Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fialova vláda Ukrajinu podporuje příliš, uvedli Češi v průzkumu

Ukrajina za války přišla o 30 procent ekonomiky a pětinu území
ČTK
 ČTK

Zájem Čechů o dění na Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské invazi, se v posledním roce a půl téměř nemění. O vývoj situace se nadále zajímají necelé dvě třetiny lidí.

Reklama

O několik procentních bodů ve srovnání s dotazováním loni v létě se snížilo vnímání války na Ukrajině jako bezpečnostní hrozby pro Evropu a ČR. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky agentura zveřejnila.

Průzkum se uskutečnil od konce ledna do 11. března a zúčastnilo se ho 966 obyvatel Česka starších 15 let.

Sedm z deseti dotázaných považuje situaci na Ukrajině za hrozbu pro evropskou bezpečnost a mír ve světě. Za hrozbu pro bezpečnost ČR ji označilo 64 procent respondentů. „Z časového srovnání můžeme vidět, že vnímání situace na Ukrajině jako bezpečnostní hrozby se oproti poslednímu srovnatelnému výzkumu z období června a července 2023 v případě vnímání ohrožení evropské bezpečnosti a bezpečnosti České republiky poněkud snížilo,“ uvedlo CVVM. U ohrožení bezpečnosti ČR zaznamenal průzkum pokles o šest procentních bodů, v případě evropské bezpečnosti o čtyři procentní body.

O vývoj situace na Ukrajině se nyní zajímá 57 procent veřejnosti, což se podle výzkumníků od podzimu 2022 prakticky nemění. Mimořádně vysoký zájem zaznamenalo dotazování jen těsně po zahájení válečného konfliktu, tehdy se zajímalo 78 procent lidí.

Více než polovina respondentů nesouhlasí s kroky vlády na podporu Ukrajiny, 43 procent s nimi naopak souhlasí. Obdobně 54 procent lidí se domnívá, že česká vláda Ukrajinu podporuje příliš mnoho a naopak dvě pětiny považují podporu za přiměřenou. Ani u těchto otázek se názory české veřejnosti podle průzkumu od podzimu nijak významně nezměnily.

Trosky ukrajinské elektrárny DTEK, která byla zničena ruským raketovým útokem (ilustrační foto)

Rusové se trefili. Jejich rakety úplně zničily elektrárnu u Kyjeva

Ruské rakety při nočním útoku úplně zničily Trypilskou tepelnou elektrárnu, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva. Agentuře Interfax-Ukrajina to sdělil šéf dozorčí rady podniku Centralenerho, kterému elektrárna patří. Ruské ministerstvo obrany označilo útoky na ukrajinské elektrárny za odvetu za ukrajinské útoky na ruské rafinérie.

Přečíst článek

Poslanec AfD Petr Bystroň

Němečtí poslanci se pustili do Bystroně a strany AfD. Jen hlásné trouby Kremlu, uvedli

Alternativa pro Německo (AfD) a její poslanec Petr Bystroň nejsou nic jiného, než hlásná trouba Kremlu, v debatě ve Spolkovém sněmu to prohlásilo několik vládních i opozičních poslanců, kteří debatovali o podezření, že Bystroň dostával úplatky od proruské sítě. Bystroň, který během rozpravy nebyl v sále, už dříve obvinění odmítl.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme