Reklama

Jana Havligerová: Čas lakování narůžovo končí

Petr Fiala, premiér republiky
ČTK
Jana Havligerová

Dolní komora parlamentu bude zítra schvalovat plán státních financí na letošní rok. Nečeká se žádné velké drama. S přesuny peněz, respektive nově navrženými výdaji ve výši 2,8 miliardy korun, souhlasí i opoziční frakce. Suma má jít na pomoc ukrajinským uprchlíkům, na humanitární pomoc Ukrajině, a posílení rozpočtu ministerstva obrany na nákup ručních zbraní.

Reklama

Za normálních okolností by si Fialův kabinet mohl po schvalovací proceduře oddechnout, že má v ruce nejdůležitější zákon roku. Okolnosti ovšem ani zdaleka nejsou normální. Vláda by se měla spíš pořádně nadechnout a říct lidem na rovinu, že důsledky války, a to i kdyby skončila v dohledné době, budou znamenat další miliardové výdaje. Nikoliv jen letos, ale minimálně i příští rok.

Znamená to, že se buď budou zvedat daně, anebo skutečně tvrdě škrtit finance prakticky ve všech „službách“, které obsluhuje stát. Na hloupé řeči, že se ta či ona opatření lidí nedotknou, není vhodná doba. Hladkým schválením rozpočtu dočasné příměří pětikoalice s ANO a SPD končí, začne tvrdý politický boj. Jeho hlavním tématem budou problémy spojené s válkou na Ukrajině.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Loutková vláda, nová železná opona nebo rozdělená země. To jsou možné scénáře pro Ukrajinu

Válka na Ukrajině jednou pro vždy změní Evropu, píše server CNBC. A to i tehdy, kdy to dopadne nejlépe, jak může. Tedy, že Ukrajina se ubrání ruské převaze a nadále zůstane suverénním státem. 

Přečíst článek

Pomoc vlády bude potřebovat více lidí než obvykle

Vládní komunikace rozhodně oslnivá není. Ministři se vezou na vzedmuté vlně solidarity s ukrajinskými uprchlíky, a ochotně mluví jen o tom, jací jsou kabrňáci. Inflace se přitom dál roztáčí, ceny energií budou kvůli sankcím ještě stoupat, sankční politikou budou zasažené i firmy. Ve zkratce – probírání se ekonomiky z covidového šoku bude pomalejší, zpomalí se růst životní úrovně. Záchrannou síť bude potřebovat víc lidí než obvykle.

Vládní opozice, i když ne zcela otevřeně, z toho už teď vytlouká politický kapitál. Stačí se podívat na Babišovy sociální sítě. Okamurova SPD leckoho překvapila a možná i ukolébala prohlášením, že ukrajinským uprchlíkům je potřeba pomoc a zajistit jim bydlení a věci nutné k životu. Je ale jen otázka času, kdy se okamurovci vrátí ke své osvědčené taktice a problémy obrátí proti migrantům. Není od věci připomenout, že volby do třetiny Senátu a obecních zastupitelstev by se mohly konat na přelomu září a října. Pravděpodobně 30. září a 1. října. Prezident má na vyhlášení jejich termínu čas do začátku letních prázdnin.

Reklama

Roman Abramovič

Británie chystá štvanici na ruské oligarchy, chce zabavovat jejich private jety

Británie ve středu oznámila nový balík sankcí namířených proti Rusku kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Chystá se mimo jiné zabavovat letadla užívaná ruskými oligarchy, která jsou zaparkovaná na britských letištích.

Přečíst článek

Čas na oznámení nepopulárních opatření, a ta nutně přijdou, se krátí. Už teď zjevně začínají být nervózní hejtmani, na jejichž bedra spadla starost o ubytování uprchlíků. Žádají vládu o peníze, protože krajské kapacity nestačí a musejí částečně využívat soukromé hotely a penziony. To je jen dílčí problém, který hned tak nezmizí.

Uprchlíci nebudou v Česku pobývat jeden či dva týdny, komplikací s jejich přijetím a integrací bude jenom přibývat. Stejně se bude zvyšovat újma tuzemských domácností kvůli zdražování potravin, pohonných hmot a energií. Vláda to musí včas veřejně přiznat, a vysvětlit jaké kroky a proč kvůli tomu podniká a podnikne. Jestli k tomu nesebere odvahu, brzo se ocitne v těžké defenzivě.

Joe Biden, americký prezident

Biden oznámil zákaz dovozu ruské ropy. Připojí se i Británie

Spojené státy kvůli ruské invazi na Ukrajinu zakazují dovoz ropy z Ruska, oznámil to americký prezident Joe Biden. Upozornil, že rozhodnutí bude mít dopad na ceny pohonných hmot v USA, které nadále porostou. Do konce roku přestane dovážet ruskou ropu a produkty z ní také Británie, uvedl to britský ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng.

Přečíst článek

český premiér Petr Fiala mluví na demonstraci na podporu Ukrajiny

Politický diář Jany Havligerové: I vážná doba má své kuriozity

Profesor pražské VŠE, člen TOP 09 Martin Dlouhý na svém facebookovém profilu ohlásil zavedení osobních protiruských sankcí. Z důvodu svědomí a morálních zásad, jak uvádí, nepovede ruským studentům bakalářské či diplomové práce, nebude je učit a zkoušet a nebude jim ani opravovat testy. Příspěvek nazvaný „Moje sankce“ záhy smazal. Co dodat. Vzdělanec a k tomu hrdina, to je sen všech žen.

Přečíst článek

Reklama

Související

Šéf vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka

Lukáš Kovanda: Jurečka naznačuje, že vláda zvýší daně, i když premiér dosud tvrdil opak

Přečíst článek
Polský premiér Mateusz Morawiecki

USA posilují vliv ve střední Evropě. Polákům postaví jadernou elektrárnu, Česko s tendrem váhá

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala

Fialova vláda může stabilizovat veřejné finance bez zvyšování daní. Díky inflaci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme