Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Anna Šuhajdová: Nová kapitola investic. Výrobce baterií CATL uspěl při vstupu na burzu

Čínská firma Contemporary Amperex Technology Co. Limited vstoupila na burzu
Profimedia.cz
Anna Šuhajdová

Když 20. května hongkongská burza otevřela své brány čínskému bateriovému gigantu CATL (Contemporary Amperex Technology Co. Limited) bylo jasné, že se nebude jednat o běžný obchodní den. Cena akcií na začátku vzrostla o výrazných 18 procent, čemuž předcházel i výnos z primární veřejné nabídky akcií (IPO) ve výši 4,6 miliardy dolarů. Globálně, z hlediska objemu, se toto IPO letos zatím umístilo na prvním místě. Investory samozřejmě zajímá, zda se výrobci bude i nadále dařit tímto způsobem.

Jedinečnost tohoto IPO podtrhuje aktivita předních správců prvotních nabídek, mezi které patří jména jako Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Bank of America a China International Capital Corporation. Brendan Ahern ze společnosti KraneShares navíc označil CATL za „must-have titul“ pro každého, kdo se chce zapojit do elektromobility z investičního hlediska.

Nová továrna v Evropě

Mnohamiliardové IPO s sebou tradičně přináší i otázky využití nově získaného kapitálu. Vzhledem k tomu, že firma z velké části prezentuje své zahraniční aktivity, je odpověď jednoznačná. Většina částky poputuje do Maďarska s cílem postavit novou továrnu, jejímž prostřednictvím bude společnost CATL schopna ještě efektivněji spolupracovat s evropskými značkami, jako jsou BMW, Volkswagen a Stellantis.

Takový krok je nesmírně důležitý, což potvrzují i slova Neila Beveridge, hlavního analytika společnosti Bernstein, který tvrdí, že společnost má v Evropě zatím tržby pouze 20 až 25 procent, což představuje vysoký potenciál růstu.

Geopolitické napětí a americká cla

Rovnováhu mezi výše uvedenými pozitivy a potenciálními překážkami dotváří geopolitická nejistota. Začátkem tohoto roku se výrobce ocitl na seznamu sledovaných subjektů amerického Pentagonu, konkrétně kvůli podezření z vazeb na čínskou vládu, což společnost velmi důrazně popírá.

Druhým faktorem ovlivňujícím jeho podnikatelské aktivity jsou také loňská cla uvalená USA a EU. Podle Washingtonu a Bruselu to byl naopak důsledek nekalých obchodních praktik Číny. Společnost si je vědoma obou těchto výzev a zároveň se netají tím, že jejich aktuální prioritou je expanze v Evropě.

Finanční výsledky

Rok 2024 byl z hlediska hospodářských výsledků pro společnost smíšený. Tržby meziročně klesly o 9,7 procenta, a to především v důsledku zostřující se konkurence na domácím trhu v Číně. Ještě zásadnější však je, že čistý zisk společnosti se ve srovnání s loňským rokem zvýšil o 15 procent, což signalizuje lepší marže a efektivní řízení nákladů. Důležité je také samotné pozadí, na kterém se tato čísla formovala. Podle britské výzkumné společnosti Rho Motion vzrostl čínský trh s elektromobily v roce 2024 o 40 procent na jedenáct milionů kusů, a tak se dodavatelé jako CATL těšili vysoké poptávce.

Lákavá energetika

Pro investory, kteří se zajímají o energetický sektor, ale i o elektromobilitu jako celek, může být vstup giganta CATL na burzu jen začátkem nové kapitoly. Vysoké ambice v Evropě a zlepšující se stav ekonomiky jsou faktory, které společnosti poskytují slibné zázemí pro expanzi, která by mohla být potenciálně následována vývojem samotné ceny akcií, která od začátku obchodování roste.

Výrobce baterií pro elektroauta CATL vstoupil na hongkongskou burzu

Akciový hit. Čínský výrobce autobaterií CATL vstoupil na hongkongskou burzu a akcie letí vzhůru

Akcie největšího výrobce baterií pro elektromobily na světě se začaly nově prodávat na burze v Hongkongu. Investoři o ně mají enormní zájem, hned po vstupu ceny vyrostly o 13 procent. Akcie se dříve prodávaly jen v Šen-čenu, otevřenější a likvidnější hongkongský trh chce firma využít pro zisk peněz na další expanzi.

Přečíst článek

Související

Výrobce baterií pro elektroauta CATL vstoupil na hongkongskou burzu

Akciový hit. Čínský výrobce autobaterií CATL vstoupil na hongkongskou burzu a akcie letí vzhůru

Přečíst článek
Výrobce baterií pro elektromobily CATL představuje nové technologie

Největší výrobce baterií pro elektromobily CATL vydává nové akcie za miliardy dolarů. Zájem o ně je enormní

Přečíst článek
Doporučujeme