Reklama

Rusové: McDonald's či Instagram se k nám brzy vrátí. Mezitím to zemi pomůže

Hranolky u McDonald´s v Japonsku začaly být nedostatkovým zbožím
Pixabay
 nst
nst

Odchod zahraničních ikon z ruského trhu kvůli ukrajinské válce běžné Rusy moc netrápí. Dvě třetiny Rusů věří, že do pěti let se vrátí. Mezitím prý zboží a služby nahradí ruské, čínské, turecké a indické značky.

Reklama

Čtyčicet dva procent Rusů věří, že většina západních společnosti, které opustily zemi, se vrátí do jednoho roku. Dalších 26 procent předpokládá, že návrat firem bude trvat tři až pět let. Vyplývá to z výzkumu Synergy University pro státní tiskovou agenturu TASS. Podle dalších 24 procent respondentů se západní společnosti vrátí za pět až 10 let a nejméně lidí, osm procent, neočekává, že by společnosti obnovily provoz v Rusku kdykoli v budoucnu, uvádí výzkum.

Rusku to prý prospěje

Asi 36 procent respondentů se domnívá, že odchod řady zahraničních společností z Ruska bude mít pozitivní dopad na domácí ekonomiku, zatímco 24 procent očekává negativní důsledky; 40 procent dotázaných uvedlo, že masový odliv zahraničních značek bude mít malý dopad na ekonomickou situaci v Rusku.

TASS dále cituje to, co jsou pro optimistické účastníky průzkumu klady současné situace: 43 procent uvedlo, že to sníží závislost Ruska na zahraničních výrobcích, 23 procent uvedlo, že to zemi zbaví „nutnosti vyhovět západní politice“, 18 procent uvedlo, že to podpoří rozvoj domácího podnikání a čtyři procenta tázaných uvedla, že to uvolní pracovní místa pro občany Ruska.

Zara v Rusku zavírá.

Ani židle z Ikea, ani triko ze Zary. Firem, které zastavují prodej v Rusku, stále přibývá

Každý den přibývá další zboží, které si Rusové kvůli Putinově invazi na Ukrajinu nekoupí. Americké a evropské řetězce ve snaze dát najevo svůj postoj ukončují prodej v celém Rusku. Ty, které tak ještě neučinily, jsou naopak terčem kritiky na sociálních sítích. Kvůli obavě ze znehodnocení rublu tak ruští občané vzali některé prodejny útokem, upozorňuje server agentury Bloomberg.

Přečíst článek

A jaké značky místo toho? Z výzkumu dále vyplývá, že 58 procent respondentů věří, že ruský byznys bude schopen plně nebo téměř plně nahradit zahraniční značky, které opustily zemi, zatímco zbytek soudí, že domácí podnikatelé jsou toho schopni jen částečně. Podle 47 procent dotázaných vyplní mezeru na trhu čínské značky spolu s ruskými společnostmi. Čtvrtina respondentů očekává příchod indických značek, pětina Rusů věří, že to budou turecké značky a dalších devět procent věří, že mezeru zaplní společnosti ze zemí bývalého SSSR.

Reklama

Americká společnost McDonald’s začátkem března oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu dočasně uzavře všech svých 850 restaurací v Rusku. Obchodní aktivity v Rusku přerušily také američtí výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola a PepsiCo a kavárenská síť Starbucks. Francouzská kosmetická firma L'Oréal mezitím sdělila, že v Rusku uzavře své obchody a pozastaví tam investice. Vývoz do Ruska pozastavuje také italský výrobce luxusních automobilů Ferrari. Vydavatelství Universal Music Group (UMG) pozastavuje v zemi veškeré operace a uzavírá tamní kanceláře. Pobočky v Rusku zavřely také poradenské firmy. 

Ceny benzinu 5. března 2022

Paliva v Česku opět zdražují. Obchodníky s ropou zneklidňuje Bidenův výrok, že Rusko může na Ukrajině použít chemické zbraně

Včera skončila několikadenní etapa často historicky rekordně prudkého zlevňování jak benzínu, tak nafty. Důvod? Zdražující ropa, která reaguje na stupňující se boje na Ukrajině.

Přečíst článek

 

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme