Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šnobr: Klienti Bohemia Energy jsou v pasti. Zastropování záloh problém jen odloží

Fronta kvůli novým smlouvám na energie před Pražskou energetikou v pražské Vladislavově ulici
Newstream / Dušan Kütner
Petra Nehasilová Jansová

Klienti zkrachovalé Bohemia Energy utíkají z režimu DPI (dodavatel poslední instance) k novým dodavatelům, u nichž si fixují nevýhodné ceny. „Nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. Tedy mnohem dráž, než za co se prodávala elektřina letos a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni,“ říká investor a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Reklama

Pomůže klientům z DPI režimu zastropování záloh?

To je jen východisko na krátkou dobu. Sice teď zaplatí nižší zálohy, částka je ale dožene po zúčtování, které budou muset zaplatit jednorázově.

V podstatě tak jde jen o odložení problému?

Asi se nebyli schopní tak rychle na ničem dohodnout. Zastropování záloh může být první fází, na nové vládě pak může být i to, zda stát přispěje lidem přímo. Ale to jen spekuluji.

Reklama

Michal Šnobr

Šnobr: Krach Bohemia Energy může být pro trh zásadní

Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, oznámila konec své činnosti kvůli neustálému nárůstu cen energií. Krach to podle minoritního akcionáře firmy ČEZ Michala Šnobra může být pro trh velmi zásadní. „Tento krach je krachem obchodního modelu, který bude mít důsledky pro společnost a její věřitele,” říká Šnobr.

Přečíst článek

Je výhodné opustit režim tzv. DPI a upsat se novému dodavateli smlouvou s delší fixací?

Výhodné to moc není. Klienti z DPI se dostali do situace, kdy jim nový dodavatel, ke kterému propadli sítem, nakupuje elektřinu a plyn na krátkodobých spotových kontraktech. To je dražší než cena, za kterou se prodávala elektřina v tomto roce a třikrát až čtyřikrát více, než to bylo loni. 

Elektřina bude zlevňovat

To je za kolik?

Budeme mluvit o velkoobchodních cenách. Loni se pohybovala cena kolem 40 eur za megawatthodinu v budoucnu to pravděpodobně bude kolem 70 eur. Toto zvýšení je nevyhnutelné, protože ceny elektřiny byly v minulosti nepřirozeně levné. Cena elektřiny na trhu DPI se ale pohybuje i kolem 200 eur za MWh.

Elon Musk

Musk včera díky akciové rally Tesly zbohatl o 529 miliard korun

Šéf automobilky Tesla i vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk je nejbohatším člověkem v novodobých dějinách. Je více než stokrát bohatší než premiér Andrej Babiš a mohl by si koupit vše, co se v Česku letos vyprodukuje.

Přečíst článek

Nová smlouva je tedy nevýhodná kvůli delší fixaci?

Klient má pouze omezené možnosti: nejčastěji dvouletou nebo tříletou fixaci. Do budoucna by ale měla cena elektřiny klesat. Zatímco v roce 2022 se cena elektřiny vyšplhá v průměru ke 110 eurům za megawatthodinu, v roce 2023 se cena u ročního kontraktu bude pohybovat kolem 85 eur za MWh a v roce 2024 okolo 72 eur za MWh. Jak ale naznačuje aktuální vývoj trhu, klient si nyní zafixuje tu nejvyšší cenu, blížící se té z roku 2022.

Klienti zkrachovalé Bohemia Energy jsou v pasti

Nic jiného mu ale nezbývá. Radil byste tedy vyčkat v režimu DPI?

Ano nezbývá. Proto tomu říkám past. Na jedné straně dostane od dodavatele v DPI předpis záloh na šest měsíců, který ho logicky vyděsí a motivuje k rychlém přechodu. Doporučovat si ale netroufám, protože nevíme, kdy velcí dodavatelé změní ceníky a budou reflektovat pokles cen, který nastal v uplynulých třech týdnech. Nemáme ani garanci toho, zda vůbec ke snížení cen pro své odběratele přistoupí.

Neměli by dodavatelé pokles ceny vzít v potaz co nejrychleji a přispět tak k rychlejšímu řešení této situace?

Nelze z toho vinit dodavatele elektřiny, pohybují se na trhu a chovají se podle toho. V každém případě jsou pohyby cen tak prudké, že by rychlejší změna ceníku byla adekvátní. Na druhou stranu uznávám, že museli přijmout velký počet klientů, s nimiž nepočítali, a musí si zakalkulovat riziko. 

kontrola bezinfekčnosti v restauracích a kavárnách

Restauratéři se bouří proti zpřísňování. Covid je loni připravil o 76 miliard

České hospody a restaurace se bouří. Není divu, Češi loni totiž kvůli covidu utratili v restauracích a hospodách o 76 miliard korun méně, než by utratili nebýt pandemie, plyne z nových dat Eurostatu.

Přečíst článek

Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR

Jan Borůvka: To, co se děje na realitním trhu, je hysterie

Ačkoli realitní profesionál, sám je překvapen tím, jak je potřeba vlastnit nemovitost u lidí silná. "Přece normální je i být v nájmu," říká k dlouhodobému růstu cen nemovitostí v rozhovoru pro newstream.cz generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka. Obchodování s nemovitostmi se přitom kultivuje – do konce letošního roku budou muset mít makléři, kteří neměli příslušné vzdělání a praxi, povinné zkoušky. „A lepší vzdělání už je znát,“ říká. Počet obchodníků se ale nesnížil.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme