Reklama

Poptávka po diamantech nadále roste. Těžaři očekávají rekordní rok

Diamant, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Oživení, které nastalo na trhu s diamanty během pandemie, zatím nevykazuje známky zpomalení. Potvrdila to těžební společnost de Beers. Server agentury Bloomberg upozorňuje i na to, že spotřebitelé dále pokračují v nákupu šperků.

Reklama

De Beers, který patří těžařskému gigantu Anglo American, při svém sedmém prodeji od začátku roku prodal surové diamanty za 515 milionů USD (11,1 miliardy korun). To je nejvyšší objem pro toto roční období od roku 2016. De Beers také podle dosavadních výsledků očekává, že letošní rok by pro něj mohl být nejlepší od roku 2018.

Zpočátku právě tento segment pandemie citelně zásahla, klesl zájem. Nakonec se ale právě diamanty ukázaly být jedním z nejodolnějších odvětví. Spotřebitelé, kteří za pandemie zůstali doma, nadále kupovali diamanty. Částečně tak činili na úkor například cestování, jemuž se kvůli protiepidemickým opatřením nemohli věnovat. Poptávka se udržela i po rušení uzávěr a svižný prodej na důležitých trzích v USA a Číně pokračuje.

Obřady s psychedeliky zažívají boom. Vyhledávají je i obchodníci z Wall Street

Místo koupelí a masáží nastupuje nový trend: šamanský ceremoniál s meditací a konzumací psychdelického nápoje ayahuasca. O wellness pobyty, které i to nabízí, je stále větší zájem. (Následující text není propagace nelegálních látek, ale jde o popsání rostoucího trendu - pozn. red.)

Přečíst článek

Klenotnictví Signet Jewelers, které je největším maloobchodním prodejcem diamantových šperků na světě, minulý týden zvýšilo cíl celoročních tržeb díky prudkému růstu prodeje. Upozornilo ale, že s pokračujícím ekonomickým oživením očekává odklon od výdajů za šperky.

De Beers po většinu roku výrazně zvyšoval ceny surových diamantů, při posledním prodeji ale většinou ponechal ceny na stejné úrovni. Někteří kupující začali vyjadřovat obavy, že zvyšování cen ze strany De Beers a konkurenční firmy Alrosa začalo být až moc výrazné.

Reklama

energie

Velkoobchodní ceny elektřiny se urvaly z řetězu. Padl rekord z roku 2008

Megawatthodina elektřiny se na pražské energetické burze obchoduje vůbec nejdráž v historii.

Přečíst článek

Návrh virtuální DSC Gallery od Olgoj Chorchoj
video

V Praze „otevřela“ první tuzemská virtuální galerie. Lze v ní i nakupovat

Ceny virtuálních děl známých českých umělců jsou nižší než u klasických originálů.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

šperky

Invaze na Ukrajinu otřese trhem se šperky. Největší světový prodejce odmítá diamanty z Ruska

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme