Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Projekty století. Češi mají Dukovany, Číňané vodní elektrárnu v Tibetu

Projekty století. Češi mají Dukovany, Číňané vodní elektrárnu v Tibetu
Profimedia
 ČTK

Čína začala v Tibetu stavět největší vodní elektrárnu na světě. Má jít o projet století, který bude stát biliony. Češi mají také svůj projekt století, je jím dostavba jaderné elektrárny Dukovany za stamiliardy.

Čínský premiér Li Čchiang oznámil začátek stavby největší vodní elektrárny na světě. Obří vodní dílo vyroste na východním okraji tibetské náhorní plošiny a podle odhadů vyjde na 170 miliard dolarů (3,6 bilionu korun), uvedla v pondělí agentura Reuters s odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína.

Projekt je podle úřadů součástí snahy Číny rozšířit využívání obnovitelných zdrojů energie a snížit emise oxidu uhličitého. Vodní dílo přehradí řeku Jarlung Cangpo jejím dolním toku, což může mít dopad na miliony lidí žijících níže po proudu v Indii a Bangladéši.

Šéf Energo-Pro: S vodními elektrárnami různě po světě jsme odolní vůči krizím

Skupina Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře poslední energetickou krizi zvládla dobře, udělala si z ní ale jasný závěr. „Svět se mění a stává se více volatilním, nestabilním,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Petr Milev, výkonný šéf této mezinárodní skupiny se sídlem v Praze. „Musíme být připraveni na to, že krize budou přicházet, umět s nimi žít, počítat s vyšší nestabilitou a výkyvy cen energií.“

Přečíst článek

Předseda čínské vlády stavbu označil za „projekt století“ a uvedl, že je „třeba klást zvláštní důraz na ochranu životního prostředí, aby se předešlo ekologickým škodám“.

Úřady zatím neuvedly, kolik lidí v Tibetu bude muset kvůli přehradě opustit své domovy, ani jaký dopad bude mít stavba na místní ekosystém, který patří k nejbohatším a nejrozmanitějším v celém Tibetu.

Podle čínských představitelů vodní dílo nebude mít zásadní dopad na životní prostředí ani na zásobování vodou v oblastech níže po proudu. Indie a Bangladéš již nicméně v této věci vyjádřily znepokojení.

Neziskové organizace, včetně Mezinárodní kampaně za Tibet (ICT), uvádějí, že přehrada nenávratně poškodí tibetskou náhorní plošinu a miliony lidí žijících níže po proudu se mohou potýkat s vážnými dopady na své živobytí.

Odhaduje se, že přehrada vyprodukuje až 300 miliard kilowatthodin elektřiny ročně, čímž by měla přispět k pokrytí energetických potřeb nejen Tibetu, ale i dalších částí Číny.

Podle Nové Číny, která o projektu poprvé informovala v prosinci, bude stavba hrát klíčovou roli při dosažení čínských cílů v oblasti uhlíkové neutrality, podpoří související průmyslová odvětví a vytvoří pracovní místa v Tibetu.

Řeka Jarlung Cangpo protéká Tibetem ze západu na východ a v jednom úseku dramaticky klesá o 2000 metrů na pouhých 50 kilometrech, což představuje obrovský potenciál pro výrobu vodní energie. Čína již v minulých letech uvedla do provozu několik přehrad na horním toku řeky.

Po opuštění Tibetu pokračuje řeka Jarlung Cangpo pod názvem Brahmaputra, která protéká indickými státy Arunáčalpradéš a Ásám a do moře ústí v Bangladéši.

Premiér Petr Fiala a šéf ČEZ Daniel Beneš v jaderné elektrárně Dukovany

Tendr století. Smlouva o Dukovanech je plná utajených pasáží

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších 15 miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to server e15.cz. 

Přečíst článek

Šárka Fialová, vedoucí obslužných procesů ve společnosti E.ON.
video

Sdílením elektřiny ze solárů lze vydělat tisíce, zároveň energie nevyjde vniveč

Lidé, kteří vyrábějí elektřinu, ať už především pomocí fotovoltaických panelů, nebo díky jiným technologiím, mohou vyrobenou elektřinu sdílet. Je to nový trend. Když se za slunečného dne vyrobí dost elektřiny, a vy jste zrovna v práci, můžete elektřinu nasdílet smluvenému partnerovi, třeba příbuznému nebo sousedovi. A vydělají na tom všichni.

Přečíst článek

Loro Piana

Italská móda od Číňanů? Luxusní Loro Piana má problém

Loro Piana se stal symbolem fenoménu quiet luxury, tedy nenápadného luxusu pro skutečně bohaté, který proslavil seriál Succesion. Teď má italská značka problém. Bude ho hlídat soud za prohřešky čínského partnera, který pro ni šil.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ekonomika EU ve třetím čtvrtletí po revizi dat opět stagnovala

USA Evropě stále utíkají. Pomáhá jim energetická soběstačnost i investice do technologií

Přečíst článek
Doporučujeme