Reklama

Restaurace zdražují, a hned tak s tím nepřestanou

restaurace, ilustrační foto
Ambiente
Petra Jansová

Na růst cen surovin a dalších provozních nákladů musejí čeští restauratéři reagovat zvýšením cen, a to v průměru od tří až do 15 procent. Provozům chybí turisté i pracovní síly, se zdražování tak zřejmě zdaleka nejsou u konce.

Vlivem pandemických uzavírek muselo definitivně skončit asi 15 až 20 procent provozů. A vzhledem k tomu, že náklady jako jsou nájmy, cena práce a další položky neklesly, je dalších 10 až 15 procent podniků stále v ohrožení. „Čeká nás podzimní sezóna a je jasné, že někdo již neotevře. Zima pak bude rozhodující,“ dodává Jiří Král z Asociace hotelů a restaurací.

Pokud jde o jednotlivé kraje, pouze Praha se počtem otevřených provozoven blíží předcovidovému létu 2019, zbytek republiky je na tom hůř. V některých krajích klesly počty gastropodniků za uplynulé dva roky až o pětinu. 

Šneci po burgundsku v Tuctu

V Míšeňské na Malé Straně to stále žije. Nově tam připravují šneky

Do Míšeňské nedaleko Karlova mostu netáhne jen barokní architektura, do turisticky atraktivní ulice míří i milovníci dobrého piva. Už od srpna si tam přijdou na své i ti, kteří dávají přednost vínu.

Přečíst článek

Praha vs. regiony

Praze zásadním způsobem chybí zahraniční turisté. Naproti tomu regiony zažívají domácí turistický boom. „Lidé necestují tolik do zahraničí jako dříve, ale pohybují se po republice, což regionům prospívá. Na Prahu dopadá absence turistů,“ přibližuje předseda Českého gastronomického institutu Luboš Kastner s tím, že v městech mimo metropoli nebojují podniky také s efektem home office.

Z údajů společnosti Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá víc než čtvrtina gastroprovozů v Česku, vyplývá, že v červenci byly tržby v gastronomii nejvyšší za uplynulých dva a půl roku. Nejlépe si vedl Jihomoravský, Středočeský a Liberecký kraj. Naopak nejhůř jsou na tom kraje Karlovarský a Zlínský. 

Reklama

Pavel Maurer

Gastro novinář Maurer: Některé restaurace otvírají, jen když mají hosty

Covid zasadil české gastronomické scéně hluboké rány. Definitivně zavřela až třetina provozů od malých venkovských hospůdek až po špičkové restaurace. Za oběť pandemii padla také vyhlášená pražská restaurace Bellevue, která vévodila žebříčku nejlepších restaurací podle Maurerova výběru. A co radí sám Pavel Maurer podnikům, které složitou ekonomickou situaci přežily? „Nezdražovat neuváženě. Lidé jsou nyní šetrnější, více kontrolují ceny,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz gastro novinář a vydavatel průvodce po tuzemských restauracích.

Přečíst článek

„Nedá se ovšem říct, že by rekordní tržby v letním měsíci způsobila pouze rekordní návštěvnost. Minimálně zčásti je nárůst obratu způsoben právě zdražováním,“ uvedl ředitel Dotykačky Petr Menclík.

Speciální postavení má Praha. Číselně je zde vidět oproti předcovidovému létu 2019 mírný nárůst tržeb, ale ten zůstává pod úrovní růstu cenové hladiny. V reálu tak na zdejší podniky stále výrazně dopadá úbytek zahraničních turistů.

Strávníci mění své chování

„Očekávání byla vyšší. Poptávka se neobnovuje tak, jak se předpokládalo a jak jsme si přáli. Část populace se stále bojí návratu do restaurací a část spotřebitelů změnila své nákupní chování,“ míní Kastner.

Pomoci přilákat klienty může například známá značka. „Pomáhá nám gastroturistika, kdy hodně lidí jezdí do Prahy za již konkrétními, vyhlédnutými podniky. V centru se nám takto daří hlavně u Cukráře Skály a Sie,“ přibližuje David Petřík, jeden z majitelů sítě Together, do níž patří kromě zmiňovaných podniků například Vinohradský parlament nebo Bruxx.

V síti Together došlo ke zdražení v průměru o tři až pět procent. „Zaměřili jsme se hlavně na vybraná jídla a denní nabídky - tedy položky, které jsme vždy drželi na hraně požadované profitability a jakýkoliv nákladový výkyv je u nich hned znát,“ dodává Petřík.

Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař a gastropodnikatel

Zdeněk Pohlreich: Lidé si neváží práce. A stát je v tom podporuje

Z televize už trošku vycouval. Nestíhal se starat o vlastní restaurace. Zdeněk Pohlreich přesto zůstává největší celebritou mezi tuzemskými kuchaři. Byl vidět i v době covidu, když vařil pro hasiče nebo sestřičky. Že by mu to zvedlo popularitu, si však nemyslí. Své podniky přesto udržel naživu. Tak trochu státu navzdory.

Přečíst článek

Podobně hovoří i Tomáš Karpíšek, zakladatel sítě Ambiente. Ve srovnání s rokem 2019 zaznamenaly podniky pod touto značkou o 40 procent nižší tržby. „Když se ale podíváme na poslední dva měsíce, máme z výsledků radost. Tržby jsou na podobné úrovni jako v roce 2019, přestože tu ještě chybí zahraniční turisté,“ dodává Karpíšek s tím, že v síti došlo ke zdražení o 10 až 15 procent.

Současné zvýšení cen není podle Kastnera konečné, zdražovat se bude i nadále, protože ceny v gastronomii v současné době stále neodráží ekonomickou realitu oboru. „Obáváme se, že k navyšování cen v jednotkách procent bude v gastronomii docházet opakovaně. Důvodem je situace na trhu práce a akutní nedostatek zaměstnanců,“ uzavírá Karpíšek.

Šneci po burgundsku v Tuctu

V Míšeňské na Malé Straně to stále žije. Nově tam připravují šneky

Do Míšeňské nedaleko Karlova mostu netáhne jen barokní architektura, do turisticky atraktivní ulice míří i milovníci dobrého piva. Už od srpna si tam přijdou na své i ti, kteří dávají přednost vínu.

Přečíst článek

Architekti ze studia Snøhetta chtějí obnovit lázně ze 30. let minulého století.

Beton a ocel. V Norsku ožijí lázně ze 30. let minulého století

Mezinárodní architektonický ateliér Snøhetta chce oživit přístavní lázně Knubben postavené ve 30. letech minulého století. Projekt na rekonstrukci a dostavbu dnes již zavřených prostor věnuje městu Arendal před oslavami 300letého výročí. 

Přečíst článek

Reklama

Související

Pomerančová marmeláda s rakytníkem

Marmeláda z rakytníku nebo rajčatové pesto. Které další české výrobky získaly gastro Oscara?

Přečíst článek
Jak chutná v pražské restauraci Bruxx.

Dvakrát smažené hranolky a 60 druhů piv. Tak chutná Belgie v pražském Bruxxu

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme