Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Sberbank se navzdory sankcím daří, banka vykázala ve druhém čtvrtletí rekordní zisk

Logo Sberbanky na její pobočce v ruském Petrohradě
profimedia.cz
 ČTK

Největší ruská banka Sberbank měla ve druhém čtvrtletí podle mezinárodních účetních standardů rekordní zisk 380,3 miliardy rublů (89,5 miliardy korun). Přispěl k tomu nárůst objemu úvěrů a zlepšení marží. Banka dále zlepšila svůj odhad růstu ruské ekonomiky v letošním roce na přibližně 1,8 procenta, v předchozí prognóze počítala se stagnací hospodářství.

Reklama

Ruská centrální banka finančním ústavům nařídila po ruské vojenské invazi na Ukrajinu loni v únoru omezit zveřejňování informací. Sbebank, jejíž zisky se loni propadly o téměř 80 procent, tedy nezveřejnila pro většinu čísel meziroční srovnání.

Za první pololetí banka vydělala 737,5 miliardy rublů. Sberbank už dříve uvedla, že v letošním roce její zisk patrně překoná rekordních 1,25 bilionu rublů za rok 2021.

„Dynamický rozvoj podnikání a zlepšování makroekonomických podmínek nám dává jistotu, že do konce roku 2023 dosáhneme svých ambiciózních cílů," uvedl v prohlášení generální ředitel German Gref.

Komerční bance v pololetí klesl zisk, výnosy i vklady klientů

Další z velkých bank hlásí pokles zisku. Komerční bance spadly i výnosy a vklady klientů

Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním pololetí meziročně klesl o 2,9 procenta na 8,1 miliardy korun. Celkové výnosy se jí snížily o 5,6 procenta na 18,1 miliardy korun. Banka neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu. Francouzská mateřská banka Société Générale se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku.

Přečíst článek

„Úvěry soukromým a firemním klientům rostly rychlejším tempem," dodal. „Ve druhém čtvrtletí jsme poskytli historicky nejvyšší objem úvěrů - více než 6,6 bilionu rublů," uzavřel.

Banka uvedla, že čisté úrokové výnosy vzrostly na 597,6 miliardy rublů. Meziročně vzrostly díky zvýšení objemu provozních aktiv a oživení obchodních marží. Návratnost vlastního kapitálu činila 25,5 procenta. Čistá úroková marže banky se vyšplhala na 5,8 procenta v důsledku normalizace výpůjčních sazeb a změny ve struktuře rozvahy Sberbank.

Ruská centrální banka v loňském roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 20 procent, poté následovala série snižování sazeb až na úroveň 7,5 procenta. Tento měsíc banka překvapivě zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na osm procent.

prodejna Apple v ČR

Mobilní data mimo EU za stovku na týden? Jde to

Chytrý telefon se stal na cestách nezbytným společníkem, jak si ale zajistit funkční data bez účtu za tisíce? Za pomoci moderních technologií se dají v zahraničí sehnat data již za stokorunu na týden.

Přečíst článek

Svým aktualizovaným výhledem růstu ruské ekonomiky se banka přiblížila odhadu centrální banky která letos očekává zvýšení HDP o 2,5 procenta. Ruský průmyslový sektor udržují v chodu rostoucí výdaje na obranu. Ekonomové v Rusku i v zahraničí se obecně shodují, že dlouhodobé ekonomické vyhlídky Ruska jsou kvůli sankcím omezené.

Sberbank v loňském roce opustila téměř všechny evropské trhy, včetně České republiky. Jako důvod uvedla velký odliv hotovosti a ohrožení zaměstnanců a majetku kvůli ruské invazi na Ukrajinu a západním sankcím. Sberbank je jednou z několika bank, které mají zakázaný přístup k mezinárodní platební síti SWIFT, což omezilo její bankovní aktivity v zahraničí.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Logo Sberbanky na její pobočce v Moskvě

Sberbank se definitivně stáhla z evropského trhu, poslední část koupil rakouský podnikatel

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme