Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Babiš se v Budapešti setkal s evropskými státníky. S Orbánem si vymezoval společné cíle

Andrej Babiš na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC (ilustrační foto)
ČTK
 ČTK

Maďarský premiér Viktor Orbán se v Budapešti setkal se svým bývalým českým protějškem Andrejem Babišem, který je nyní předsedou největší opoziční strany v Česku, uvedla to agentura MTI.

Reklama

Orbán a Babiš diskutovali o stavu česko-maďarských vztahů a vymezili společné politické cíle, uvedl šéf tiskového úřadu maďarského premiéra Bertalan Havasi. Babiš poděkoval Orbánovi za pozvání na nedělní oslavy maďarského státního svátku a na mistrovství světa v atletice, která se nyní koná v Budapešti.

MTI upozornila také Babišovo vyjádření na sociální síti X, dříve twitteru, kde napsal, že mu „bylo ctí se opět setkat i s tureckým prezidentem (Recepem Tayyipem) Erdoganem" a připomněl i svá setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, bývalým rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem či katarským emírem a dalšími politiky.

Nerudová chce příští rok usilovat o funkci europoslankyně na kandidátce STAN

Danuše Nerudová chce do Evropského parlamentu. Kandidovat bude za STAN

Bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová chce příští rok kandidovat do Evropského parlamentu na listině hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Na sociální síti X, dříve Twitter, ve čtvrtek oznámila, že se bude na dnešním zasedání předsednictva STAN ucházet o pozici v čele kandidátky. Dalším z lídrů, o kterém bude užší vedení Starostů rozhodovat, bude bývalý poslanec Jan Farský (STAN).

Přečíst článek

Erdoganova návštěva byla součástí série diplomatických setkání, která Orbán uspořádal v souvislosti se sobotním zahájením mistrovství světa v atletice. O energetice Orbán jednal mimo jiné s prezidentem Ázérbájdžanu či Kyrgyzstánu, ale právě také s tureckým prezidentem. Maďarsko již nyní odebírá velkou část plynu prostřednictvím plynovodu TurkStream, který přepravuje ruský plyn přes Černé moře.

AFP poznamenala, že Orbán, který se vymezuje proti liberálním hodnotám, s potěšením přivítal své politické přátele z východních a autoritářských zemí. Naopak západní partneři, kteří Maďarsko často kritizují, na oslavách v Budapešti chyběli.

Česko je druhou nejméně dostupnou zemí v Evropě pro koupi vlastního bydlení

Kde jsou nejdražší byty v Evropě? No přeci v Česko-Slovensku

Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě je potřeba 14,3 hrubých ročních platů. Vyplývá to z aktuálních Property indexu poradenské společnosti Deloitte.

Přečíst článek

Orbán se před měsícem vyjádřil, že „evropským federalistům" se podařilo útoky na Visegrádskou skupinu (V4) získat Česko na svou stranu. „Federalisté zaútočili na visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli (na stranu federalistů), Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží," řekl Orbán v tradičním projevu k maďarské menšině v rumunském městě Baile Tušnad (maďarsky Tusnádfürdö). Volby do Evropského parlamentu v příštím roce budou po Orbána soubojem mezi „federalisty a suverenisty".

Český premiér Petr Fiala tehdy v reakci uvedl, že absurdní nálepkování nepomůže potřebné spolupráci středoevropských zemí. „Česko je suverénní země a moje vláda háji naše národní zájmy. Sami rozhodujeme, co v EU prosazujeme, podporujeme nebo chceme změnit. Premiér Orbán byl zvyklý na něco jiného, protože Andrej Babiš byl na něm v evropské politice závislý. V tomto smyslu lze rozumět jeho frustraci. Absurdní nálepkování ale určitě nepomůže potřebné spolupráci středoevropských zemi, ta naopak vyžaduje vzájemný respekt," reagoval Fiala prostřednictvím mluvčího vlády.

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin

Vše nejlepší do nového roku, přátelé, popřál Putin třem evropským politikům. Zeman mezi nimi chybí

Přečíst článek
Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se musí omluvit Miroslavu Kalouskovi (TOP 09)

Babiš se musí omluvit Kalouskovi za výrok, že rozkrádal ministerstvo obrany, uvedl Nejvyšší soud

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme