Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Britové začali volit. Konzervativcům hrozí porážka, jakou v moderní éře nezažili

V Británii začaly parlamentní volby, čeká se vítězství labouristů
ČTK
 ČTK

Britové dnes volí nové členy dolní komory parlamentu. Favoritem jsou středoleví labouristé, kteří byli dosud hlavní opoziční silou. Naopak pravicové Konzervativní straně po 14 letech u moci hrozí podle volebních modelů porážka, jakou v moderní éře nezažila. Hlas už odevzdal premiér Rishi Sunak i lídr opozice Keir Starmer, kteří vyzvali voliče k podpoře svých stran.

Reklama

Hlasovací místnosti se v zemi s téměř 70 miliony obyvatel otevřely v 07:00 místního času (08:00 středoevropského letního času) a voliči mohou hlasovat do 22:00 (23:00 středoevropského letního času).

„Způsobí naší zemi a ekonomice trvalé škody, jako to učinili, když byli naposledy u moci,“ řekl na adresu labouristů Sunak, který hlasoval již ráno v Richmondu na severu Anglie. Vyzval voliče, aby nedopustili zvýšení daní či omezení bezpečnostní stability země, které by podle něho labouristé přinesli.

Rishi Sunak

Stanislav Šulc: Sunak projede volby spektakulárně. Přesto by měl zůstat v čele konzervativců

Britové jdou konečně volit. Očekává se, že po 14 letech konzervativci prohrají a k moci se vrátí Labouristé. Někteří odborníci pak očekávají dokonce drtivou porážku stávající vládní strany. Tu na sebe bude muset vzít premiér Rishi Sunak a jistě tak i učiní. Ale vedení konzervativců by se vzdávat neměl, protože tato porážka nebude jeho. Nebo alespoň ne pouze jeho.

Přečíst článek

Starmer naproti tomu prohlásil, že pouze volba labouristů přinese Britům začátek zcela nové kapitoly. „Nemůžeme si dovolit dalších pět let vlády konzervativců,“ řekl levicový lídr, který odevzdal svůj hlas dopoledne na severu Londýna.

Reklama

Podle předvolebních průzkumů jsou Britové stejně jako obyvatelé řady dalších evropských zemí nespokojeni zejména s ekonomickým vývojem minulých let, který se negativně projevil na životní úrovni mnoha z nich. Labouristům sondáže přisuzují okolo 40 procent hlasů, vládní pravici zhruba polovinu. Další místa patrně obsadí nacionalistická strana Reform UK, liberální demokraté a skotští nacionalisté.

Krátce po uzavření volebních místností zveřejní televizní stanice odhad rozdělení 650 křesel v Dolní sněmovně vypracovaný na základě dotazování voličů u hlasovacích míst. Konečné výsledky by měly být známy v pátek dopoledne.

Překvapivý červencový termín voleb určil šéf konzervativní vlády Rishi Sunak, který nechal dosavadní sněmovnu rozpustit na konci května. Od nástupu do funkce v roce 2022 se podobně jako jeho strana potýká s velmi nízkou popularitou a konzervativci v krátké kampani svou masivní ztrátu v průzkumech na labouristy nijak zásadně nestáhli.

Střídání stráží

Vše tak nasvědčuje tomu, že Sunaka v Downing Street, sídle britských premiérů, po volbách vystřídá někdejší prokurátor Keir Starmer, který Labouristickou stranu vede od roku 2020. Pokud se papírové předpoklady naplní, převezme Británii sužovanou hlubokými problémy - od stagnující ekonomiky přes špatný stav veřejných služeb až po nedůvěru v politiky.

Labouristé ve svém programu slíbili voličům obnovit ekonomický růst, ze kterého budou mít prospěch i chudší vrstvy obyvatel. Důležitým bodem je pro ně reforma systému pracovní migrace, který umožňuje snadno získávat pracovní víza cizincům splňujícím požadavky zaměstnavatelů. Starmerova strana chce omezit počet přistěhovalců přicházejících za pracovními pobídkami například ze zdravotnictví či stavebnictví a více investovat do rekvalifikací Britů, aby sami zaplnili volná místa.

Levice chce rovněž omezení čekacích listin na péči ve státním zdravotním systému NHS či řešení nelegální migrace větším důrazem na vyšetřování a protiteroristické policejní operace cílené na pašerácké gangy. Naopak slibuje zrušit deportace migrantů do Rwandy, které prosadili konzervativci. Hodlá též zajistit přijetí 6500 nových učitelů či vytvořit energetickou společnost ve veřejném vlastnictví.

Britský premiér Rishi Sunak

Britové vyrážejí k volebním urnám. Dny konzervativců jsou zřejmě sečteny

Po 14 letech a pěti různých premiérech zřejmě britská Konzervativní strana prožívá alespoň na nějaký čas poslední dny u moci. Ve volbách dolní komory parlamentu, které Británii čekají ve čtvrtek, míří k jasnému vítězství opoziční Labouristická strana. Kampaň postavila na jednoduchém příslibu „změny“, do voleb však nejde s radikálními plány. Za hlavní cíl si vytyčila oživení stagnující ekonomiky.

Přečíst článek

Britové vidí stav své země černě

Deprimovaní Britové. Naše země je v žalostném stavu, uvedli v průzkumu

Britové nejčastěji ze sedmi evropských národů tvrdí, že jejich země je v žalostném stavu. Ohledně budoucnosti jsou nejvíce pesimističtí Francouzi, kteří se nejčastěji domnívají, že se situace v příštích 12 měsících zhorší.

Přečíst článek

Reklama

Související

Rishi Sunak

Stanislav Šulc: Sunak projede volby spektakulárně. Přesto by měl zůstat v čele konzervativců

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme