Reklama

Růst cen energie příští rok poleví. Inflační spirála Evropě nehrozí, zní z MMF

elektroměr, elektřina
Pixabay

Situace na trhu s energiemi by se měla příští rok stabilizovat, ceny půjdou dolů, říká odborník z MMF.

 Vzestup cen energie by měl v příštím roce polevit, Evropa by se tak měla vyhnout inflační spirále. Uvedl to podle agentury Reuters šéf evropského odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF) Alfred Kammer.

„V této fázi neočekáváme žádnou inflační spirálu v Evropě,” prohlásil Kammer. „Za vysokou inflací, kterou nyní vidíme, skutečně stojí nárůst cen energie, který podle našeho názoru během roku 2022 odezní,” dodal.

Za nynějším převisem poptávky po energii nad nabídkou podle Kammera stojí obnovování hospodářské aktivity i další faktory, například počasí. Kammer rovněž uvedl, že nynější vzestup spotřebitelských cen v eurozóně zatím nevedl k dalšímu kolu zvyšování mezd, a to mimo jiné kvůli tomu, že tamní trh práce stále zůstává nevytížený. Upozornil, že objem odpracovaných hodin se nachází tři procenta pod úrovní z období před příchodem koronavirové pandemie.

Růst spotřebitelských cen v Evropské unii je nyní nejrychlejší za posledních deset let. Statistický úřad Eurostat dnes oznámil, že v září se meziroční míra inflace zvýšila na 3,6 procenta ze srpnových 3,2 procenta.

Česká ekonomika v letošním roce vykáže podle MMF růst o 3,8 procenta, v příštím roce ale tempo růstu zrychlí na 4,5 procenta. Oba odhady Mezinárodního měnového fondu jsou nižší, než v jeho jarní prognóze.

MMF vyslal méně radostný vzkaz. Česká i světová ekonomika porostou pomaleji

Mezinárodní měnový fond zveřejnil svoji podzimní makroekonomickou prognózu, ve srovnání s tou jarní vyslal do světa méně optimistický vzkaz. Globální i česká ekonomika porostou letos kvůli dopadům pandemie pomaleji, než fond původně předpokládal.

Přečíst článek

Reklama

MMF tento měsíc předpověděl, že globální růst spotřebitelských cen by měl letos na podzim dosáhnout svého vrcholu a do poloviny příštího roku se vrátit na úrovně z období před příchodem pandemie covidu. Základní prognóza MMF předpokládá, že ve vyspělých ekonomikách se inflace na podzim vyšplhá až na 3,6 procenta, ale do poloviny příštího roku klesne zhruba na dvě procenta.

potraviny

Blíží se velké podzimní zdražování potravin. Postihne vše

Potraviny se dosud držely spíše stranou velké vlny zdražování, která zalila Českou republiku. Celková inflace ale může ještě do konce letošního roku atakovat úroveň až sedmi procent, skoro nejvyšší za čtvrtstoletí, a potraviny už tak stranou nezůstanou.

Přečíst článek

>>>>>>Kam až můžou růst ceny energií? Čtěte zde<<<<<<

Jiří Písařík z Bohemia Energy

Arsen Lazarevič: Chamtivost zakladatele zabila Bohemia Energy

Co stálo za krachem „Bohemky“? Maximalizace zisku za každou cenu bez jakékoliv snahy vytvářet udržitelný a dlouhodobý byznys model. 

Přečíst článek

elektřina, elektrický stožár, energie

Experti: Amatérské řízení rizika položí ještě víc než desítku dodavatelů energií

Do konce roku v Česku pravděpodobně krachne ještě víc než desítka dodavatelů energií. Půjde o malé prodejce se špatným systémem řízení rizika, jejichž konec zbytek trhu bez problému absorbuje.

Přečíst článek

průmyslový areál, Čína, smog

Konec uhlí se odkládá. Čína plánuje více tepelných elektráren

Energetická krize v Číně se promítla i do energetické koncepce země. Bude stavět více uhelných elektráren. To vyvolává před klimatickým summitem v Glasgow kritiku.

Přečíst článek

Reklama

Související

Temelín

Bez jádra to nepůjde. Dukovany a Temelín téměř vyrovnaly rekordní výrobu elektřiny

Přečíst článek
šéf ČEZ Esco Kamil Čermák

Fenoménem dneška jsou bateriová úložiště, říká Kamil Čermák z ČEZ Esco

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme