Světová ekonomika v příštích letech poroste, uškodit jí může válka

Celosvětový růst ekonomiky pro období let 2024 až 2025 bude činit asi 2,8 procenta, tedy o 0,1 bodu více než v roce 2023. Vyplývá to z analýzy společnosti Allianz Trade. Rozhodujícími faktory pro pomalý růst HDP jsou podle ní válečné konflikty a nejistota spojená s volbami, které se konají v důležitých státech světa.
Důvodem pro nevýrazný růst HDP jsou podle analýzy Allianz Trade také přetrvávající rizika recese v eurozóně a zvyšující se rizika v USA, kde se očekává zpomalení růstu HDP na 1,7 procenta. Analýza předpovídá, že centrálním bankám se podaří dosáhnout inflačních cílů pravděpodobně na počátku roku 2025, tedy o šest měsíců později, než se původně očekávalo.
Nadcházející výsledky voleb v USA, Velké Británii či Francii a vývoj válečných konfliktů podle Allianz Trade prověří odolnost ekonomik. Globální růst dosáhl v prvním pololetí svého dna, ale v globálním výrobním sektoru je stále přebytek nabídky a zejména v eurozóně je nízká poptávka.
Zatímco v Evropě se začíná více diskutovat o zkrácení pracovního týdne, Řekové na to jdou jinak. Tamní vláda si od zákona, který platí od června a umožňuje šestidenní pracovní týden, slibuje zvýšení zaměstnanosti a omezení práce na černém trhu. Novinka se ovšem u Řeků nesetkala s pochopením a vyvolala pobouření.
Šest dní v práci má spasit ekonomiku. Řecká novinka vyvolala mezi zaměstnanci pobouření
Zprávy z firem
Další zpomalení Číny
„Rizika recese v eurozóně přetrvávají a v USA se dokonce zvyšují, což je způsobeno zejména stavem trhu práce. V letech 2024 a 2025 očekáváme růst globálního HDP 2,8 procenta, v eurozóně dosáhne zvýšení na 1,4 procenta. Čína zaznamená další zpomalení svého růstu, a to na 4,3 procenta v roce 2025,“ uvedl ředitel české pobočky Allianz Trade Dalibor Trojek.
Klíčovým makroekonomickým ukazatelem pro následující měsíce bude podle analýzy také inflace. Centrální banky odložily nebo zpomalily své cykly uvolňování kvůli inflaci. V celosvětovém měřítku by inflace měla v roce 2025 dosáhnout 3,9 procenta po 5,6 procenta v roce 2024, přičemž v USA by měla směřovat ke dvěma procentům a v eurozóně 2,1 procenta. Čína by se naopak měla dostat z deflace růstem o 1,5 procenta, sdělil Trojek.
Po prohraných evropských volbách a nečekanému vyhlášení parlamentních voleb se francouzské trhy otřásly. Nyní se ale zdá, že situace je oproti prvnímu kolu hlasování o poznání uvolněnější. Firmy totiž mají po oznámení spolupráce levice a centristů alespoň několik indicií, že by po víkendu nemuselo dojít k úplně nejděsivějším scénářům.
Karel Pučelík: Taktizování proti Le Penové trhy uklidňuje
Politika
Inflace začala opět růst i ve střední Evropě. Za tímto obratem stál především výraznější růst cen potravin. Vývoj inflace by však podle Allienz Trade měl kopírovat celosvětové prognózy. Celková inflace v Česku, tedy 3,7 procenta meziročně v prosinci, v Polsku 3,6 procenta a Maďarsku 4,8 procenta se do konce roku 2024 opět zvýší nad cílové hodnoty centrálních bank jednotlivých států. V roce 2025 by se podle analýzy měla inflace postupně zmírňovat a vracet se do horní poloviny cílových pásem.
Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52.000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V ČR působí od roku 1997.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.