Reklama

Bující popelnice Evropy. Každý Čech ročně vyhodí půl tuny odpadu

Popelnice, ilustrační foto
ČTK
Lukáš Kovanda

Česko je nejrychleji se zvětšujícím „odpadkovým košem“ Evropské unie. Tuzemský nárůst komunálního odpadu v přepočtu na hlavu nemá v eurozóně konkurenci. Poprvé činí přes půl tuny, zjistil Eurostat.

Reklama

V žádné jiné zemi Evropské unie nedošlo v uplynulých letech k tak výraznému nárůstu objemu komunálního odpadu jako v Česku. V roce 2005 činila jeho hmotnost v přepočtu na obyvatele 289 kilogramů, v roce 2020 už to bylo 507 kilogramů. Za 15 let jde tedy 218 kilový nárůst, což je suverénně nejvíce v celé EU. Přitom ještě v roce 2005 byla hmotnost komunálního odpadu na obyvatele v Česku hluboce pod průměrem EU.

To je varovné znamení. Česko se totiž v rámci EU ocitá v poměrně nelichotivé pozici země, které stále nepatří k těm nejbohatším, vytváří ale nadprůměrné množství odpadu. Obecně by to totiž mělo platit naopak. S velkým možstvím odpadu se potýkají spíš bohatší země, jejichž obyvatelé mají vyšší kupní sílu a spotřebovávají více zboží. 

Hmotnost komunálního odpadu na obyvatele v letech 2005 a 2020 v členských zemích EU. Eurostat

Jana Mastíková, hlavní architektka studia Loxia

Musíme se naučit zahušťovat města a žít v menších bytech, říká architektka

Inflace a zdražování stavebních materiálů bude ovlivňovat v letošním roce i tuzemský stavební průmysl a architekturu. Podle architektky Jany Mastíkové ale může mít tento vývoj i pozitivní dopad - změnu myšlení a přístupu. „Architektura má být střízlivá a zejména má dobře sloužit. Jde o užité umění, je to řemeslo, není to osobní exhibice za každou cenu,” říká v rozhovoru Mastíková.

Přečíst článek

V Evropské unii jako celku se v uvedeném období hmotnost odpadu na obyvatele snížila, byť nepatrně, o jediný kilogram. Nejméně odpadu v EU v přepočtu na hlavu vytváří spíše ty chudší země, konkrétně Rumunsko, Polsko a Maďarsko.  

Komunální odpad představuje v Česku zhruba patnáct procent celkového množství odpadu.

Reklama

staveniště, pozemek

Ceny pozemků trhají rekordy. I ty vzdálenější od měst zdražuje zájem spekulantů

Zdražování nemovitostí v Česku ani v závěrečném loňském čtvrtletí neustalo. Nejvyšší cenový růst postihl pozemky, které meziročně zdražily o 23,2 procenta. Na vině jsou zastaralé územní plány měst, které živí spekulativní nákupy pozemků od nich vzdálených. Vyplývá to z HB Indexu sestavovaného Hypoteční bankou.

Přečíst článek

Testování, zdraví

Biohacking: Jak zjistit své skutečné zdraví

Jak žít co nejdéle v plném zdraví, to je trend dneška. Další díl seriálu o biohackingu řeší, jak otestovat své skutečné zdraví.

Přečíst článek

Reklama

Související

Technici ČEZ, ilustrační foto

Nízkouhlíkové teplárenství v Česku je v nedohlednu. Závazky k EU Česko asi opět nestihne

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme