Reklama

Už i trhy mají Johnsona dost. Po zprávách o rezignaci rostou

Londýnská burza, ilustrační foto
ČTK/AP
 nst
nst

Akcie a měny nemají nejistotu obvykle v lásce. V Británii ovšem už trpělivost s premiérem přetekla, takže i trhy slaví spekulace o rezignaci.

Reklama

Libra vzrostla o 0,35 procenta vůči americkému dolaru  na 1,1971 dolaru už dopoledne po spekulacích, že Boris Johnson rezignuje na post premiéra. Akciový index FTSE 100 vzrostl o 0,7 procenta. 

Na dluhopisových trzích vzrostl výnos 10letých vládních dluhopisů Spojeného království na 2,153 procenta. Podle CNBC se tak  stalo poté, co během 48 hodin odstoupilo z Johnsonovy vlády více než 50 poslanců, včetně dvou těžkých vah, ministra zdravotnictví a financí. 

Vláda premiéra je sužovaná skandály a obviněními z klamání veřejnosti, ale poslední kapkou pro mnoho poslanců je případ konzervativního zákonodárce a bývalého náměstka hlavního whipa Christophera Pinchera. Ten čelí obvinění ze sexuálního napadení.

Whip je poslanec, který dohlíží, aby příslušníci strany hlasovali ve sněmovně podle stranických zájmů. Pinchera jmenoval Johnson do funkce letos v únoru. Nejprve tvrdil, že o vyšetřování Pinchera nic nevěděl. Downing Street později uvedla, že na případ zapomněl, a Johnson se za pochybení omluvil.

Boris Johnson

Johnson neustál politický tlak. Rezignoval na post předsedy strany, premiérem bude do podzimu

Britský premiér Boris Johnson odstoupil z pozice lídra Konzervativní strany. Začíná tak proces výběru nového vůdce konzervativců, a tedy i příštího ministerského předsedy. Johnson před sídlem britských premiérů v Downing Street řekl, že zůstane ve funkci předsedy vlády, dokud nový vůdce konzervativců nebude vybrán. Nejen od opozice, ale i z řad konzervativců ovšem zaznívají hlasy, že uvolnění premiérského křesla by mělo být okamžité, nebo alespoň velmi rychlé.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Libra (ilustrační foto)

Centrální banky pracují na nové formě hotovosti. Digitální euro či libra může mít dopad na inflaci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme