majetek v hodnotě miliard

Česká republika zmrazila ruský majetek v hodnotě 347,36 milionu eur (8,39 miliardy korun), který je předmětem sankcí. Uvedl to podle listu Kyiv Independent český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula při schůzce s vedením ukrajinské agentury pro vymáhání a správu majetku (ARMA). Sankce byly zavedené proti Rusku za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu.

Přečíst článek

Na sankčním seznamu dosud byly tři osoby. Koncem dubna na něj vláda zařadila moskevského patriarchu Kirilla, před měsícem a půl ruského podnikatele Vladimira Jevtušenka a jeho syna Felixe Jevtušenka.

Pro dané osoby znamená zařazení na sankční seznam zákaz vstupu do Česka a pobytu v něm, znemožnění jakýchkoli finančních operací skrze české subjekty nebo zmrazení případného majetku v zemi, které má na starosti Finanční analytický úřad. Zařazení na vnitrostátní sankční seznam vládě umožňuje takzvaný Magnitského zákon, který vešel v účinnost v lednu.

Petr Fiala, ODS

Fiala podepsal. Češi konečně mají obrannou dohodu s USA

Premiér Petr Fiala (ODS) připojil svůj podpis pod smlouvu o obranné spolupráci se Spojenými státy. Na sociální síti X, dříve twitteru, napsal, že tak právě dokončil ratifikaci dohody. Podle přiložené fotografie za přítomnosti ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Už 1. srpna dohodu podepsal prezident Petr Pavel. Smlouva vstoupí v platnost 30 dnů po potvrzující nótě ze strany Spojených států, uvedl tiskový odbor Strakovy akademie.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ukrajina podle šéfa MI6 za měsíc osvobodila větší část území, než Rusko obsadilo za rok

Ukrajina za měsíc osvobodila větší část území, než Rusko za rok obsadilo, řekl šéf MI6 Richard Moore

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme