Jak vybudujete značku, kterou zákazníci zbožňují? Poslouchejte příběhy českých podnikatelů z firem, které jsou na tom stejně jako vy. Oddané svému řemeslu. Jak přemýšlí? Co je inspiruje? Jakých chyb se ve svém podnikání dopustili? Jak se jim povedlo přežít v extrémně náročném prostředí byznysu? Podcast Buduj značku vám pomáhá na vaší byznysové cestě. Rozhovory moderuje Petr Schwank z podcastového vydavatelství EP Events and Production.
podcast
117: Manh Tung Nguyen: České firmy vyhledávají vietnamské večerky
Je mu lehce přes třicet, ale firem už stihl vybudovat hned několik. Manh Tung Nguyen je schopný mladý podnikatel, který stojí třeba za organizací CzechViet. Ta propojuje české firmy s těmi vietnamskými. Nedávno například proletěla internetem iniciativa společnosti, kdy spoustu provozovatelů vietnamských večerek dodávalo jídlo do přetížených nemocnic. To bylo během největší koronavirové rány.
Jaké jsou převládající mýty o Vietnamcích v Čechách? Jak těžké je spolupracovat s touto komunitou? Čím je specifická? A proč se jedné z generací Vietnamců u nás říká "banáni?" To vše se dozvíte v rozhovoru.
116: Patrik Juránek: Krize vznik nových firem nezastaví
Patrik Juránek stojí za Startup Disrupt. To je platforma, která propojuje startupisty s největšími světovými podnikateli, předává zkušenosti a mentoruje začínající projekty. Aktuálně se, podobně jako většina podobných organizací, přesouvá do světa online. Jak se během koronavirové pandemie promění startupová scéna? Budou dál vznikat revoluční projekty? A je česká republika dostatečně zajímavou líhní nápadů?
115: Martin Vasquez: U webinářů mi chybí chemie mezi lidmi
Těžko jeho aktivity vměstnat do pár vět. Je expertem na prezentační a řečnické dovednosti, argumentaci a přesvědčování. V těchto oblastech vede semináře a tréninky - kromě korporátních klientů a jednotlivců připravuje i řečníky vystupující na TEDx Prague, kde sám vloni promluvil. Zároveń pořádá kurzy a workshopy improvizace, spoluzaložil Českou improvizační ligu a improvizační divadlo JUST!IMPRO (a založil IMPRO INSTITUT a Školu improvizace) a o improvizaci i vydal dvě knihy.
3 otázky, na které se v rozhovoru dozvíte odpověď:
Proč se nedá improvizovat s rouškou?
Rodí se dobří řečníci nebo se jimi lidé teprve stávají?
Je horší mluvit před velkým nebo malým publikem?
114: Michal Štádler: Krize ukáže pravou hodnotu věcí a služeb
Michal Štáder je bývalým manažerem Tesca. Teď se ovšem věnuje něčemu jinému. Jednou z jeho hlavní ob lastí zájmu je síť obchodů a eshop Levnoshop. V nich nabízí jen zboží, kterých se jiné obchody chtěly zbavit. Je to zboží, které kolikrát pochází i z několik let starých kolekcí. Je ale úplně nové. A tak si ho můžete koupit s obrovskými slevami. "Vyhrál" Michal tímto přístupem v rodící se krizi?
113: Jan Al-Amel: Do konce léta jsme ještě schopni omezení vydržet
Jeho firma Simply5 společně s G82 vytvořila ucelenou studii s názvem Datařův průvodce po pandemii. V rámci studie sledují chování lidí a jejich měnící se očekávání v průběhu karanténních opatření.
Jsme stále ještě optimističtí? Hledáme stabilitu? Do kdy vydržíme restriktivní opatření? A co si představujeme, že přijde pak?
112: Petra Drahoňovská: Překlopení do onlinu není všechno. Musíte si to odpracovat
Kariérní poradkyne Petra Drahoňovská pracuje odkudkoliv. Je digitální nomádkou a půl roku tráví ve Střední Americe. Odtud také vede tento rozhovor. Petra je kvůli karanténním nařízením "uvězněná" v Mexiku. Jakým způsobem se jí proměnila práce? A proč je potřeba se na online školení a kurzy opravdu dobře připravit?
111: Ondřej Vácha: Pro firmy může být zajímavé nakupovat v krizi levnou reklamu
Digitální konzultant Ondřej Vácha se v marketingu pohybuje 14 let a je už asi málo věcí, které by ho v tomto oboru překvapily. Pracoval se všemi druhy firem, a tak teď může objektivně posoudit, jak se z hlediska reklamy chovají v době krize.
Je teď vhodná chvíle na investování do marketingu?
110: Martin Lukeš: Nezávazná "kafíčka" u klientů končí
Martin Lukeš pomáhá firemnímu managementu, jak zlepšit a zefektivnit řízení. Zaměřuje se na obchodníky a sales. Zajímá vás, jakým způsobem se proměňuje uvažování lidí v nastávající krizi? Co bude jinak a jaké cesty se navždycky zavřou?
3 klíčové otázky, na které najdete v rozhovoru odpověď:
Proč obchodníci nepracují dobře s vlastním časem?
Proč nevadí rostoucí počet internetových webinářů?
Co musíte udělat, aby vás změna paradigmatu byznysově neodrovnala?
109: Jakub Málek: Toto ještě není krize. Ale dostáváme se do ní
Advokát Jakub Málek se zaměřuje na pracovní právo. Což je v době, kdy se probírá budoucnost zaměstnanců, docela důležitá práce. Jakým způsobem se vyznat ve vládních nařízeních? A jak pracovat se zaměstnanci, kteří se u vás ve firmě stanou nepotřební? Jak nás lidsky promění krize?
108: SPECIÁL | Tomáš Baránek: Velcí knihkupci možná ztratí svou pozici
Nakladatel, autor, bloger. Tomáš Baránek stojí za známou knižní značkou Jan Melvil Publishing, pod kterou vydává knihy o podnikání a osobním rozvoji.
V rozhovoru se dotkneme témat jako je panická ataka, úzkost a samozřejmě postavení knižního trhu v současné krizi. Tomáš totiž pravděpodobně objevil recept, jak mohou i menší nakladatelství přežít v době aktuální krize. A poptávka lidí tomu napomáhá.
107: SPECIÁL | Kamila Lhotáková: Udělejte si jednoduchý krizový plán
Spoluzakladatelka projektu I love Hummus o krizových plánech malé firmy. Jak se zachováte, když vám onemocní zaměstnanec a vy zaměstnáváte i celou jeho rodinu? Co všechno musíte zohlednit, když jej připravujete a je ještě vůbec čas na nějaký krizový plán myslet? Jak musí přemýšlet vedení výrobní firmy? To všechno jsou aktuální otázky, na které se dozvíte v rozhovoru odpovědi.
106: SPECIÁL | Daniel Šmíd: Na videomeetingu platí stejná pravidla jako na osobní schůzce
Ctít dobré vychování a etiketu by měla být při komunikaci s dalšími lidmi samozřejmost. Ale všichni víme, že se to neděje úplně vždy. I proto je zde Daniel Šmíd, který o etiketě a chování přednáší a píše knihy.
Zavedené principy chování se ale stále mění. A v dnešní době, kdy se vše přesouvá do onlinového prostoru, o to víc. Jak se tedy vlastně zachovat, když máte meeting na Zoomu? Nebo na co si dát obecně pozor při pánském oblékání?
105: SPECIÁL | Šárka Pelikánová: Využijte všech výhod, které vám stát poskytne
Šárka je spolumajitelkou rodinné účetní a daňové firmy Connect Economic Group. A protože se snaží přibližovat svět účetnictví a daní běžným podnikatelům a manažerům, tak má teď mnoho práce. Především s tím, že odpovídá na dotazy všech lidí, kteří nějak ve své firmě řeší aktuální situaci.
Zajímá vás, jakým způsobem si poradit z hlediska účetnictví ve firmě? Jak a kde řešit podporu, kterou stát nabízí? Jak si ulevit od platby daně z příjmů, pokud jste freelancer?
104: SPECIÁL | David Krajíček: Firmy se začnou zbavovat seniorních manažerů
David Krajíček je člověk, který má čuch na lidi. Nejprve vybudoval headhunterskou firmu a dnes pracuje s manažery a majiteli z rodinných firem.
Sám očekává, že se v řádu měsíců firmy začnou zbavovat svých top manažerů. A v rozhovoru vám poradí, jak se na to připravit, ať už stojíte na jakékoliv straně barikády.
Rozhovor je vhodný i pro majitele firem, kteří se nemohou rozhodnout, zda propustit své nejlepší lidi či nikoliv. Faktorů totiž hraje roli spousta.
103: SPECIÁL | Petr Kovařík: Teď se ukážou pravé vlastnosti lidí
Někdy stačí k překlenutí krize správný mindset. O tom je tento rozhovor především. Petr Kovařík je spoluzakladatelem Pražské čokolády, čokoládovny, která je zaměřená především na turisty. Všechny obchody v centru Prahy má teď v existenčním ohrožení. Přesto však neklesá na mysli. A jeho pohled na svět může v mnohém inspirovat i vás.
102: SPECIÁL | Iveta Clarke: Staré jistoty se boří a nové si musíme vytvořit
30 let se věnuje komunikaci, facilitaci, mentoringu a supervizím. Iveta Clarke patří k odborníkům na vnitřní pocity. Často se na ni obrací vysocí manažeři.
V tomto rozhovoru se dozvíte, jakým způsobem se nezbláznit doma. Jak bojovat s nejistotou, která se nám chtě nechtě uhnízdila v hlavě. A jak ze současné situace vyjít jako vítězové. Když už ne finančně, tak alespoň mindsetem.
101: SPECIÁL | Petr Beneš: Tahle krize v nás probudí pozitivitu
Jeden z nejotevřenějších rozhovorů celého podcastu. Petr Beneš je úspěšný podnikatel a startupový nadšenec. I na jeho firmy dopadají důsledky koronaviru. Pokud tedy hledáte informace, jak se s ekonomickým útlumem vypořádat a ještě z něj vzejít vítězně, poslechněte si tento rozhovor.
3 otázky, na které v rozhovoru dostanete odpověď:
Potřebujeme stát k tomu, abychom si ekonomicky poradili?
Co by měl v této chvíli dělat majitel firmy, který chce firmu vyvést z útlumu?
Které firmy budou mít po skončení omezujících nařízení výhodu a proč?
100: SPECIÁL | Vlastimil Hrabal: Nastartujme znovu ekonomiku jako v Hongongu
Vlastimil Hrabal patří k významným českým podnikatelům. 8 let žije a podniká v Asii, kde například stál u zrodu významného fintechového startupu Oriente.
Jakým způsobem se vypořádávají s koronavirem v jihovýchodní Asii? Jak se podniká v takto zasažených a pro nás exotických trzích? Co jsou specifika, která by si měl člověk pohlídat?
Omluvte prosím nižší kvalitu záznamu, která je daná vedením rozhovoru přes Skype.
99: David Procházka: Kdybych si vydělal na Ferrari, tak bych ho někomu věnoval
Mladý podnikatel David Procházka už se stihl dostat třeba do Forbesu nebo do televize. A má to svůj důvod. Je totiž zakladatelem platformy Donio.cz, kde každý může přispět na projekt, který se mu líbí. A k tomu může i něco vyhrát.
David podniká už od střední školy. Jak se dokázal prosadit?
3 otázky, na které se v rozhovoru dozvíte odpověď:
Jsou Češi dobří dárci?
Jakým způsobem zamávala koronavirová krize s naší touhou dávat druhým?
Co je klíčové k sestavení dobrého a spolehlivého týmu?
98: SPECIÁL: Podnikatelé a právnička o současné situaci
Tento díl je jiný. Hosté nesedí naproti mně ve studiu. Jsou v karanténě a bavíme se online. A host není jeden. Jsou celkem 3. Každý z jiných pater byznysu.
Téma je jasné: COVID-19. Ekonomika zastavuje a nachází se v nouzovém stavu. Jak byste se na to jako podnikatelé měli připravit? Jaká opatření udělat? Čeho se naopak vyvarovat? A proč není dobré nechat Vaše lidi koukat v těchto dnech na televizi?
3 hosté, kteří vám předají zkušenosti:
1) Jana Sedláková, advokátka
2) Martin Hurych, B2B podnikatel
3) Michal Pazdera, zakladatel realitní společnosti Justo
Americký prezident Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro šest dalších zemí. Evropská unie mezi nimi není. Na alžírský, irácký a libyjský dovoz se bude vztahovat 30 procent. Pro zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil prezident 25procentní clo a na zboží z Filipín čeká celní přirážka 20 procent. Vyplývá to z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social Trump zveřejnil. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu.
Číst více
Generální ředitelka sociální sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce. Informovala o tom agentura Reuters. Síť tehdy známou jako Twitter v roce 2022 koupil miliardář Elon Musk. Yaccarinová nastoupila do čela X v roce 2023 poté, co Musk propustil většinu zaměstnanců a uvolnil pravidla pro regulaci obsahu.
Číst více
Americký výrobce čipů Nvidia se stal celosvětově první firmou s akciemi na burze, jejíž tržní hodnota dosáhla čtyř bilionů dolarů (84,2 bilionu korun). Akcie firmy dnes přidávají 2,5 procenta. Takzvaná tržní kapitalizace vyjadřuje finanční hodnotu firmy podle celkové hodnoty všech akcií v oběhu.
Číst více
Externí audit k prozkoumání a zjištění procesů ministerstva spravedlnosti v bitcoinové kauze provede firma Grant Thornton. Po dnešním jednání vlády to na tiskové konferenci řekla ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) , smlouvu podle ní ministerstvo uzavře dnes, nebo ve čtvrtek.
Číst více
Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes po svém příletu do Říma setkal při soukromé audienci s papežem Lvem XIV., píše agentura ANSA. Podle Vatikánu mluvili například o možných mírových jednáních. Zelenskyj do Říma přicestoval, aby se zúčastnil konference o obnově Ukrajiny.
Vláda schválila nákup 11 lehkých vrtulníků 🚁 pro Leteckou službu Policie ČR. Zakázku odsouhlasila do maximální výše 5,54 miliardy korun. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo vnitra.
Americký prezident Donald Trump loni na soukromé schůzce s dárci řekl, že se v minulosti snažil odradit ruského prezidenta Vladimira Putina od invaze na Ukrajinu hrozbou, že v odvetě vybombarduje Moskvu. Stanice CNN dnes zveřejnila zvukový záznam, na kterém podle ní Trump o rozhovoru s Putinem dárcům vypráví.
Evropský parlament schválil přidělení 114 milionů eur (zhruba 2,8 miliardy korun) České republice po loňských povodních. Částka je součástí pomoci v hodnotě 280 milionů eur. Opatření je součástí širšího balíku povodňové pomoci v hodnotě 280 milionů eur (6,9 miliardy korun), který kromě ČR zahrnuje také Slovensko, Polsko, Rakousko, Moldavsko a Bosnu a Hercegovinu.
Společnost Duslo zavře kvůli špatným hospodářským výsledkům svůj bratislavský závod vyrábějící chemikálie pro gumárenský průmysl známý jako Istrochem či Dimitrovka. Serveru Aktuality.sk to potvrdil ředitel firmy Petr Bláha, podle kterého závod nemá šanci konkurovat levným čínským producentům. O práci tak přijde zhruba 200 lidí. Duslo patří do skupiny Agrofert.
Číst více