Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Saúdové zvýší těžbu ropy, pokud by její cena měla pod tíhou ruských sankcí výrazně růst

Ropa, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Saúdská Arábie dala západním spojencům najevo, že je připravena zvýšit těžbu ropy v případě, že produkce v Rusku výrazně klesne v důsledku sankcí. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom Informoval britský list Financial Times (FT). Ceny ropy na zprávu reagovaly poklesem.

Reklama

Summit Evropské unie našel tento týden shodu na embargu, které se bezprostředně dotkne více než dvou třetin dovozu ruské ropy do EU. Do konce letošního roku by pak embargo mělo pokrýt 90 procent tohoto dovozu.

„Saúdská Arábie si je vědoma rizik i toho, že není v jejím zájmu ztratit kontrolu nad cenou ropy,” uvedl jeden ze zdrojů FT. Saúdská Arábie je největším producentem ropy v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Země doposud odolávala výzvám ze strany americké vlády, aby urychlila zvyšování těžby, a pomohla tak snížit cenu suroviny.

Cena severomořské ropy Brent krátce vykazuje pokles asi o 1,8 procenta zhruba na 114,15 dolaru za barel. Investoři čekají na výsledek čtvrtečního zasedání kartelu OPEC a jeho spojenců, což je skupina označovaná jako OPEC+.

Jeden ze zdrojů FT uvedl, že skupina by na dnešním zasedání mohla oznámit okamžité zvýšení těžby v Saúdské Arábii a ve Spojených arabských emirátech. Dodal nicméně, že konečné rozhodnutí zatím nepadlo a že skupina by se mohla dál držet dřívější dohody o postupném zvyšování produkce.

Elon Musk

Pokud se nevrátíte do kanceláří, jděte práci předstírat jinam, vzkázal Musk zaměstnancům Tesly

Šéfovi Tesly Elonu Muskovi došla trpělivost se zaměstnanci pracujícími na dálku. V emailu je vyzval, ať se okamžitě vrátí do kanceláří, nebo bude předpokládat, že na své funkce rezignovali. Na emaily upozornil server CNBC. „Předstírat práci můžete někde jinde,“ napsal posléze Musk na Twitteru.

Přečíst článek

Jamie Dimon, šéf JPMorgan Chase

Vlivný americký bankéř čeká hurikán v ekonomice

Americká investiční banka JPMorgan se připravuje na „ekonomický hurikán“. Její šéf Jamie Dimon radí investorům, aby se zařídili stejně. Jeho banka chystá velmi konzervativní přístup. Důvodů je hned několik. Dimona znepokojuje zejména válka na Ukrajině, stejně jako obava, že Fed svůj boj s inflací prohrává, píše CNBC.

Přečíst článek

Elektřina, ilustrační foto

Prahu postihl masivní výpadek elektřiny

Prahu postihl masivní výpadek dodávek elektřiny z rozvodny na Chodově. Zasažené bylo centrum Prahy, ale i jiné městské části. Přerušení dodávek elektřiny trvalo necelou hodinu.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Benzin i nafta dál skokově zdražují. Dílem je to vinou Saúdů

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin

K čemu jsou sankce? Rusko díky bulharské výjimce získává miliardy na financování války

Přečíst článek
Třetí se směje. Čína díky západním sankcím ušetřila miliardy při nákupu ropy

Třetí se směje. Čína ušetřila díky západním sankcím miliardy dolarů při nákupu ropy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme