Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Klimatičtí vyslanci v Dubaji zadělali na budoucí inflaci

Lukáš Kovanda: Klimatičtí vyslanci v Dubaji zadělali na budoucí inflaci
Profimedia
Lukáš Kovanda

Končí další z klimatických konferencí OSN, známých jako COP. Jak je obvyklé, nic vskutku převratného delegáti nedojednali. Ačkoli značnou uhlíkovou stopu při sletu do Dubaje zanechali. Ano, pravda, shodli se – vůbec poprvé – na zásadním ústupu od fosilních paliv, ropy a plynu. Jenže poté, co se před dvěma lety dohodli na podobné konferenci v Glasgow na ústupu od uhlí, jeho globální spotřeba opět narostla. A nadále narůstá, píše ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.

Reklama

Smyslem těchto monstrakcí ale není něco zásadního dojednat. Smyslem je vyslat přesvědčivý signál bankám a finančním skupinám: podívejte, když budete dále financovat fosilní energie, nebudete patřit do naší vybrané, globálně semknuté společnosti, budete tak trochu vyvrheli. Smyslem zkrátka vlastně je demonstrace jednoty a síly, ba moci. Moci, na niž má být dokonce i moc peněz krátká.  

Být vyvrheli, toho se banky či finančníci obávají jako málokdo jiný, neboť reputace je pro ně podstatou byznysu. Takže ke svým úvěrům fosilnímu byznysu budou přičítat o to vyšší přirážku za reputační újmu, případně je už ani neposkytnou.

Emisní nula v roce 2050. Klimatický summit přinesl historickou dohodu dvou set zemí

Předseda klimatické konference COP28 Sultán Džábir po dlouhém nočním jednání oznámil ve středu dopoledne dosažení klíčové dohody o odklonu od fosilních paliv, píší zahraniční agentury. Svět se díky historické dohodě mezi téměř dvěma sty zeměmi přiblížil k cíli uhlíkově neutrální planety v roce 2050.

Přečíst článek

Výsledkem bude celkové další prodražení investic do energetiky, a tedy energetiky samotné, neboť zelené zdroje při současné úrovni lidského poznání a technologií nejsou s to ty fosilní plně nahrazovat. Delegáti konference COP ale zřejmě nebudou těmi, na koho související zdražení energií nejtíživěji dolehne.

Příští nárůsty regulované a ostatně i neregulované složky ceny elektřiny či plynu i u nás v Česku a také příští inflační vlny začínají právě na takových konferencích, jako je COP. Ačkoli z té nějaké další budoucí inflační vlny, až se vzedme, lidé mnohem spíše – neprávem – obviní tu či onu národní vládu nebo centrální banku, určitě ne OSN.

Stanislav Šulc: Elektřinu chceme všichni. Bordel, který přináší, ale nechce nikdo. Jaderný odpad nemá v Česku řešení

Kam s ním? Z otázky budoucnosti úložiště jaderného odpadu se stává významné politikum. A je to tak dobře.

Přečíst článek

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy čtěte zde

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Naše energetické „zelenání“ zaplatí naše děti. I s úroky

Lukáš Kovanda: Naše energetické „zelenání“ zaplatí naše děti. I s úroky

Přečíst článek
Šéfka ECB Christine Lagardeová

Lukáš Kovanda: Evropští a američtí centrální bankéři se dostali do křížku. Kvůli klimatu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme