Reklama

Ruská ropa získala zdatného pomocníka – lodě dříve pracující pro Írán

Íránský ropný tanker typu aframax
Alf van Beem / Creative Commons / CC0
Dušan Kütner
duk

Sankce západního světa na dovoz ruské ropy po moři se stává i možností pro loďaře dříve se soustředící na přepravu íránské ropy. V poslední době se k surovině z Ruska obrátilo hned jedenáct lodí, které dříve přepravovaly ropu z Íránu. K zatajení přepravy sankcionované ropy využívají i plavbu, při níž vypínají své satelitní transpondéry, aby maskovaly svůj pohyb, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Ropné tankery, které dříve přepravovaly íránskou ropu, přecházejí na přepravu ruské ropy, uvedl Bloomberg s odkazem na data společnosti Vortexa zabývající se analýzou lodní dopravy.

Vladimír Putin

Brusel schválil další kolo protiruských sankcí. Včetně ropného embarga

Brusel ustoupil Maďarsku. Bude moci dovážet dál ropu z Ruska a prodávat surovinu i do Česka.

Přečíst článek

Jedenáct ze sledovaných lodí, které dříve přepravovaly íránskou ropu, naložilo od dubna ruskou ropu, což v uvedeném období podle statistiky k 21. červenci představovalo 16 nakládek. Většina plavidel jsou menší lodě typu aframax, které mohou obvykle přepravit 730 tisíc barelů, uvedla analytická společnost.

Trojnásobný nárůst 

„Vzhledem k tomu, že stále více společností ustupuje od přepravy ruské ropy a produktů, ti, kteří jsou obeznámeni se sankcionovaným obchodem s ropou, budou nadále používat své tankery, aby pomohli Rusku vyvážet ropu východně od Suezu,” uvedl Armen Azizian, analytik trhu s ropou ze společnosti Vortexa.

prezident USA Joe Biden a Saúdský korunní princ Salmán

Lukáš Kovanda: Biden u Saúdů nepochodil, hrozí další zdražování ropy

Americký prezident Joe Biden nedokázal při své návštěvě Saúdy přesvědčit, aby se zavázali k výraznějšímu navýšení těžby ropy. Klíčový cíl jeho výpravy do blízkovýchodního regionu zůstal nenaplněn. Což pro Česko znamená hlavně jedno: pohonné hmoty moc zlevňovat nebudou, ba dokonce i citelně zdraží.

Přečíst článek

Reklama

Ruské dodávky se v první polovině července vyšplhaly na 250 tisíc barelů denně, což je oproti dubnu nárůst o 170 tisíc barelů denně, uvedla společnost Vortexa. Mezi plavidla patří také velmi velcí přepravci ropy, kteří mohou přepravit asi dva miliony barelů, dodal.

Snaha o utajení nákladu 

Roste také počet ropných tankerů, které vypínají své satelitní transpondéry a provádějí transfery ropy z ruského Uralu směr Atlantik, uvedla Vortexa. Tato metoda, známá jako zatmění, se často používá k maskování nakládky nebo vykládky nákladů. Ze 14 tankerů, které v posledních týdnech „potemněly”, pět z nich předtím převáželo íránskou ropu.

ropný tanker

Ruská ropa míří do Indie a Číny v rekordním množství. Evropa ztratila prvenství v objemu dodávek

Protiruské sankce a omezování poptávky po ruské ropě ze strany západního světa přiměly Kreml zaměřit svou pozornost do Asie. Moře nyní brázdí rekordní množství tankerů s více než 70 miliony barelů na palubách – téměř trojnásobně více, než před začátkem ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Asie – zejména díky Číně a Indii – tak v uplynulém měsíci poprvé předběhla Evropu jako největšího kupce, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vzhledem k tomu, že se stále více přepravců a pojistitelů odvrací od manipulace s ruskou ropou poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, si mohou tankery, které jsou stále ochotné provádět takové citlivé obchody, účtovat vyšší ceny, uvedl Bloomberg bez bližších podrobností.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Habeck si oddechl, turbína k Nord Stream 1 už je na cestě do Ruska. Plynovod se ale rozjede se zpožděním

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme