Reklama

Akcie Alibaby propadly. Investoři mají strach z dalších kroků Pekingu

Čínská burza, ilustrační foto
iStock

Akcie internetového gigantu Alibaba klesly na rekordní minimum. Za čtvrteční seanci odepsaly 5,5 procenta. Trh zachvátily obavy, že Peking zvažuje další regulace technologických firem.

Reklama

Index Hang Seng Tech, který sleduje největší technologické firmy kótované na burze v Hongkongu, včetně firem Tencent a Alibaba, se snížil o 2,9 procenta a klesl nejníže od svého uvedení v červenci 2020.

O 7,1 procenta se propadly akcie streamovací společnosti Kuaishou Technology, klesly na rekordní minimum popáté za sebou. Tencent smazal dřívější zisky a seanci uzavřel poklesem o 3,4 procenta. Výrazně oslabila internetová firma Meituan, jejíž akcie odepsaly 7,2 procenta. O 6,5 procenta se ve středu na americkém akciovém trhu snížila cena akcií čínské alternativní taxislužby Didi Global.

Samuel Huba

Výbuch na webu. Při covidu začali online nakupovat i senioři, říká šéf Shoptetu

Covidová pandemie způsobila pětiletý skok do budoucnosti v prodejích na internetu, říká Samuel Huba z Shoptetu.

Přečíst článek

Přísnější dozor 

Zmíněným propadům akcií čínských technologických firem předcházelo oznámení Pekingu, že se bude zabývat právy řidičů, kteří pracují pro internetové společnosti. Čína také hodlá zvýšit dohled nad odvětvím živého streamování. Náladu na trhu zhoršilo varování Tencentu před dalšími regulacemi. Společnost nevylučuje zásadní změny v tom, jak mohou firmy používat data pro reklamu.

Po nedávných regulačních zásazích Pekingu v technologickém sektoru ztratily čínské podniky obchodované na světových burzách přibližně jeden bilion dolarů (21,8 bilionu korun) tržní hodnoty. Regulace se rychle rozšířila z antimonopolních opatření a oblasti internetového obchodu do sektoru doučování, zabezpečení dat a internetového obsahu.

Reklama

Hermès, ilustrační foto

Luxusu se daří. Evropa ale ztrácí kvůli nedostatku turistů

Tržby i zisky luxusních značek rostou, a to nejen ve srovnání s tragickým rokem 2020, ale i s předpandemickou realitou roku 2019. Novinkou je růst domácí poptávky a dynamicky se rozvíjející prodej přes internet.

Přečíst článek

Alexis Ohanian (vlevo) a Steve Huffman z Redditu

Změnili internet a teď jsou z nich boháči. Kdo stojí za sítí Reddit?

Alexis Ohanian a Steve Huffman v roce 2005 pootočili směřování dějin. A dotklo se to i světa akcií.

Přečíst článek

>>>>>> Další zprávy o technologických firmách čtěte zde. <<<<<<

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme